V České republice trpí obezitou asi čtvrtina dospělé populace. Vyšší než doporučenou hodnotu obvodu pasu pak má dokonce kolem 60 % obyvatelstva. Podle partií, do kterých se tělesný tuk nejvíce ukládá, se rozlišují dva základní tělesné typy:
- Pokud se tuk hromadí především kolem pasu a v podbřišku, mluvíme o tělesném typu jablka, který se vyskytuje častěji u mužů než u žen.
- Postavy s tukem rozloženým převážně v oblasti boků a stehen jsou typově přirovnávány k jinému druhu ovoce – hrušce. Tuk v těchto partiích nás chrání před chladem, před poškozením těla při pádu, ale také slouží jako zásobárna energie pro výživu potomků, a proto je tvar hrušky typický pro ženy, ačkoliv ani typ jablka u nich není vzácností.
Štíhlý pas = půl zdraví
Dlouhodobé studie potvrdily, že takzvaná břišní (abdominální) obezita, tedy tuk uložený u pasu a v podbřišku, projevující se právě jako tělesný typ jablka, souvisí na rozdíl od tělesného typu hrušky s významně vyšším rizikem cukrovky II. typu, chorobami srdce a cév a s větší pravděpodobností předčasné smrti.
K posouzení, zda se dotyčného tento typ obezity týká, se nejčastěji používá měření obvodu pasu. Tento údaj totiž nejlépe odráží množství tuku uloženého v oblasti břicha. Za hranici, kdy je možné mluvit o břišní obezitě, je u žen považován obvod pasu nad 88 cm a u mužů nad 102 cm. Měření obvodu pasu dokonce o případných zdravotních rizicích vypovídá přesněji než pouhé uvedení váhy nebo hodnota body mass indexu. Bylo totiž prokázáno, že i osoby, které sice nemají nadváhu, ale mají pouze větší obvod pasu, mají až třikrát větší riziko srdečních chorob než lidé s normálním obvodem pasu.
Komu hrozí nebezpečí
Proč je břišní obezita tak škodlivá? Je to patrné ze složení tuku v různých partiích.
- V případě oblasti boků a stehen se totiž jedná o tuk podkožní, který sice nepřidává na vzhledu, ale na zdraví nemá tak velký vliv.
- Zato v pase a podbřišku se ukládá tuk viscerální, jehož přirozenou funkcí je ochrana břišních orgánů. Když je ho ale příliš, stává se metabolicky aktivním a uvolňuje mastné kyseliny, zánětlivé látky a hormony, které vedou nejen ke zvýšení krevního tlaku, ale také hladiny „zlého” LDL cholesterolu, triglyceridů a krevního cukru v organismu.
V České republice bylo zvýšené riziko srdečních a cévních onemocnění plynoucí z břišní obezity zjištěno až u 24 % mužů a 20 % žen. Vysoké nebezpečí pak hrozí 36 % mužů a 44 % žen.
Pokud jste zjistili, že se vaše postava začíná zakulacovat a připomínat svým tvarem jablko, neměli byste tento fakt brát na lehkou váhu. Raději se zamyslete, zda nenastal čas začít proti obezitě bojovat. Pokud totiž nezasáhnete hned, mohou vás brzo překvapit zdravotní komplikace.
(viv)
Zdroje:
https://www.hsph.harvard.edu/obesity-prevention-source/obesity-definition/abdominal-obesity/
http://www.szu.cz/ehes2014