Než mají ženy své dny aneb Život s premenstruačním syndromem
Má různé podoby a přehršel příznaků. Alespoň jednou za život se s jeho projevy prý setká každá žena, ačkoliv jeho hlavním poznávacím znamením je pravidelnost opakující se každý měsíc. Důležité je o projevech premenstruačního syndromu vědět a nezaměnit jej s jinými „ženskými“ potížemi. Proto se s nimi určitě při pravidelné prohlídce neváhejte svěřit svému gynekologovi.
Za fyzickou a psychickou nepohodu v období až 10 dnů před menstruací může pokles hormonálních hladin před začátkem krvácení. „Premenstruační syndrom se pravidelně objevuje přibližně u 40 procent žen a typické je pro něj, že s nástupem krvácení odezní,“ objasňuje MUDr. Kristýna Jandová. Výraznější zhoršení stavu se přitom dostavuje, pokud žena prochází stresovým obdobím. Že by byl premenstruační syndrom typický pro nějakou věkovou skupinu žen, se říci nedá. „Ale mění se s časem – buď s přibývajícím věkem nastupuje, ač jím předtím žena netrpěla, nebo naopak odeznívá. Velkým zlomem může být těhotenství,“ dodává MUDr. Jandová.
Slova lékařky potvrzuje i 38letá Kateřina, která se s příznaky premenstruačního syndromu setkala až po narození prvního dítěte: „Bylo mi blbě, na zvracení, třeštila mi hlava a měla jsem pocit, že jsem celá nějak nafouklá a oteklá. Každou chvíli se mi chtělo brečet a cítila jsem se strašně unavená. Nejdřív mě napadlo, že jsem znovu těhotná… Nebyla a po pár dnech ten celkový pocit, že vyskočím z kůže, odezněl. Až když se tenhle stav opakoval s více či méně intenzivními nepříjemnostmi asi počtvrté, došlo mi, že se dostavuje vlastně pravidelně v určitém období.“ Podle slov Kateřiny přitom před otěhotněním podobné stavy, které by si spojovala s nadcházející menstruací, nezažívala, vyjma občasné lehké únavy a sotva znatelné bolesti podbřišku v prvních dnech samotného krvácení.
Je to premenstruační syndrom, nebo ne?
Projevy a příznaky premenstruačního syndromu jsou poměrně četné a vysoce individuální. U žen, které jimi trpí, se objevují s různou intenzitou. Ukazatelem, že s největší pravděpodobností jde o premenstruační syndrom (PMS), je to, že se periodicky opakují. Je ale třeba dbát na vyloučení možných onemocnění, proto je vhodné konzultovat potíže s lékařem, zejména pokud jsou pro ženu neobvyklé.
K fyzickým příznakům premenstruačního syndromu patří:
- Bolesti břicha a pocit plnosti
- Tlak a křeče v podbřišku
- Nadýmání, případně průjmy
- Zvýšená citlivost prsů
- Nevolnost až zvracení
- Bolesti hlavy, migrény
- Otoky prstů a kotníků
- Zadržování vody v těle
- Zhoršení projevů akné, příp. jiných kožních potíží
- Pocit vyčerpání
Můžete pociťovat a zažívat také:
- Celkovou podrážděnost
- Přecitlivělost
- Špatnou náladu, depresivní rozpoložení
- Úzkostné stavy
- Psychické vypětí
- Zlost a vztek, až agresivitu
- Bezdůvodné návaly pláče
- Změnu sexuální touhy
- Emoční výkyvy
Jak žít s premenstruačním syndromem?
Existují různé způsoby, jak se s obdobím před začátkem menstruace a hormonálními výkyvy „poprat“. Jako prevenci lze doporučit vyváženou stravu, ve které nechybí dostatek zeleniny, ovoce a tekutin. Vyhýbání se cukrům, alkoholu, nikotinu a snížení přijmu kofeinu je stálým doporučením při jakékoliv snaze o eliminaci nezdravých životních návyků a platí také při těchto potížích. S premenstruačními příznaky může pomoci i zvýšený příjem vápníku a vitamin B6. A každopádně se doporučuje pohyb, přiměřená fyzická aktivita a dostatečný prostor pro odpočinek.
Pokud je premenstruační syndrom silně obtěžující, je vhodné poradit se s lékařem o předepsání antikoncepce. „Nasazením hormonální antikoncepce lze eliminovat hormonální výkyvy nebo je alespoň nemít každý měsíc. Pokud žena hormonální antikoncepci nechce, je možné vyzkoušet přírodní preparáty na principu vnitřního harmonizování organismu, případně i jiné alternativní metody – čínskou medicínu, akupunkturu, možné jsou bylinky, nejčastěji kontryhel. Velmi pozitivní vliv má hormonální jóga,“ doporučuje MUDr. Kristýna Jandová.
Článek vznikl ve spolupráci s gynekoložkou MUDr. Kristýnou Jandovou.
Zdroj:
https://www.nzip.cz/clanek/414-premenstruacni-syndrom
https://www.novinky.cz/zena/vztahy-a-sex/clanek/premenstruacni-syndrom-jako-zabijak-vztahu-40305345