Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Dlouhodobá rýma: nezdravý stav vyžadující řešení

redakce uLékaře

Odřený nos, oteklé oči a záplava kapesníčků. Ačkoli je rýma lehké onemocnění, pokud se opakuje často, má hluboký negativní dopad na náš život. Omezuje děti i dospělé v zaběhnutém rytmu a může způsobovat vážné komplikace.

Alergická rýma je celosvětový problém, který snižuje kvalitu života značné části populace. Výzkumy ukazují, že její výskyt je na vzestupu, a to především v rozvinutých zemích. Možná si řeknete, co je tak vážného na obyčejné rýmě. Ale často se opakující období kýchání, silného zahlenění a neschopnosti dýchat nosem znamenají pro pacienty značnou zátěž. Kupodivu, není to trvání, ale závažnost obtíží, která je spojena s vnímáním zhoršené kvality existence.

  • Někteří pacienti trpí i dalšími nepříjemnostmi, jako je únava, změny nálady, deprese a úzkost.
  • Nezřídka je s alergií spojena i pracovní neschopnost nebo absence ve škole.
  • Postižení se obtížně soustředí, mají výpadky paměti, klesá jejich pracovní výkonnost i schopnost učení a soustředění. 
  • Ve dnech, kdy jsou příznaky nejsilnější, se produktivita práce snižuje asi o 20 %.

Děti trpí stejně

Je třeba zdůraznit, že nepříznivé aspekty „soužití“ s alergickou rýmou vnímají nejen dospělí, ale i děti a dospívající. Cítí se omezeni příznaky jako takovými, obzvláště ucpáním nosu. Jsou podráždění, protože nemohou v noci dobře spát a přes den se pak cítí vyčerpaní. Také ale špatně snášejí vedlejší dopady, jako je žízeň, podráždění kůže nosu, neschopnost soustředění nebo nutnost mít stále při sobě dostatek kapesníků. V neposlední řadě rýma ovlivňuje jejich život v rodině i v kolektivu vrstevníků, kde se nejen cítí být odlišní, ale také se mohou stát terčem posměchu.

Problémy se kupí  

Osoby s alergickou rýmou jsou náchylnější k infekcím horních cest dýchacích a část z nich navíc trpí astmatem, atopickým ekzémem, zánětem spojivek, opakovanými záněty středouší nebo chronickým zánětem vedlejších dutin nosních.

Pravidelná nosní hygiena termální vodou může zmírnit průběh rýmy i snížit výskyt některých jejích komplikací. Odstraňuje dráždivý sekret i alergeny, zklidňuje a zvlhčuje sliznici a pomáhá zmírnit její otok.

Zdroje: http://tar.sagepub.com

Meltzer E. O., Gross G. N., Katial R., Storms W. W. Allergic rhinitis substantially impacts patient quality of life: findings from the Nasal Allergy Survey Assessing Limitations. J Fam Pract. 2012; 61 (Suppl 2): 5–10.

Camelo-Nunes I. C., Sole D. Allergic rhinitis: indicators of quality of life. J bras pneumol. 2010; 36 (n.1): 124–133.

Doporučujeme