Zima – nápor na srdce
Počet pacientů přijatých na jednotku intenzivní péče (JIP) s náhlým srdečním selháním je nejvyšší v zimě. Tvrdí to japonská studie z let 2000–2012. Pro tento trend se nabízí hned několik důvodů:
- Nízké teploty samy o sobě jsou pro srdce náročné. Dochází totiž ke stahování cév především v kůži, což sice brání ztrátám tepla povrchem těla, ale zvyšuje se tak zátěž srdce.
- Nízké teploty v zimě jsou příčinou zvýšeného výskytu onemocnění zejména dýchacích cest. To zvyšuje nároky na srdce, které pak může u kardiaků začít selhávat.
V zimě nás nízké teploty častěji než na čerstvý vzduch a na sluníčko zaženou domů do tepla. V kůži se nám pak tvoří méně vitamínu D, dochází k poklesu imunity, což může v konečném výsledku vést opět až k srdečnímu selhání.
Když už jsme doma v teple, tak si dopřáváme zvýšený přísun kalorií, to znamená i vyšší přísun sodíku. Sodík ale zadržuje v těle vodu a spolu se zvýšeným příjmem alkoholu snižuje srdeční kontraktilitu neboli stažlivost. To pak způsobuje poruchy srdečního rytmu.
V létě horší vyhlídky
Podle stejné studie je nemocných s akutním srdečním selháním v létě sice méně, jsou ale v horším stavu. Často bývají dehydratovaní, což vede k příliš nízkému krevnímu tlaku, který pak ovlivní i činnost srdce. Tito nemocní pak měli po propuštění z nemocnice v dlouhodobém měřítku více vážnějších zdravotních potíží spojených s kardiovaskulárními onemocněními (včetně dalšího srdečního selhání nebo i náhlé srdeční smrti) než lidé, u kterých se selhání projevilo v zimě.
Podzim jako příprava
Co z toho tedy plyne na podzim pro kardiaka? Jak z hlediska rizik, tak z hlediska benefitů je podzim překlenovací období mezi létem a zimou. K tomu, abyste přečkali podzim ve zdraví, stačí dodržovat několik zásad:
Snažte se posilovat imunitu.
Jezte dostatek vitamínů, pestrou zdravou stravu a v rámci svých možností se snažte co nejvíce pohybovat na čerstvém vzduchu. Budete se cítit lépe jak fyzicky, tak psychicky. Riziko, že dostanete nějakou tu podzimní chřipku sice úplně nezmizí, ale můžete ho podstatně snížit.
Teple se oblékejte.
Od nachlazení ke chřipce už není zas tak daleko.
Pijte dostatek tekutin, váš organismus to potřebuje!
Především dříve narození by si měli pitný režim hlídat, protože už nemívají tak silný pocit žízně jako mladí. To, že žízeň nemají, ale neznamená, že organismus pít nepotřebuje. Dehydratace neboli odvodnění je stav, který podstatně ovlivňuje právě činnost srdce.
(ivh)
Zdroj:
Heart Vessels (Jan 2014). DOI 10.1007/s00380-013-0461-8