Dlouhodobá léčba růstovým hormonem má u dospělých se syndromem Praderové-Williho své opodstatnění
Syndrom Praderové-Williho (P-W) je genetická choroba charakterizovaná mírnou mentální retardací (opožděním psychomotorického vývoje)...
Podávání růstového hormonu dětem s P-W syndromem...
Podávání růstového hormonu je často součástí léčby syndromu P-W u dětí. Jeho použití u dospělých je ale stále mezi vědci předmětem sporů. Roku 2008 však byly zveřejněny výsledky výzkumu, kde se po dobu pěti let zkoumaly účinky podávání růstového hormonu dospělým pacientům. Přinášíme Vám jejich výsledky.
P-W syndrom a dospělí...
Jednalo se o studii, která navazovala na předchozí sledování. Nejdříve byli dospělí pacienti léčení růstovým hormonem jeden rok sledováni. Výsledky byly velmi uspokojivé: zlepšila se stavba kostí pacientů, výsledky potvrdili svojí spokojeností i pacienti sami a jejich ošetřující osoby. Na základě toho si autoři řekli, že by bylo dobré zaměřit se na to, zda budou výsledky stejně dobré i po delší době. Bylo také třeba zjistit případný výskyt nežádoucích účinků léčby.
Měřili složení kostí pomocí speciální metody založené na rentgenovém záření a zaznamenávali výskyt nežádoucích účinků léčby po dobu pěti let.
Výsledky byly výborné. U většiny nemocných se významně zlepšilo složení kostí. Byl také zaznamenán jistý malý úbytek hmotnosti v porovnání s pacienty, kteří růstovým hormonem léčeni nebyli. A co je možná nejdůležitější, ani při tak dlouhodobém sledování pacientů nebyly pozorovány jakékoliv nežádoucí účinky léčby. A protože i samotní pacienti posuzovali léčbu jako přínosnou, nebyl problém se spoluprací postižených při aplikaci injekce.
(hul)
Zdroj: Hoybye C. Five-years growth hormone (GH) treatment in adults with Prader-Willi Syndrome. Acta Paediatr 2007;Mar:410–413.