Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Střevní bakterie – pomocníci ke štíhlé linii?

redakce uLékaře

Mikroorganismy žijící v našich střevech mají neuvěřitelný vliv na celý organismus. Dokonce se angažují v nárůstu či poklesu naší hmotnosti. Pokud některému člověku tyto bakterie dlouhodobě ve střevech schází, lze je transplantovat od vhodného dárce.

Vliv střev na cholesterol

Snížená rozmanitost střevní mikroflóry je pevně spojena s vysokým indexem tělesné hmotnosti (BMI, body mass index) a triglyceridů, jakož i s nízkou hladinou „hodného“ cholesterolu (HDL). Tak zní závěr vědecké studie k otázce, jak střevní mikroflóra ovlivňuje váhu a hladinu cholesterolu. Při sledování 34 střevních bakterií ve spojitosti s BMI a tuky bylo zjištěno, že složení střevní mikroflóry vysvětluje až 6 % kolísání hladiny tuků, a to nezávisle na věku, pohlaví a genetických předpokladech hostitele. Nicméně střevní mikroflóra měla malý vliv na hladinu „špatného“ cholesterolu (LDL) i celkového cholesterolu.

Bez bakterií trpí srdce 

Je známo, že složení bakterií ve střevech je spojeno s náchylností jedince k mnoha chorobám. Vědci zjistili, že pokud neobývá vaše střeva dostatečný počet druhů bakterií ve správném počtu, pak máte vyšší riziko vzniku srdečních nemocí. Zkoumána byla souvislost mezi střevní mikroflórou, BMI a hladinou tuků. Studie poskytla důkazy o spojitosti mezi střevními bakteriemi a krevními tuky. Tyto znalosti by mohly přispět k lepší prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Jak výzkum probíhal?

  • Odborníci provedli systematický rozbor genů hostitele (člověka), střevní mikroflóry, BMI a krevní tuků u 893 lidí.
  • Pomocí moderních technologií zkoumali, které konkrétní střevní bakterie byly spojeny s BMI a krevními lipidy.
  • Zjišťovali též, kolik procent z celkového kolísání hladiny tuků v krvi by mohlo být vysvětleno střevní mikroflórou vzhledem k věku, pohlaví, BMI a genetickým předpokladům hostitele.

V hlavní roli mikroflóra 

Správné hladiny tuků byly spojeny se zvýšenou mikrobiální rozmanitostí. Vědci identifikovali 34 druhů bakterií, které ovlivňují BMI a krevní tuky. Zjistili, že složení střevní mikroflóry má jen malý vliv na „špatný“ cholesterol (LDL) a celkový cholesterol. Zato vysvětluje rozdíl u 4,5 % BMI, 6 % triglyceridů a 4 % „hodného“ cholesterolu (HDL), a to nezávisle na věku, pohlaví a genetických vlivech.

A co metabolismus?

Vědci identifikovali, které druhy bakterií stojí za nízkým BMI a štíhlou linií, a naopak určili, které organismy způsobují vysoké BMI, tedy i obezitu. Bakterie pomáhající udržovat správnou váhu rovněž zajišťují vysoký „hodný“ cholesterol (HDL) a nízkou hladinu triglyceridů. Výzkumníci tak potvrdili významnou úlohu těchto bakterií v lidském metabolismu.

Důsledky bádání

Tato vědecká zjištění jen potvrdila, že má smysl tzv. fekální transplantace. To je proces přenesení fekálních bakterií ze zdravého jedince do příjemce. Proces pomůže jak v prevenci, tak při léčbě nemocí. Odborníci dokázali, že střevní mikroflóra má skutečně vliv na tělesnou hmotnost a hladinu tuků v krvi. Ovlivňuje také vznik celé řady onemocnění.

Zdroj: http://www.medscape.com/viewarticle/850858

Doporučujeme