Nezapomínejte na přeočkování
Když paní Ouředníková přišla s dcerou k dětské lékařce, aby ji nechala přeočkovat proti klíšťové encefalitidě (KE), byla nemálo překvapena. S již koupenou vakcínou v ruce se dozvěděla, že za očkováním přišly o celý rok dříve.
Co s tím?
Vakcína byla již otevřená, nedala se skladovat. Nakonec ji dostala paní Ouředníková sama. Takovéto situace jsou ovšem v lékařských ordinacích ojedinělé. Ne snad že by si lidé vždy správně pamatovali, kdy se mají dostavit k přeočkování proti „klíšťovce“, ale protože na ně často nepřicházejí vůbec. A v důsledku toho ztrácejí svou imunitu, pracně vybudovanou předešlým očkovacím schématem.
#IMG#„Jednou očkován, navždy očkován“ u klíšťovky neplatí...
Jako malé děti jsme byli očkováni proti různým nemocem – spalničkám, záškrtu nebo černému kašli. Těmito nemocemi už nikdy v životě neonemocníme – a nikdy už proti nim nebudeme znovu očkováni. Imunita získaná očkováním je v tomto případě celoživotní. Na druhé straně známe očkování proti chřipce – proti té je potřeba se nechat očkovat každý rok, vždy před novou sezonou. Každý rok si tak naše tělo musí vytvářet novou imunitu.
Očkovací průkaz jako pomocník...
Očkování proti klíšťové encefalitidě je kdesi uprostřed mezi těmito dvěma extrémy. Jednou získanou imunitu je potřeba pravidelně obnovovat, byť v několikaletých intervalech. Kupodivu to vypadá, jako by poměrně dlouhou dobu trvající ochrana měla i svá negativa: nemálo lidí na své přeočkování proti KE prostě zapomene. Relativně snazší je situace u dětí, které mají své zdravotní a očkovací průkazy, kam se jednotlivá očkování zapisují. Děti také pravidelně navštěvují preventivní prohlídky, na kterých je příležitost polozapomenuté očkování připomenout. Jen málo dospělých lidí má však v množství starostí všedního dne na paměti svoji imunitu a očkování, které absolvovali již kdysi dávno.
Tři dávky chrání...
Základní očkovací schéma proti KE se skládá ze tří dávek, které člověk obdrží přibližně během roku a půl. Ale co dál? První přeočkování k obnovení imunity je potřeba absolvovat zhruba tři roky po obdržení třetí dávky základního schématu a všechna další přeočkování se obvykle dělají pět let po předešlém přeočkování. Tuto informaci je dobré udržet – buď v hlavě, nebo v písemné formě někde v zásuvce psacího stolu. Nikde totiž není psáno, že nakažené klíště nás kousne právě v těch několika letech po tom, co jsme absolvovali základní očkovací schéma. Na případnou nákazu KE máme ještě celý dlouhý život.
(vek)