Jízda na kole nemocnému srdci prospívá
Cyklistika je sport, který může provozovat téměř každý, je vhodná i pro lidi se srdečními potížemi. Pokud rádi a často jezdíte na kole, děláte pro své zdraví více, než možná tušíte.
Cyklistikou proti zákeřným chorobám
Pravidelnou jízdou na kole zvýšíte svou fyzickou zdatnost, vytrvalost a svalovou sílu. Předejdete tím rozvoji ischemické choroby srdeční nebo zmírníte příznaky již vzniklého kardiovaskulárního onemocnění. Pravidelný trénink příznivě ovlivňuje rizikové faktory rozvoje aterosklerózy, včetně vysokého krevního tlaku, inzulinové rezistence, glukózové intolerance, vysoké koncentrace cholesterolu v krvi a obezity. Existují důkazy, že pravidelné sportování snižuje riziko rozvoje vážných onemocnění, jako je cukrovka druhého typu, osteoporóza, obezita, deprese, rakovina prsu a tlustého střeva. U starších lidí snižuje pravidelná fyzická aktivita riziko zranění.
Nic se nemá přehánět
Nejčastější riziko, které při cyklistice hrozí, je úraz. Zranění více hrozí obézním lidem a při příliš vysoké zátěži. U lidí s diagnostikovanou nebo skrytou srdeční vadou zvyšuje příliš intenzivní fyzická aktivita riziko náhlé srdeční smrti a infarktu myokardu. Nejohroženější jsou kardiaci, kteří na zátěž nejsou zvyklí a shodou okolností jsou nuceni k náhlému, fyzicky náročnému výkonu.
Co je dobré vědět, než vytáhnete kolo z garáže:
- intenzitu tréninku by měl každému kardiakovi určit lékař individuálně
- obecně se doporučuje trénovat denně nebo většinu dní v týdnu minimálně 30 minut
- vyhýbat se jednorázovému vysokému fyzickému vypětí
- zátěž zvyšovat postupně
- užívat ochranné pomůcky (helma na kolo)
Nikdy není pozdě začít! Sportujte s rozumem, budete se cítit i vypadat lépe, posílíte své srdce i zdraví.
(mzm)
Zdroj: Thompson PD, Bucgner D, et al. Exercise and physical activity in the prevention and treatment of atherosclerotic cardiovascular disease. Arterioscler Thromb Vasc Biol 2003;23:e42-e49.