Jak si v kterémkoli ročním období zlepšit imunitu
Zdá se vám, že vaše tělo nefunguje tak, jak má? Máte nafouklé břicho, nedostatek energie, trápí vás častá nachlazení, opary nebo kvasinkové infekce? Klíčem k řešení všech těchto problémů může být složení střevní mikroflóry.
Možná budete překvapeni, ale největším orgánem imunitního systému je střevo. Obsahuje přibližně 25 % našich imunitních buněk. Je to část těla, která je neustále vystavována různým toxinům a cizorodým látkám, a to nejen z potravy, ale i z bakterií a virů, které s nimi do trávicího traktu vnikají ve velkém počtu. Tlusté střevo je přirozeně osídlené bakteriemi, a to až 400 druhy. S lidským organismem žijí v symbióze, tedy ve vzájemně prospěšném soužití, alespoň pokud je složení této mikroflóry příznivé.
Bakterie v přesile
Celkový počet bakterií, které v sobě nosíme, je kolem 100 bilionů – 100 000 000 000 000 bakterií. To znamená, že jejich počet je asi desetkrát vyšší než počet našich vlastních buněk. Osídlování střeva začíná záhy po narození a správná mikroflóra je velmi důležitá pro rozvoj a funkci imunitního systému. Prospěšné mikroby (mezi které se počítají hlavně laktobacily) mají mechanismy, pomocí kterých komunikují s buňkami imunitního systému. Pomáhají jim dozrávat a fyzicky jim brání v kontaktu se škodlivými bakteriemi a látkami, pokud se do trávicího traktu dostanou.
Produkují také celou řadu vitamínů, včetně těch, jejichž množství v potravinách není velké (B12). Významně tak přispívají k celkovému zdraví.
Padouch nebo hrdina
Ve střevě se mohou vyskytovat prospěšné bakterie, které mají tyto ochranné účinky, ale i takové, které pouze nečinně přihlížejí a množí se, nebo dokonce škodlivé. Dokud je jejich množení omezováno přítomností jiných druhů, se kterými soutěží o potravu, nedochází k jejich přemnožení a rozvoji onemocnění, přesto však tyto bakterie produkují jedy a karcinogenní látky. Pokud dojde k narušení rovnováhy střevní mikroflóry, například při užívání antibiotik, mohou tyto škodlivé bakterie získat navrch a svého hostitele i zabít.
Starý nápad, nové poznatky
Myšlenka podpory zdraví prostřednictvím probiotik není nic nového. Jejich benefit je dobře znám už nějakých sto let. Teprve nyní a za pomoci sofistikovaných metod však vědci krok za krokem zjišťují, jak zásadní vliv na náš organismus střevní flóra má. Například je prokázáno i to, že děti, které užívají probiotika a navštěvují mateřskou školku, nejsou tak často nemocné jako ty, které probiotika neužívají.
Zdroj:
http://www.todaysdietitian.com
LeBlanc J. G., Laiño J. E., del Valle M. J., Vannini V., van Sinderen D., Taranto M. P., de Valdez G. F., de Giori G. S., Sesma F. B-group vitamin production by lactic acid bacteria--current knowledge and potential applications. J Appl Microbiol. 2011 Dec; 111 (6): 1297–309; doi: 10.1111/j.1365-2672.2011.05157.x. Epub 2011 Oct 10. Review. PubMed PMID: 21933312.