Srdeční onemocnění patří mezi hlavní příčiny úmrtí
Z výzkumů vyplývá, že většina lidí zaměňuje srdeční selhání s infarktem. Jedná se však o dvě různé choroby srdce. Srdeční selhání může vzniknout po prodělaném infarktu či po zánětu srdečního svalu, může se však rozvinout i bez předchozího varování. Nejčastější je však několik let trvající pozvolný nástup obtíží.
Jeho typickými projevy jsou dušnost, únava, slabost, nechutenství a otoky dolních končetin – příznaky, které většina pacientů přisuzuje stáří či aktuálnímu stavu. Srdečně-cévní choroby jsou přitom nejčastější příčinou úmrtí v České republice a srdeční selhání bývá jedním z hlavních viníků.
Lidé podceňují příznaky i prevenci srdečního selhání
Za uplynulý rok došlo k poklesu výskytu infarktů o 25 až 75 %. Takové číslo je alarmující a může vyvolávat mylný dojem, že se jedná o příznivý vývoj situace. Ve skutečnosti jde podle lékařů o zanedbání péče z obav před nákazou koronavirem, které může v dohledné době vést k nárůstu případů srdečního selhání.
Pacienti podceňují také klasické preventivní prohlídky. Na ty nedorazila celá pětina lidí. Přitom dlouhodobě špatná kontrola srdečního rytmu, tlaku krve a cholesterolu může mít později závažné následky v podobě srdečního selhání. Například včasná léčba vysokého tlaku snižuje riziko selhání srdce téměř o polovinu.
Naděje v podobě léků na cukrovku, které je možné užívat i bez cukrovky
Pozitivní zprávou naopak je, že na léčbu srdečního selhání každoročně přibývají nové léky. Přitom nejde jen o nově vyvíjené léčivé prostředky, ale také o již schválené přípravky, u nichž se zjistil přínos i pro jiná onemocnění, než pro která byl lék původně určen. Samozřejmostí je klinický výzkum, dodání kompletní dokumentace a schválení nového využití léku patřičnými úřady. Typickým příkladem jsou léky na cukrovku – glifloziny, které kromě léčby cukrovky ulevují také zatěžovanému srdci, a jsou tedy vhodné i pro léčbu srdečního selhání, a to i u těch pacientů, kteří cukrovkou netrpí. V České republice tyto léky nejsou ještě hrazené z veřejného zdravotnictví, a pacient si je tak musí hradit sám, nicméně správní řízení o stanovení úhrady pro daný lék již bylo zahájeno.
V roce 2018 bylo v České republice léčeno 285 tisíc pacientů s diagnózou srdečního selhání, přičemž každý rok přibývá téměř 60 tisíc jeho nových případů. Jedná se o závažné onemocnění, jehož úplné vyléčení ani dnes není možné. Kardiologové však mají v rukou moderní léky, které pacientům uleví od potíží a řadě z nich zásadně prodlouží život. Zásadní je však včasné rozpoznání onemocnění a neodkladné zahájení léčby. Neignorujte varovné signály onemocnění a neodkládejte preventivní prohlídky ani v případě, že jste zatím bez obtíží.
.
(mraf)
Zdroje:
https://www.zdravotnickydenik.cz/2021/02/rozsirovani-indikaci-u-leku-je-v-poslednich-letech-castejsi-tyka-se-hlavne-chronickych-diagnoz-typu-cukrovka-a-kardiovaskularni-choroby/
https://www.zdravotnickydenik.cz/2021/03/antidiabetika-mohou-pomoci-pacientum-se-srdecnim-selhanim-a-to-i-tem-bez-diabetu/