Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Hrůza z Mikuláše a čerta: nenechte děti trápit se zbytečně

Homeopatie MUDr. Jaroslav Čupera 27.11.2017
Nečekaný zážitek hrůzy může zejména dítě dlouhodobě poznamenat
redakce uLékaře

Svátek svatého Mikuláše má mnoho dětí spojeno s odměnou, u těch zlobivějších rodiče často doufají alespoň v „usměrnění“ chování. U části dětí ale tato návštěva může zanechat dlouhodobou stopu v jejich křehké duši. Jak si poradit se strachem a jeho následky pomocí homeopatik?

Nečekaný zážitek hrůzy může zejména dítě dlouhodobě poznamenat, ale úplně stejně to platí i pro dospělé. Nemusí to být jen návštěva Mikuláše (a hlavně jeho pomocníka čerta). Podobné následky mohou mít i veškeré náhlé stavy ohrožení života, jako jsou (auto)nehody, přepadení, setkání s úmrtím, závažným zraněním nějaké osoby či jiné velmi intenzivně prožívané situace. U citlivých jedinců se může vyvinout až stav nazývaný posttraumatická stresová porucha.

Bát se není legrace 

Strach je základní součástí lidské existence a psychiky. Je to pocit nezbytný k přežití – varuje nás totiž před nebezpečím. V případě opravdové hrozby pak spouští reakci „útěk, nebo boj“. V západním světě dnes ale strach nebývá spojen ani s bojem, ani s útěkem. Energie hrůzy se pak negativně obrací proti svému nositeli. Podle pozorování psychologů se nějaká forma strachu vyskytne dříve či později u 90 % dětí. Převážně se jedná o přirozené vývojové strachy, ale u části dětí mohou přerůst ve fobie a těžké úzkosti. Ty pak ovlivňují celkový vývoj jejich osobnosti. U dětí se typy strachu během vývoje mění. Jejich zpracování je důležité pro zdravý vývoj psychiky a umožňuje dětem postupně získávat nezávislost. Nicméně děti jsou vůči strachu vnímavější než dospělí. Cítí se totiž malé a bezbranné. Silný zážitek děsu je tak může poznamenat na dlouhé roky. Děti mají totiž mnohem omezenější možnosti, jak svoje vnitřní hrůzy zpracovat. Proto by rodiče měli k dětskému strachu přistupovat velmi citlivě.

Tělo v křeči 

Projevy strachu nacházíme jednak na tělesné úrovni, ale obavy a úzkost se jakožto stavy duše odrážejí i na chování dotyčného jedince.

  • Na tělesné úrovni se setkáváme se zvýšeným svalovým napětím anebo třesem, zvýšeným pocením, vyšším krevním tlakem, zrychleným pulzem i dýcháním, nevolností a suchem v ústech.
  • Na psychické úrovni jde o ztrátu koncentrace, určitou zmatenost a nekoordinovanost činností, tendence k izolaci od společnosti, snahy utéct z nepříjemné situace nebo plačtivost. Někdy může ze strachu pramenit i vztek.

Homeopatické léky na strach

Aconitum napellus – pomáhá při akutním strachu a panice. Silná hrůza až děs ze smrti jsou doprovázené vysokým tlakem, bušením srdce (je cítit až v krku), zrudnutím obličeje a pocitem sevření na hrudi s nedostatkem vzduchu. Stav ovlivňuje i střeva – většinou se dostaví průjem.

Argentum nitricum – přípravek na strach a úzkost, které jsou spojeny s trémou či zkouškami. Projevují se neklidným a chaotickým chováním, které doprovázejí určité impulzivní sklony. Na tělesné rovině si člověk může stěžovat na závratě, nevolnost, zvracení, případně má z úzkostí průjem.

Arsenicum album  je lékem pro děti a osoby, které mají strachu doslova přemíru. Hodně obav u nich pramení z pečlivosti, která je jejich charakteristickým znamením. Strach a úzkosti se týkají jejich vzhledu, ale i zdraví. Neustále se bojí, že onemocní nějakou vážnou nemocí, mají hrůzu například ze zlodějů, ale také ze samoty. To vše vede u těchto osob k neklidu a neustálé činnosti, která má příčiny strachu eliminovat, či alespoň zmenšit. Úzkost může být spojena se zažívacími problémy či astmatem.

Calcarea carbonica – podává se zejména u dětí, které mají spoustu obav, ale moc se nesvěřují. Trpí strachem ze všeho nového (například z nové školy), bojí se ošetření u lékaře či zubaře, mohou mít hrůzu z výšek nebo uzavřených prostor. Trpívají i na iracionální strachy, třeba že se stane nějaké neštěstí či nehoda. Mívají potíže s usínáním – jakmile zavřou oči, začnou se jim zdát nejrůznější děsivé obličeje, což je probudí. Jsou to jedinci velmi citliví a pohled na násilí nebo nějaká strašidla, například v televizi, je rozruší a rozpláče. Po stránce myšlení jsou lehce zpomalení, ale pokud se jim ponechá jejich vlastní tempo, dokážou vyřešit i složité úkoly. Pomalu, ale pečlivě. Po fyzické stránce mají sklony k obezitě, jsou citliví na chlad a trpívají katary horních cest dýchacích.

Gelsemium sempervirens – tento preparát řeší stavy, kdy je po hrůzném zážitku nebo špatných zprávách člověk doslova paralyzovaný – strachy se nemůže hnout. Objevuje se vnitřní třes, který může být vidět i navenek. Ochromení, které tento lék mírní, se často projeví i v myšlení a chování. Dotyčný si nedokáže vzpomenout ani na dobře známé věci (například dítě úplně zapomene básničku, kterou si pro Mikuláše připravovalo) a může dělat i zdánlivě nelogické a hloupé věci.

Ignatia amara – lék na strachy citlivých dětí, které mohou být vyvolány zármutkem, zklamáním nebo jiným silným emočním prožitkem. Děti mají kolísavé nálady „od smíchu k slzám“. Na tělesné rovině trpívají bolestmi hlavy a pocitem knedlíku v krku.

Phosphorus – je ideální pro děti a osoby, které jsou velmi živé, otevřené a snadno navazují kontakt s jinými lidmi. Tito jedinci bývají soucitní a empatičtí a snadno se vžívají do ostatních. Mívají strachy ze tmy, duchů a nesnesou dívat se na strašidelné filmy. Vyžadují společnost, projevy sympatie i fyzického kontaktu (objetí, pohlazení).

Pulsatilla – řeší potíže dětí, které mají hodně úzkostí a obav. Tyto strachy vyjadřují i tím, že jsou ufňukané a neustále vyžadují společnost a utěšování. Bývají to děti plačtivé, s proměnlivými náladami. Jejich strachy se zhoršují v teple a uzavřených místnostech a zlepšují se na čerstvém vzduchu.

Silicea – osoby, které potřebují tento lék, jsou pracovně velmi schopné a vážené. Bývají ale také nervózní, plaché a mívají stavy selhání sebedůvěry. Úzkosti se u nich často objevují před zkouškou ve škole, veřejným vystoupením, vyšetřením u lékaře či třeba při změně zaměstnání. V těchto situacích se objevují i bolesti hlavy, potíže se soustředěním a stavy vyčerpání. Obecně mají sníženou odolnost a často onemocní katarem horních cest dýchacích či angínou, zvláště po náročném studiu nebo pracovních úkolech.

Stramonium – pomáhá dětem, které jsou plné strachu. To se u nich projevuje ve formě nočních můr. Bojí se usínat samy a ve tmě, vyžadují rozsvícenou lampičku v pokoji. Po strašidelném zážitku se často v noci budí děsem, pláčou, chtějí se chovat, ale přitom vlastně zůstávají v polospánku a nepoznávají osoby ve svém okolí.

Lék, který nejvíce odpovídá strachům a profilu chování dítěte, je ideální podat případně i preventivně, ještě před očekávanou mikulášskou návštěvou. A to v ředění 15CH jednorázově dávku 5 granulí. Pokud se objeví ataky strachu až po setkání s čertem, pak příslušný lék podáváme v ředění 15CH 1× denně 5 granulí několik dní po sobě. V případě, že problémy a strachy či noční můry přetrvávají delší dobu i přes léčbu, je vhodné se obrátit na lékaře homeopata.

Autor článku: MUDr. Jaroslav Čupera Lékař se věnuje intenzivní medícíně a homeopatii.
Je členem Rady Homeopatické lékařské asociace, o.s.
Aktuálně působí v AGNI centru v Rosicích u Brna
Líbil se vám článek? -1 ANO NE
Reklama

Poradna uLékaře.cz

Online poradna a objednání k lékaři

Rychlá odpověď
již do 6 hodin

Zkušení lékaři odpovídají
na vaše dotazy

Cena již
od 99 Kč

Zjistit, jak funguje poradna

Související články

Kouříte v autě? Ohrožujete život svých dětí!

Přesně to tvrdí autoři nedávno uveřejněné studie. Zároveň důrazně apelují na...

Zácpa u dětí: pomohou masáže i kašičky

Zácpa je stav, kdy je stolice natolik pevná a tvrdá, že obtížně prochází střevem....

Mikuláš je za dveřmi: strach se dá zvládnout i díky homeopatii

<p>Závěr kalendářního roku je pro děti i dospělé měsícem velmi intenzivních...

"Kdy už budete mít děti" aneb Nenechte se zdeptat svým okolím

Od vaší svatby už sice uplynula řada let, ale vy stále nemáte děti. Když se...

Umírat na AIDS je dnes již zbytečné

Je těžké vysvětlit problém HIV lidem, kteří žijí mimo zasažené oblasti. Nevidí...

Co by mělo dítě umět, než jde do 1. třídy?

Který rodič by nebyl nervózní, když jde jeho dítě poprvé do školy? Připravte...

Můžu mít po léčbě rakoviny děti? – 1. část

Po protinádorové léčbě mohou ženy trápit různé otázky ohledně případného početí...

Děti informovanější než rodiče?

V otázkách drog určitě! Ve výchově dětí obvykle platí, že rodiče svým ratolestem...

Zubní kaz vás může připravit o chrup, a přitom zcela zbytečně. Víte, jak se mu bránit?

Zdravé a krásné zuby jsou jednou ze součástí spokojeného života každého z nás....

Tábory pro děti s postižením – pomoc, nebo separace?

Zdravý vzduch, koupání, vůně lesa, stanování a hledání nových kamarádů jsou...

Doporučujeme