Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Návrat do školy usnadní homeopatika

Homeopatie MUDr. Jaroslav Čupera 30.8.2018
Pro řadu dětí může být ale návrat do školních lavic spojený s velkým stresem
redakce uLékaře

Na všech stupních vzdělávání se mohou objevit situace spojené s úzkostí. Od nich může malým i velkým školákům pomoci mimo jiné homeopatie.

Za několik dní dětem opět nastanou školní povinnosti – pro některé představují rutinu, pro jiné radostné vzrušení. Pro řadu dětí může být ale návrat do školních lavic spojený s velkým stresem, které až hraničí s fobií. Jejich příčiny mohou být velmi různorodé a zahrnují:

  • strach ze změny,
  • obavy ze špatného zacházení,
  • úzkost z nového kolektivu a z opuštění jistoty a zázemí rodiny.

Jak strach ze školy překonat?

Nejlepší pomocí pro překonání problémů s nástupem do školy může být obyčejná promluva s dítětem, která by měla vést ke zjištění, proč se obává nástupu do školy. Rodiče by měli být laskaví, ale pevní. Jejich reakce by měla dětem poskytnout dovednosti pro zvládnutí utrpení nebo nepohodlí, které jejich potomkům školní docházka přináší. Homeopatika mohou celý proces usnadnit. Vybírejte taková, která nejvíce odpovídají níže popsanému chování dítěte a jeho tělesným potížím.

Úzkostné děti

Úzkost může být na dětech patrná na první pohled, ale může dlouho působit skrytě a projevit se až tělesnými potížemi. 

Aconitum napellus 15C – je vhodné pro děti, jejichž úzkost nemá jasnou příčinu. Může se vyvinout do záchvatu paniky se silným bušením srdce a bolestmi hlavy. Úzkostná panika mnohdy připomíná stav ohrožení života.

Argentum nitricum 15C – je možné doporučit zbrklým a úzkostným dětem, jejichž stav se vlivem stresu zhoršuje. Jsou netrpělivé a impulzivní. Milují sladkosti, i když je jim po nich obvykle špatně. Při zkoušení nedovedou zachytit zběsilý tok myšlenek a výsledkem je často špatná známka.

Gelsemium sempervirens 15C – je přípravek pro navenek klidné děti, jejichž stav je ale spíše obrazem paralýzy strachem, která se projevuje netečností a zpomalenými reakcemi. Děti prožívají obrovský strach, třesou se a mohou si stěžovat i na pocity bušení srdce.

Ignatia amara 15C – je vhodné pro citově nestabilní, úzkostné děti, které mají sklon ke vzdychání a plačtivosti, chtějí být nejraději samy, o problémech nerady mluví, raději o samotě pláčou. Pokusy o útěchu razantně odmítají, dokážou být ale i vzteklé. Jejich rozpoložení dokáže zlepšit pouze zajímavá činnost a rozptýlení. Za jejich problémy se často skrývá kritika – ať už od kamarádů, či ze strany rodičů, případně stesk po domově, pocit osamocení či zármutek.

Phosphorus 15C – je určeno velmi citlivým dětem rozrušeným očekáváním radostné události stejně jako očekávanými problémy. Tyto děti jsou velmi živé, ale svou energii velmi rychle vyčerpají.

Pulsatilla 15C – podává se úzkostným, plachým a velmi vnímavým dětem. Snadno je ovlivní smutné příběhy. Velmi se bojí násilí a neustále se dožadují podpory. Dobře reagují na slova útěchy, projevení účasti a citlivou společnost.

Pasivní děti

V případě pasivních dětí se jedná o děti se sklony k osamělosti, které se rády izolují od ostatních. Příčinou jejich úzkostí je nedostatečná sebedůvěra.

Lycopodium 15C – užívají ho autoritářské děti, které se však v kolektivu neumí prosadit, protože lehce ustoupí dominantnějším spolužákům. Z tělesných příznaků mají sklony k nadýmání a bolestem břicha.

Natrum muriaticum 15C – je určeno smutným a citlivým dětem. Snadno se jich dotkne i dobře míněná výtka či poznámka. Bývají osamělé, plaché a skromné. Odmítají útěchu a společnost ostatních. Mívají jen málo opravdových přátel a jejich ztrátu prožívají tragicky.

Sepia officinalis 15C – je vhodné spíše pro dívky než chlapce – pro děti, které jsou smutné, osamělé a podrážděné. Nemají rády společnost. Dělá jim dobře energický pohyb, sport či tanec.

Neklidné děti

Neklidné děti se stále bojí, že něco nezvládnou, nebudou mít dobré výsledky nebo neuspokojí rodiče. V důsledku toho prožívají neklid v duševní i tělesné rovině.

Arsenicum album 15C – pomáhá dětem úzkostným a perfekcionistickým, které mají neustálou potřebu nějaké činnosti, což vede k jejich rychlému vyčerpání. Jejich hlavním životním pocitem je obrovská nejistota z okolního světa. Tu kompenzují svou pečlivostí. Potrpí si na čistou, přesně uspořádanou aktovku. Doma musí mít všechny hračky a knížky na svém místě. Většinou bývají hubené a velmi zimomřivé.

Thuya occidentalis 15C – je určeno pro děti úzkostné trpící nejasnými obavami, že se něco stane. Obavy a úzkosti u nich mohou získat až paranoidní rysy.

Rebelové

Za rebely lze označit děti, které odmítají nátlak a autority.

Mercurius solubilis 15C – podává se dětem, které nevydrží chvíli na místě. Všeho se dotýkají, mluví rychle a mají sklony ke koktání. Odmlouvají, rády dělají opak toho, co se po nich chce. Poruchy soustředění a chápání se u nich projevují zejména v činnostech, u kterých je nutné přesné uvažování, jako například při výuce pravopisu, gramatiky či matematiky.

Nux vomica 15C – je vhodné pro netrpělivé, naštvané, ale i pracovité děti. Jakmile se dostanou do stresu, bývají nesnášenlivé a vznětlivé. Nesnesou odpor. Vadí jim jasné či intenzivní světlo, hluk nebo průvan.

Tato homeopatika je vhodné podávat zpočátku 2× denně po 5 granulích. Po zlepšení je možné dávkování snížit na 1× denně, případně 1× týdně.

Další obecně osvědčené tipy 

Gelsemium sempervirens 9C – podejte ho, když má dítě obavy, špatně spí a stěžuje si na bolesti břicha.  

Ignatia amara 9C – hodí se v situacích, kdy se úzkost u dítěte projevuje vzdycháním, pláčem či výbuchy emocí.  

Léky z této skupiny nacházejí uplatnění i před nástupem do školy. Užívají se 2× denně v dávce 5 granulí.

Na bolesti žaludku se může kombinovat a jednorázově použít Gelsemium 9C v kombinaci s lékem Lycopodium 9C v množství 5 granulí od každého.

Autor článku: MUDr. Jaroslav Čupera Lékař se věnuje intenzivní medícíně a homeopatii.
Je členem Rady Homeopatické lékařské asociace, o.s.
Aktuálně působí v AGNI centru v Rosicích u Brna
Líbil se vám článek? +1 ANO NE
Reklama

Poradna uLékaře.cz

Online poradna a objednání k lékaři

Rychlá odpověď
již do 6 hodin

Zkušení lékaři odpovídají
na vaše dotazy

Cena již
od 99 Kč

Zjistit, jak funguje poradna

Související články

S nástupem do školy bez stresu pomůžou homeopatika

Konec prázdnin se přiblížil a s ním i další „magické“ datum kalendáře: 1. září....

Na bolesti bříška pomohou homeopatika

Bolesti bříška mohou potrápit děti i jejich rodiče již od nejútlejšího věku....

Homeopatika, bez kterých se na dovolené neobejdete

Že vás titulek trochu vyděsil? Možná že vaše letní prázdniny budou bez chybičky...

Plnou parou do života – i s nemocným srdcem

Ještě před 20 lety znamenaly mnohé defekty srdce velká omezení v běžném životě...

Zlepšete kondici své imunity! Pomohou i homeopatika

Zimní období s sebou každoročně přináší zvýšený výskyt nemocí a infekcí dýchacích...

Jaro bez alergie – s homeopatiky to dokážete!

Alergie se může projevovat různě. Ulevit od nepříjemných příznaků umí mnoho...

Dovolená v klidu aneb homeopatika na loď i do hotelu

Je tu se léto, čas vytouženého odpočinku. Aby byla dovolená opravdu odpočinkem,...

Letní nachlazení a homeopatika

Být nemocný v létě zrovna nepatří do „činností“, které bychom si v prázdninovém...

Zimní chmury zkuste zahnat homeopatiky

Únava, skleslost či nevysvětlitelný úbytek energie. Také vás tíží pocit, že...

Blížící se svátky pomohou zvládnout homeopatika

Vánoce nejsou jen o klidu, radosti, lásce a vzájemném porozumění. Pro mnoho...

Doporučujeme