Astma, chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest, může mít různou intenzitu. Celosvětově mírně převažují pacienti s mírným astmatem. Přestože tito astmatici nepociťují obtíže typické pro astma každý den, ale jen třeba dvakrát týdně, je nutné, aby se řádně léčili. Odborné společnosti věnující se problematice astmatu upozorňují, že preventivní léčbu by měli dostávat všichni dospělí i dospívající astmatici. Díky správně vedené léčbě je totiž možné astma dostat tzv. pod kontrolu, tedy minimalizovat intenzitu a frekvenci symptomů a zabránit akutním závažným stavům souvisejícím s touto chorobou.
Dva typy léčby
Při léčbě astmatu je zásadní potlačovat zánět probíhající v dýchacích cestách. Bez léčby se mohou astmatické záchvaty doprovázené kašlem a dušností zhoršovat a být pro pacienta nejen nepříjemné, ale až život ohrožující. Pouhá úlevová léčba, tedy léčba akutních obtíží, není dostačující.
- Úlevová léčba sice pomáhá zprůchodnit zúžené dýchací cesty, protože uvolňuje stažení stěn průdušek, ale nemá vliv na samotný zánět.
- Naopak preventivní léčba potlačuje zánět v dýchacích cestách a pomáhá astmatikům v dlouhodobém časovém horizontu. Pravidelně ji podávat je ale třeba i v době, kdy pacient nepociťuje žádné příznaky astmatu. Příkladem tohoto typu léčby jsou inhalační kortikosteroidy.
Cílem je dostat astma pod kontrolu
Dobře kontrolované astma znamená, že pacient vnímá mírné příznaky astmatu maximálně dvakrát měsíčně a úlevovou léčbu užívanou při záchvatu nepotřebuje pravidelně, ale pouze nárazově – nejvýše dvakrát za měsíc. Nemusí se ani omezovat ve fyzických aktivitách. Čím dříve léčba astmatu začne, tím rychleji se může dostat nemoc pod kontrolu a minimalizují se astmatické záchvaty se všemi jejich riziky. Astmatik se správně nastavenou léčbou pravidelně (denně) užívá preventivní léčbu a úlevový lék potřebuje jen výjimečně. K úlevové léčbě patří například léky označované zkratkou SABA, které mají krátkodobý efekt a rychlý nástup účinku. Jejich příliš časté užívání ovšem svědčí o nesprávně nastavené léčbě a má řadu nežádoucích účinků, jako například poruchy srdečního rytmu, třes či zvýšený krevní tlak.
Pět rad pro každého astmatika
Od typických projevů astmatu, ke kterým patří kašel, ztížené dýchání doprovázené hvízdavými zvuky, dušnost při tělesné námaze nebo po jejím skončení či tlak a bolest na hrudi, mohou ulevit také různá režimová opatření. Jaké zásady doporučují odborníci na astma?
- Udržování čisté domácnosti bez zdrojů prachu, jako jsou koberce či nadměrné množství bytových textilií.
- Omezení pohybu v prašném prostředí nebo v místech, kde je velké množství pylů.
- Odstranění alergenů, které astmatikovi prokazatelně zhoršují zdravotní stav.
- Dodržování zásad zdravého životního stylu.
- Při používání klimatizace její pravidelná údržba a čištění.
(pak)
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/asthma/mild-persistent-asthma#takeaway
https://www.verywellhealth.com/mild-intermittent-asthma-classification-for-treatment-3866244
https://www.astma-zero.cz/cs/napsali-o-nas/protizanetliva-lecba-se-nove-nasazuje-jiz-v-zacatcich-astmatu