Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Když dieta a pohyb na cholesterol už nestačí

redakce uLékaře

Vysoký cholesterol v krvi je projevem poruchy tukového metabolismu v organismu. V důsledku toho pak dochází k rychlejšímu kornatění tepen, což zvyšuje riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění. Tento stav je zapotřebí začít co nejdříve léčit. Co vše pacienta čeká?

Vysoký cholesterol v krvi je projevem poruchy tukového metabolismu v organismu. V důsledku toho pak dochází k rychlejšímu kornatění tepen, což zvyšuje riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění. Tento stav je zapotřebí začít co nejdříve léčit. Co vše pacienta čeká?

Cílem léčby vysokého cholesterolu je dostat jej na takovou úroveň, aby došlo ke zpomalení procesu aterosklerózy a snížení rizika rozvoje kardiovaskulárních onemocnění (ischemická choroba srdeční a dolních končetin, cévní mozková příhoda aj.). Mez, na kterou se snaží lékař pomocí vhodné terapie cholesterol snížit, se liší podle toho, jak velké riziko rozvoje těchto onemocnění dotyčný má. V čím větším nebezpečí žije, tím více je třeba vysokou hladinu cholesterolu snížit. 

Začíná to změnami

Prvním krokem jsou úpravy životního stylu a stravy. Základem je dieta s nízkým až nulovým obsahem nasycených tuků a dostatek pohybu. Dalším naprosto základním úkonem je přestat kouřit. Cigarety zvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění raketovým tempem. To vše zpravidla stačí tehdy, kdy tzv. zbytkové kardiovaskulární riziko (to jsou všechny rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění bez vysokého cholesterolu) není příliš velké. Pokud je nebezpečí vysoké (např. tehdy, když k tomu máte genetické předpoklady) nebo změnou životosprávy nedojde k dostatečnému snížení cholesterolu, je již zapotřebí nasadit léky.

Při neúspěchu následují preparáty

Správný lék se volí podle několika kritérií:

  • které hodnoty lipidového profilu jsou mimo normu,
  • další rizikové faktory rozvoje kardiovaskulárních onemocnění, které jsou u vás přítomné,
  • věk,
  • váš zdravotní stav,
  • riziko výskytu nežádoucích účinků.

Používané léčivé přípravky se dělí do několika skupin, podle toho, který parametr z lipidového profilu je potřeba snížit:

1. Léky snižující LDL-cholesterol

  • Statiny patří mezi nejčastěji předepisovaná léčiva. Blokují tvorbu cholesterolu v játrech. Patří sem např. atorvastatin, rosuvastatin, simvastatin.
  • Léky omezující vstřebávání cholesterolu ve střevě – například ezetimib.
  • Kombinace předchozího – snižuje LDL-cholesterol efektivněji.

2. Přípravky snižující triacylglyceroly (tuky)

  • Fibráty zmenšují produkci VLDL-cholesterolu v játrech a urychlují jejich vylučování z krevního oběhu.
  • Omega3-mastné kyseliny ve formě doplňků stravy mohou být dobrými pomocníky při snižování cholesterolu. Vždy se předtím, než začnete některý doplněk brát, poraďte s lékařem.

Zdroj: ČEŠKA, Richard. Současný pohled na léčbu hypercholesterolemie. Farmakoterapie. 2014.

MAYO FOUNDATION FOR MEDICAL EDUCATION AND RESEARCH. High cholesterol. Dostupné z: www.drugs.com

Doporučujeme