I při stresu můžete dobře spát
Určitě se vám už stalo, že jste kvůli stresu nemohli usnout. Nevyspání má ale následně vliv na zhoršení stresu během dne. A máme ukázkový začarovaný kruh: nemůžu usnout kvůli stresu, stresuji se, že nemůžu usnout. Jakkoli je to složité, vyplatí se najít cestu ven.
Nejde totiž jen o pocit nevyspání, jde i o naše srdce. Pokud jsou probdělé noci i vaším případem, vyzkoušejte několik tipů, které vám pomohou dobrý spánek zajistit:
- Vybudujte si spánkový režim. V praxi to znamená chodit spát a vstávat druhý den v tu samou dobu. Nedospávejte o víkendu.
- Ujistěte se, že vlastníte postel pohodlnou pro spánek. Není vaše matrace příliš měkká, či naopak tvrdá?
- V místnosti, kde spíte, udržujte v době spánku tmu – odtažené závěsy vám spánek nepřivolají.
- Postel a nejlépe i místnost, kde spíte, používejte výhradně ke spaní. Určitě si do postele nenoste práci nebo se z ní nedívejte na televizi.
- Vyvarujte se příliš dlouhého spánku během dne.
- Po ulehnutí do postele můžete poslouchat relaxační hudbu. Navodí vám atmosféru uklidnění.
- Nepodávejte těžké fyzické výkony 3 hodiny před spaním. Svědčit vám nebude ani cvičení. Všechno, co vás „rozpumpuje“, odložte na druhý den dopoledne či brzké odpoledne.
- Pokud užíváte léky na odvodnění organismu, zkuste je vzít dříve. Zabrání to nechtěným návštěvám toalety v době, kdy usínáte.
- Nezůstávejte v posteli, pokud opravdu nemůžete dlouho usnout. Vstaňte a dělejte nějakou nenáročnou činnost. Co třeba si sednout a složit pár kousků prádla?
Žádný kofein ani prášky na spaní
Nezkoušejte samoléčbu léky na spaní, pokud vám je lékař nepředepsal. Před užíváním jakýchkoliv uklidňujících léků s lékařem prodiskutujte, zda jsou pro vás vhodné. A nezapomeňte, že konzumace kávy a černého čaje bude mít povzbuzující účinek na váš organismus. A to určitě před spánkem chtít nebudete. Naopak, výše uvedené tipy by vám měly pomoci dosáhnout dostatečného a zdravého spánku. (skl)Zdroj: http://www.webmd.com/heart-disease/stress-heart-attack-risk?page=4