Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Inzerce

Chcete po svátcích ulevit organismu? Začněte s očistou u jater!

Zánět slinivky Cirhoza jater Nemoc jater Slinivka břišní Slinivka Játra alkoholika Jaterní cirhoza Lékařské vyšetření 9.1.2013 redakce uLékaře

Někteří z nás možná do nového roku vstoupili s provinilým pocitem. Po mnoha svátečních dnech opulentního hodování a bujarého popíjení řadě lidem vyvstaly v hlavě otázky, jak jsou na tom jejich játra a kolika toxiny je celý organismus zamořen. Přejídání a časté pití alkoholu totiž přispívá k opotřebení jater, orgánu, který je pro detoxikaci organismu klíčový. Škody napáchané nezřízeným hodováním lze samozřejmě napravit. Bez vlastního přičinění to ale půjde jen těžko.

dieta_sila_vule
ilustrace

Někteří z nás možná do nového roku vstoupili s provinilým pocitem. Po mnoha svátečních dnech opulentního hodování a bujarého popíjení řadě lidem vyvstaly v hlavě otázky, jak jsou na tom jejich játra a kolika toxiny je celý organismus zamořen. Přejídání a časté pití alkoholu totiž přispívá k opotřebení jater, orgánu, který je pro detoxikaci organismu klíčový. Škody napáchané nezřízeným hodováním lze samozřejmě napravit. Bez vlastního přičinění to ale půjde jen těžko.

Největším nepřítelem jater je alkohol a nesprávná strava. Proto mohou řadu z nás trápit obavy, jak jsou na tom játra po svátcích, kdy jsme je zásobovali nadbytkem alkoholu (většinou nezůstane jen u jediné skleničky na přípitek, ale musíme zvládnout řadu skleniček vína, lahví piva, „panáky“ s různými destiláty, vaječný koňak a vánoční punč, …) a svátečních dobrot (tedy kopami bramborového salátu s majonézou, tácy cukroví plného máslových krémů a kalorických chlebíčků, smaženými lahůdkami, vepřovými koleny a podobně). K tomu přičtěme nedostatek pohybu a pomalu je všem jasné, že naše játra prostě trpí.

Tučná játra západní civilizace

Při dlouhodobém nezřízeném životním stylu se v játrech postupně ukládá tuk. A vzniká ztukovatění jater, tzv. steatóza. Ne nadarmo bývá steatóza jater nazývána civilizačním onemocněním. Ve vyspělých zemích postihuje tento problém každého čtvrtého až pátého jedince.

Na otázku, proč je ztukovatění jater tak časté, jsme se zeptali gastroenterologa a hepatologa ze Všeobecné fakultní nemocnice as. MUDr. Tomáše Krechlera, CSc.: „Ztukovatění jater je častou diagnózou vzhledem ke zhoršujícímu se životnímu stylu (konzumace vysoce kalorické potravy, alkohol, obezita a diabetes mellitus). Současně se častěji diagnostikuje vzhledem k dostupnosti a častému provádění ultrasonografického vyšetření jater.

Koncem roku zlobí spíše žlučník a slinivka, játra se ozvou až po delší době

A jak je to s hrozbou vzniku onemocnění jater po nestřídmém svátečním hodování? „Ztukovatění jater spíše souvisí s dlouhodobými špatnými návyky. Po excesu (alkohol, přejídání) je spíše pacient ohrožen akutním zánětem slinivky břišní nebo žlučníkovými obtížemi,“ vysvětluje MUDr. Krechler.

Tip: Pokud se necítíte ve své kůži a jste unavení, může příčina vězet i v játrech. Jestliže máte pocit, že něco není v pořádku, obraťte se na svého praktického lékaře. Ten vás vyšetří, provede potřebné krevní testy a případně vás pošle na vyšetření k odborníkovi a na ultrazvuk. Zde se vyvrátí všechny pochybnosti a vy budete s jistotou vědět, zda je tkáň jater zdravá a můžete být v klidu, nebo se v ní už začal ukládat tuk a vy byste s tímto problémem měli začít něco dělat.

Prometheova játra

Co ale v případě, kdy se zjistí, že už ke ztukovatění jater došlo? Může se činnost jater ještě obnovit a změny vrátit?

Podle dr. Krechlera jde o vratný proces. „Pokud se u pacienta podaří docílit trvalé abstinence a zlepšit stravovací návyky, dochází po několika týdnech k úplné úpravě jaterních funkcí a vymizení ztukovatění,“ říká hepatolog ze IV. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Než játra ztvrdnou na kámen

Doporučení je tedy jednoduché – abstinence a zdravá strava. Předpokladem je ale i silná vůle a motivace něco na svém životním stylu změnit. Ztukovatění jater nebolí, a proto nemusíme ani pojmout podezření, že je něco s játry v nepořádku. Pádný důvod, proč se řídit výše uvedeným doporučením, ale představují rizika, ke kterým může dojít, např. když pacient životní styl nezmění a poškození jater se prohlubuje. Odborník varuje: „Nebezpečí ztukovatění jater spočívá v tom, že pokud i nadále pacient nedodržuje režimová opatření (např. pokračuje v konzumaci alkoholu), je ohrožen již nevratnými změnami, neboť v terénu ztukovatění jater pak již vznikají změny irreverzibilní (nevratné, pozn. redakce) – např. jaterní cirhóza.“

Jíst do polosyta, pít do polopita

Strava na odlehčení by měla být lehká, omezte živočišné tuky a jednoduché sacharidy, smažená jídla a fast-food. Naopak vhodný je dostatek kvalitních bílkovin obsažených v libovém mase, mléčných výrobcích a luštěninách. Důležitý je dostatečný přísun vitamínů a minerálů. Dbejte na pravidelné stravování a jezte přiměřené porce – ani moc ani málo. Nezapomínejte ani na dostatek tekutin, denně bychom měli vypít minimálně 2,5 l tekutin, toto množství se zvyšuje při námaze a v situacích, kdy se enormně potíme. Výjimkou jsou lidé, kteří trpí onemocněním jater, srdce či ledvin, kterým lékař dle stavu jejich onemocnění doporučí, kolik tekutin by měli denně vypít.

Alkohol? Děkuji, nechci… Nebo jen s mírou

Omezení alkoholu játrům jedině prospěje. Pokud vám jej lékař nedoporučil pít vůbec, vyplatí se toto doporučení respektovat a lihovinám se zcela vyhnout.

Jestliže vám lékař alkohol nezakázal, pijte jej jen v rozumném množství, vyhněte se jednorázovým excesům a vybírejte si, jaké nápoje budete pít. Vhodnější je kvalitní červené víno, naopak zcela vyhnout bychom se měli destilátům a většímu množství piva.

Bodlák, který chrání játra

Pomoci detoxikovat játra a chránit jaterní buňky mohou i výtažky z některých bylinek. Pro své hepatoprotektivní účinky je znám především ostropestřec mariánský.

Pohyb je radost

K tomu, aby se organismus rychleji zbavil zplodin metabolismu, přispěje i pravidelný aerobní pohyb, ideální jsou procházky rychlejší chůzí. Zamyslete se, jak byste do svého dne zařadili několik desítek minut pohybu denně. Cesta do práce pěšky, procházka se psem nebo s dětmi jsou jistě vhodnou příležitostí.

Důležitá je pravidelnost. Nemá smysl věnovat se aktivitě, která vás doslova vyřídí a odradí na několik týdnů od dalšího sportování. Spíš je vhodné vybrat si pohyb, který vám bude příjemný a budete se mu rádi věnovat. Stejná zásada ale platí i u dalších doporučení, nevyplatí se jít do extrémů a na pokraj svých sil, ale spíše si upevnit některé zásady tak, abyste je vydrželi dodržovat v každodenním životě. Uvědomte si, že vše děláte jen pro sebe, abyste se ve svém těle cítili lépe.

(hak)

Věděli jste, že…
  • játra jsou vlastně taková velká chemická laboratoř, kde probíhá nesčetné množství dějů důležitých pro metabolismus našeho těla;
  • tento orgán zajišťuje mnoho důležitých procesů v těle:
  • srážlivost krve,
  • látkovou výměnu,
  • hormonální systém,
  • detoxikaci organismu,
  • trávení,
  • obranu před nemocemi?

Odborník uLékaře.cz

as. MUDr. Tomáš Krechler, CSc,.

gastroenterolog a hepatolog, IV. interní klinika 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice

Inzerce

Doporučujeme

Čtěte více

Chcete mít zdravé děti? Pak nekuřte a nepijte, pánové!

Jak ukázal výzkum argentinských vědců, kouření a požívání alkoholu velmi nepříznivě...

Chcete mít zdravé kosti? Nezapomínejte na vápník a vitamin D!

Osteoporóza způsobuje postupnou ztrátu kostní hustoty a hmotnosti. V důsledku...

Chcete mít zdravé srdce? Jezte hrozny!

Víno, zejména červené, má příznivý vliv na kardiovaskulární systém. Méně známou...

Chcete mít zdravé srdce? Prostě choďte!

Choďte a zase choďte. I takto jednoduše by se dala nazvat rada, která vám může...

Chcete ochránit své srdce? Poznejte „srdeční ligu“

Přírodní látky sice nemohou nahradit uměle vyráběné léky s mnohem silnějším...

Chcete opět nabýt ztracený půvab? Skoncujte s kouřením!

Kouření cigaret neblaze ovlivňuje funkci mnoha orgánů v lidském těle. Řeč je...

Chcete opravdu snížit krevní tlak? Samotné užívání léků nestačí…

V dnešní době existují léky téměř na každou chorobu. Pacienti tak získávají...

Chcete opravdu žít dlouho? Zahoďte cigaretu!

Chcete žít dlouho v co nejlepší kondici? Pak zkuste přemýšlet o tom, jestli...

Chcete otěhotnět? Jezte „potraviny plodnosti“

To, že pro zvýšení šancí na početí je ideální zdravá strava a životní styl,...

Chcete otěhotnět? Začněte se opalovat!

<p>Pokud toužíte po miminku, vyrazte s partnerem co nejdříve na dovolenou za...

Chcete pomoci závislému? Sami drogu nezkoušejte

Závislost blízkého člověka na drogách je vždy problémem. Je přirozené, že mu...

Chcete předejít artritidě? Vsaďte na kojení!

Zda se u člověka během života rozvine revmatoidní artritida, či nikoliv, to...

Chcete předejít hladovění a podvýživě? Řešením je kvalitní tekutá výživa!

Pečujete-li o svého nemocného nebo staršího příbuzného, pak víte, že to nebývá...

Chcete předejít vzniku atopického ekzému u vašeho dítěte? Pořiďte si psa!

Máte raději psy, anebo kočky? Většina z nás má v odpovědi na tuto otázku zcela...

Chcete přestat kouřit a zároveň ztratit kila? Zahoďte činky, začněte s psychologií!

Přibližně jedna pětina žen ve věku mezi 18 a 24 lety kouří a většina z nich...

Chcete přestat kouřit? Tentokrát to dokážete

Snadno se to plánuje, ale hůře provádí. Rozhodnutí přestat kouřit a vydržet...

Chcete se „pročistit“? Klystýr nemusí být správnou volbou!

Klystýr je úkon, který je v medicíně běžně využíván. Opakované či dlouhodobé...

Chcete se cítit lépe? Zdraví si můžete natrhat i na vlastní zahradě

Přes veškerý technologický pokrok a možnosti moderní medicíny se dnes stále...

Chcete se dostat do formy, ale trápí vás klouby? Zkuste běžky!

Kdo považuje běh na lyžích za sport vhodný jen pro seniory, je na velkém omylu....

Chcete se dostat do formy? Vyletněte si životosprávu!

Začala „plavková“ sezona a vy se trápíte kilogramy váhy navíc? Nezoufejte! I...

Naposledy přečtené dotazy z poradny

Koupání a plavání při eresce: pozor na správnou teplotu vody!

Slabost nebo problémy s rovnováhou nemusí být při roztroušené skleróze důvodem,...

Erytém na kůži

Dobrý den, zhruba před 2 měsící jsem si všimla zarudlé kůže za krkem. Nesvědí,...

Coxarthrosis 1.dx gr.IV

Dobrý deň, mám diagnostikovanú dysplastickú koxartrózu v pravom kĺbe IV. stupňa,...

Užití HA po použití Escapelle

Dobrý den, chci se zeptat jak je to s užívání HA po užití pilulky Escapelle....

Bolest na plíci

Dobrý den , chtěla jsem se zeptat . V noci mě začalo bolet kousek od prave lopatky...Bolelo...

Problém s krční páteří

Prosím Vás o radu! Před 3 měsíci jsem byl v nemocnici hospitalizován s mírnými...

PSA

Dobrý den, chci se zeptat jak by jste vyhodnotili hodnoty po kontrolním odběru...

Vyšší lymfocyty

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co znamenají zvýšené lymfocyty při odběru...

Malá varlata - funkční?

Dobrý den, paní doktorko, chtěla bych moc Vás poprosit o pomoc, objasnění. Můj...

Nález na jazyku

Dobrý den, chtěl bych se zeptat ohledně podezřelostí na mém rtu a jazyku....

Koleno po artroskopii

Dobrý den, jsem 6 měsíců po artroskopii kolena. Měla jsem kráter v chrupavce....

Vodnaté pupínky rukou

Dobry den, na ruke sa mi tvoria pupaciky (vyzeraju take vodnate, ako pluzgiere...

Bolest v pravém podbřišku a varleti

Dobrý den, dneska při brigádě mě najednou zabolelo v pravém podbřišku a od té...

MUDr. Zdeněk Špale

Chirurgická ambulance

Zvětšování bradavek

Dobrý den, prosím vás o DŮLEŽITOU radu, je mi 16 let a neustále se mi zvětšují...

Bolest žaludku

Dobry den chtela jsem se zeptat respektive poradit. mam dlouhodoby problem ze...

Roztroušená skleróza a sport v létě? Pozor na přehřátí!

Ani při onemocnění roztroušenou sklerózou se nemusíte vzdávat sportu. Naopak...

Stitna zlaza

Prosim o vysvetleni a stanovisko: Oba laloky difuzne neco hypoechogennejsie,...

Zvětšené uzliny na pravé straně na krku

Dobrý den, včera jsem zaregistrovala zvětšenou uzlinu na pravé straně na...

Bolesti bederní páteře

Dobrý den, prosím o vysvětlení pojmů z MR (byla provedena 25.5.09) a jaké jsou...

Inzerce
Poslat e-mailem
Inzerce
×