Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Jak při léčbě rakoviny řešit bolest, únavu a depresi?

Léčba prostaty 8.6.2016
redakce uLékaře

Léčba rakoviny prostaty je velice náročná pro organismus jak fyzicky, tak i psychicky. V průběhu terapie se mohou vyskytnout různé nepříjemné problémy a stavy. Poradíme, jak celým procesem projít s co nejmenšími obtížemi.

Léčba rakoviny prostaty je velice náročná pro organismus jak fyzicky, tak i psychicky. V průběhu terapie se mohou vyskytnout různé nepříjemné problémy a stavy. Poradíme, jak celým procesem projít s co nejmenšími obtížemi.

Bez bolestí

Karcinom prostaty se nejčastěji šíří do kostí, což může způsobit bolesti. Způsobů, jak je léčit, existuje více.

1. Léky. Preparáty na bolest se rozdělují do skupin podle intenzity svého účinku. Lékař poté volí vhodný přípravek tak, aby odpovídal míře vašich obtíží. Ty se určují pomocí tzv. škál bolesti. Pokud síla předepsaného léku nestačí, vybere odborník silnější variantu nebo vám napíše další preparát do kombinace. A co kdy pomáhá?

  • Na mírnou bolest – nesteroidní antirevmatika a paracetamol,
  • při střední bolesti – slabé opioidy (např. tramadol),
  • na velkou bolest – silné opioidy ve formě tablet či náplastí (např. fentanyl, oxykodon).

Používána bývají též pomocná analgetika, a to k léčbě bolesti způsobené podrážděním nebo poškozením nervových vláken. Jde o  antidepresiva (např. amitriptylin) nebo antikonvulziva (třeba karbamazepin).

2. Fyzikální léčba. Někdy lze využít i fyzikálních metod. Před jejich aplikací se ale poraďte s lékařem, zda je ve vaší situaci konkrétní přístup opravdu vhodný. Pomoci mohou například masáže, ledování, teplé obklady či akupunktura.

3. Chemoterapie nebo cílená radioterapie. Oba procesy mohou zmenšit ložisko nádoru, který bolest zapříčiňuje.

4. Chirurgie. Někdy může nádor způsobovat bolest tlakem na míchu. V takové situaci přichází ke slovu chirurgie.

Obrana proti vyčerpání

Během léčby rakoviny prostaty vás může unavovat spousta faktorů. Organismus je velice zatížen již terapií samotnou a snížená chuť k jídlu, bolesti, deprese nebo účinek některých léků tělu energii také nedodají. Ovšem ani tato situace není neřešitelná. V boji s vyčerpáním vám může pomoci následující:

  • konzumace výživových doplňků k podpoře nutričního stavu,
  • lékařem předepsané stimulační léky (např. metylfenidát),
  • naplánování denních aktivit tak, abyste na ně měli dostatek energie,
  • konzultace s doktorem ohledně nevolností a dalších obtíží, které snižují vaši chuť k jídlu,
  • občasné přiměřené cvičení, které dodá energii,
  • při potížích s chůzí usnadnění pohybu díky holi nebo kolečkovému křeslu.

Pomoc při depresi 

Každé onkologické onemocnění je psychicky náročné a ani rakovina prostaty není výjimkou. Proto nezapomínejte na péči o duši. Velice dobrými a neocenitelnými pomocníky mohou být rodina, přátelé a kamarádi. Neopouštějte své zájmy, pokud to nebude opravdu nutné. V případě potřeby lze využít i služeb psychologa, seznámit se s lidmi se stejnou diagnózou nebo si nechat předepsat léky proti depresím a úzkosti.

Zdroj:

Treating Your Advanced Prostate Cancer: When Your Prostate Cancer Treatment Isn't Working. Dostupné z: www.webmd.com/prostate-cancer/metastatic-prostate-15/treatments-not-working

AMBLER, Zdeněk a kol. Doporučený postup pro léčbu neuropatické bolesti. Dostupné z: www.neuromuskularni-sekce.cz/index.php?pg=odborne-materialy--doporuceny-postup-pro-lecbu-neuropaticke-bolesti

ŠTEFÁNEK, Jiří. Léčba bolesti. Dostupné z: www.stefajir.cz/?q=lecba-bolesti

Doporučujeme