Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Vysoký cholesterol je tichý zabiják

redakce uLékaře

Cholesterol je látka voskovitého charakteru, která je jednou ze základních stavebních jednotek buněčných membrán v našem těle. Pokud je jí ale příliš, může nastat problém. Začne tvořit tuková ložiska ve stěnách cév a tak urychluje aterosklerózu. A to znamená spoustu rizik.

Cholesterol je látka voskovitého charakteru, která je jednou ze základních stavebních jednotek buněčných membrán v našem těle. Pokud je jí ale příliš, může nastat problém. Začne tvořit tuková ložiska ve stěnách cév a tak urychluje aterosklerózu. A to znamená spoustu rizik.

Když se řekne „vysoký cholesterol“, máme tím na mysli zvýšené hodnoty v tzv. lipidovém profilu. To je soubor krevních testů, díky kterým lékař odhaduje kardiovaskulární riziko. Jejich zvýšené hodnoty značí fakt, že je urychlen proces aterosklerózy (kornatění tepen). A ateroskleróza v konečném stadiu směřuje právě k chorobám kardiovaskulárního aparátu, protože ukládáním tuků do cévních stěn se zužuje prostor, kterým může krev proudit. To vede k nedokrvenosti daného orgánu – např. srdce, dolní končetiny apod. Následkem může být závažné postižení nebo i smrt.

Bez potíží

To, že máte vysoký cholesterol, ovšem nebolí, nesvědí ani nepálí, a většinou to tedy nepoznáte. Pokud je ale hodnota opravdu příliš vysoká, začne se cholesterol ukládat nejčastěji v duhovce nebo v kůži – tehdy jsou už jeho projevy viditelné i jinak než jen v krevních testech. Často se na vysokou hladinu této látky v krvi přijde úplnou náhodou. Prvním příznakem pak může být až třeba námahová bolest na hrudi.

Které testy jsou důležité 

 • Celkový cholesterol – čím více přesahuje hodnoty normy, tím více se urychluje ateroskleróza.
 • LDL-cholesterol – „zlý cholesterol“, jeho zvýšená hodnota znamená urychlenou aterosklerózu a následné riziko onemocnění srdce a cév.
 • HDL-cholesterol – „hodný cholesterol“, vyvazuje LDL cholesterol z aterosklerotických plátů – čím je hodnota vyšší, tím lépe.
 • Triacylglyceroly (tuky) – mají podobný význam jako LDL.

Jaké jsou normální hodnoty 

  bez vyššího kardiovaskulárního rizika s vyšším kardiovaskulárním rizikem
celkový cholesterol 5 mmol/l 4,5 mmol/l
LDL-cholesterol 3 mmol/l 2,5 mmol/l (u nejrizikovějších až 1,8 mmol/l)
HDL-cholesterol 1 mmol/l  
triacylglyceroly 1,7 mmol/l  

Normální hodnoty testů na celkový cholesterol a LDL-cholesterol nejsou pro všechny stejné. Liší se podle toho, jestli máte vysoké riziko kardiovaskulárních onemocnění (tehdy je třeba pomocí vhodné léčby hladinu LDL- a celkového cholesterolu snížit více), nebo ne. Toto zbytkové riziko se zvyšuje, pokud:

 • jste měli v minulosti infarkt myokardu nebo cévní mozkovou příhodu,
 • máte hodně zúžené tepny na krku nebo na horních či dolních končetinách,
 • máte diagnostikovanou cukrovku, která vyžaduje léčbu léky,
 • kouříte,
 • je u vás vysoký krevní tlak,
 • v rodině máte výskyt onemocnění kardiovaskulárního aparátu v dřívějším věku,
 • jste 45letý muž nebo 55letá žena.

Zdroje: ČEŠKA, Richard. Současný pohled na léčbu hypercholesterolemie. Farmakoterapie. 2014.

MAYO CLINIC STAFF. High cholesterol. Dostupné z: www.mayoclinic.org

Doporučujeme