Anatomie jater
Játra se skládají z pravého a levého laloku a jsou chráněna vazivovým pouzdrem. Krev je do jater přiváděna dvěma způsoby: jaterní tepnou přitéká tepenná krev, která slouží hlavně k výživě jater. Dále přivádí krev do jater portální žíla, kterou přitékají látky vstřebané při trávení a určené ke zpracování. Z jater odtéká krev do dolní duté žíly. Dále z jater vede žlučovod, který se spojuje s vývodem ze žlučníku a společně pak ústí do dvanáctníku.
Za normálních okolností si játra nenahmatáme. Jsou překryta pravým žeberním obloukem a svou horní stranou jsou připevněna k bránici. Levý jaterní lalok přesahuje v břiše střední čáru a částečně překrývá žaludek. Pod játry je skrytý žlučník. Spodní okraj jater se vpravo dotýká pravého ohbí tlustého střeva a ohbí dvanáctníku. Níže pod játry a poněkud vlevo je uložena slinivka.
Funkce jater
O játrech se často hovoří jako o chemické továrně organismu. A není to náhoda. Játra skutečně vykonávají celou řadu pro organismus nenahraditelných funkcí. Zajišťují například:
- metabolické děje (zasahují do metabolismu cukrů, tuků i bílkovin),
- detoxikační a biotransformační děje (v játrech se odbourávají toxické látky, metabolizují léky apod.),
- produkci žluči (denně je produkován až 1 litr žluči),
- produkci některých hormonů,
- tvorbu krevních buněčných složek (během embryonálního vývoje).
Poruchy funkce jater
Játra jsou nejčastěji poškozována nadměrným pitím alkoholu, žloutenkou, nádory (včetně metastáz), vzácně autoimunitními chorobami nebo chemickými látkami. V důsledku tohoto poškozování dochází k odumírání jaterních buněk a k celkovému snížení schopnosti jater vykonávat životně důležité funkce.
Přestane-li být jaterní činnost pro organismus dostatečná, dojde k jaternímu selhání, které se odrazí ve všech tělesných systémech. Selhání může být náhlé (v důsledku nádorového onemocnění, hepatitidy, otravy apod.) i postupné (obvykle jako následek cirhózy). Provázeno bývá mimo jiné únavou, nechutenstvím, trávicími problémy, otoky a zežloutnutím kůže a bělma. Neléčené jaterní selhání končí smrtí. Jako vždy i v tomto případě je tedy nezbytná včasná diagnóza a zahájení vhodné léčby. V některých případech může být jediným řešením transplantace.
Přepracovala (eub)
Zdroje:
http://vos.palestra.cz/skripta/anatomie/10a5a1.htm
http://www.biology-pages.info/L/LiverHormones.html
https://is.muni.cz/th/atxy3/Stravovaci_zvyklosti__vyskyt_a_priciny_vzniku_malnutrice_u_jaterni_cirhozy.pdf
https://cs.wikipedia.org/wiki/J%C3%A1tra
https://cs.medlicker.com/288-jaterni-selhani-priciny-priznaky-diagnostika-a-lecb