Jak skutečně efektivně zapracovat na zdravé psychice?
Dáváte za cíl zapracovat na svém psychickém zdraví? Abyste dosáhli svého vysněného cíle, postupujte trochu jinak. Ať nejste po měsíci snažení zase na začátku a k tomu ještě naštvaní a zklamaní sami ze sebe. Jde to udělat lépe?
Splnitelnost aneb nekladu na sebe příliš velké nároky?
Ať už bude váš cíl jakýkoliv, v první řadě by měl být splnitelný. Je hezké se rozhodnout, že od teď už budete na ostatní jen přívětiví a laskaví, ale jak asi tušíte, stačí první nevyspání a předsevzetí jde stranou. Dávejte si tedy realistické cíle. Zajistěte si takové podmínky, aby bylo plnění vašeho předsevzetí pro vás dlouhodobě udržitelné.
Smysluplnost aneb opravdu to chci?
Pokud si budete dávat předsevzetí, vždycky pátrejte po jejich smyslu. Zeptejte se, co to pro vás znamená a jestli je to opravdu to, čeho chcete dosáhnout. Případně jestli se toho nedá dosáhnout nějak jinak. Pokud si budete jistí svou volbou, stane se s mnohem menší pravděpodobností, že ztratíte motivaci k jejímu plnění.
Vhodná míra aneb chci toho dělat tak moc?
Existuje plno krásných předsevzetí, jako např. starat se o své blízké, kteří jsou nemohoucí. Ale pokud se rozhodnete, že to budete dělat každý den, a do toho přidáte další ze svých vytoužených cílů, sami se za chvíli stanete vyčerpaným tělem bez duše, které rozhodně nápomocno svému okolí nebude. Myslete v prvé řadě na sebe. Nic se nemá uspěchat a ukrajovat si větší krajíc, než jste schopni zvládnout, nikomu nepomůže.
S novým rokem se stává, že si toho na bedra naložíme více, než jsme schopni unést. Jednak to bývá hodně změn naráz, jednak je toho na jednoho člověka přespříliš. Být „lepším člověkem“ nebo „takovým, aby se za mě děti nemusely stydět“, je celoživotní úkol. Jedná se o neustálý seberozvoj. Učení nekončí posledním dnem školy.
Nebojte si říct si o pomoc
Můžete se starat o staré nemohoucí rodiče, ale i o malé dítě. Nebo toho můžete mít prostě jen moc. Nebojte se vyhledat pomoc. Několik tipů můžete najít na webu projektu Nevypusť duši, speciálně pro maminky je nově spuštěna aplikace Kogito a pečující osoby mohou využít odlehčovací služby. Poohlédněte se po nějaké ve svém okolí.
Co vám pomůže na cestě za vaším cílem?
- Imaginace – zkuste si představit, jak postupujete ke svému cíli. Může vám to pomoci být k sobě více upřímní a uvědomit si, kde by mohl nastat potencionální problém. Je něco, co by vám mohlo „házet klacky pod nohy“? Upravte si podle toho svůj plán.
- Méně je více – dosáhnout jakékoliv změny je běh na dlouhou trať. S předsevzetími je to úplně stejně. Nepřepalte začátek. Vhodnější bude, pokud svůj vysněný cíl vydělíte dvěma a k tomu se budete pomalu přibližovat. A když to půjde, můžete si za další tři měsíce trochu přidat.
- Nebojte se chybovat – mějte na paměti, čeho chcete dosáhnout. Je naprosto normální, že někdy se dařit nebude. Berte to ale jenom jako malé zakopnutí na cestě k úspěchu. Nenechte se tím rozladit a své předsevzetí nezahazujte.
- Žádné výčitky – správným stanovením cíle snižujete riziko počtu svých škobrtnutí. Přesto se pravděpodobně nějaké vyskytne. Netrapte se tím, je to běžné.
- Odměna – je prokázáno, že odměna po delším čase nám umožňuje si ji více užít a také se na ni o to více těšit. Takže jestli vás bude odměna motivovat k pravidelnému plnění vašich předsevzetí, dejte si ji, ale učiňte tak třeba každých 14 dnů, ať to má smysl.
- Přehodnocení – zkuste si jednou za týden říct, jak se vám daří a jestli jste se svou cestou spokojeni. Pochvalte se, ale také se nebojte si říct, že daný úkol není třeba pro vás. Nevnímejte to jako selhání, ale jako cennou zkušenost.
(rhl)
Zdroje:
https://www.nudz.cz/files/pdf/tz-kogito.pdf
https://www.nudz.cz/files/pdf/tz-sebevrazednost-v-cr-stagnuje.pdf