Když srdce nedokáže přepumpovat dostatek krve…
Srdečním selháním označujeme stav, kdy srdce nedokáže zajistit dostatečný přísun krve do celého organismu v množství odpovídajícím nárokům všech orgánů. Požadavky organismu na zvýšení srdečního výdeje přitom stoupají při fyzické zátěži. Zdravé srdce dokáže zvýšit minutový výdej krve podle aktuálních nároků organismu až pětinásobně. Selhávající srdce však není takového navýšení v různé míře schopno. Dochází tak k nedostatečnému prokrvení některých orgánů a k městnání krve před oslabenou částí srdce.
Z tohoto důvodu se obtíže související se selháváním srdce projevují nejprve při zátěži organismu. Pokud dochází ke snižování srdečního výdeje, tělo se snaží zachovat především funkci životně důležitých orgánů, a uzpůsobuje proto krevní průtok, který směřuje zejména k mozku a srdečnímu svalu. Přívod krve k ostatním orgánům je však v důsledku toho omezený. Dochází mimo jiné ke sníženému zásobování ledvin a kosterních svalů krví, což se projevuje sníženou výkonností a větší únavností.
Srdeční selhání může být akutní nebo chronické. Riziko chronického srdečního selhání stoupá s věkem a postihuje více muže. Může být také důsledkem dlouhodobě zvýšeného krevního tlaku, při němž dochází k tlakovému přetížení srdce. Jeho příčinou bývá nejčastěji kornatění tepen, vedoucí k nedokrvení určitých částí srdce, případně jiná onemocnění srdečního svalu (kardiomyopatie) či chlopní.
Srdeční selhání je nevyléčitelné. Proč?
Při selhávání srdce se v těle postupně rozvíjejí kompenzační mechanismy. Mezi ně patří mimo jiné změny na srdci samotném – dochází například k rozšiřování některých srdečních oddílů, ke zbytňování srdeční svaloviny a strukturálním změnám srdeční svalové tkáně. Tyto kompenzační mechanismy však mohou samy o sobě z dlouhodobého hlediska srdce poškozovat, např. při velkém nárůstu srdeční svaloviny nezvládnou určené srdeční cévy veškerou tkáň vyživovat, změní se tlakové i objemové parametry srdečního orgánu apod. Tyto změny jsou jedním z důvodů, proč nelze současnými metodami poškozené srdce zcela vyléčit.
Průběh srdečního selhání lze včas zpomalit
Srdeční selhání sice nelze zcela vyléčit, avšak jeho průběh jde díky současným léčebným možnostem zpomalit. Konkrétní léčba se odvíjí od stadia onemocnění a jeho příčiny. Základem je zejména řešení všech jeho odstranitelných příčin (např. operace chlopní, vytvoření bypassu, který zajistí lepší prokrvení příslušné části srdce, apod.). V případě poruch rytmu může být navržen kardiostimulátor či automatický defibrilátor. Nemocným bývá podávána kombinace léků, které usnadňují srdci jeho činnost, dlouhodobě zlepšují průběh nemoci, snižují množství pobytů v nemocnici (hospitalizací) a zmírňují subjektivní obtíže, jako je dušnost apod. Zásadní je rovněž změna životního stylu, zahrnující zejména absenci kouření, dietní režim, omezení soli a přiměřenou fyzickou aktivitu. V některých případech může být doporučena i transplantace srdce.
Léčba má smysl, i když nemoc nejde vyléčit
Léčba srdečního selhání má zásadní smysl i v počátečních stadiích, kdy nemocný ještě nemá žádné nebo jen velmi malé příznaky. Díky léčbě se průběh srdečního selhání zpomalí a zpomalí se i rozvoj kompenzačních mechanismů, které, jak bylo uvedeno, v konečném důsledku mohou srdce poškodit. Pro úspěšnou léčbu je proto nutné přijít včas a dodržovat pokyny lékařů, včetně pravidelného dlouhodobého užívání kombinace léků.
Víte, že srdeční selhání patří k nejčastějším příčinám úmrtí v ČR a během života se vyskytne u jednoho z pěti lidí starších 40 let? Nezanedbávejte své srdce a přečtěte si více na www.srdcevkondici.cz.
(tich)
Zdroje:
https://www.homolka.cz/nase-oddeleni/11635-kardiovaskularni-program/11635-kardiologie-kar/11697-nase-sluzby/akutni-srdecni-selhani/
https://www.ikem.cz/cs/srdecni-selhani/a-414/
http://www.kardiologie-sro.cz/resene-obtize/srdecni-selhani/
http://lekarske.slovniky.cz/pojem/srdecni-selhani