Naši čtenáři jsou k hubnutí odhodlaní. Nevědí však, jak u něj dosáhnout trvalých výsledků
Na stránkách uLékaře.cz jste měli ve dnech 27. prosince až 28. února možnost vyplnit dotazník, který vám napověděl, jak jste připraveni vyřešit svá kila navíc jednou provždy. Z vyhodnocení dotazníku jste se nejen dozvěděli něco důležitého sami o sobě, ale pomohli jste nám získat i informace o tom, jak zodpovědně naši čtenáři přistupují k hubnutí. Sešlo se nám 158 vyplněných dotazníků, které jasně ukazují na aktuální hubnoucí trendy mezi Čechy.
Vaše hmotnost vám není lhostejná. Je to dobrý předpoklad, ale nestačí
Většina z vás (61,8 %) se úzkostlivě neváží každý den, o své váze má přibližné povědomí a vnímá jen její větší výkyvy. Z hlediska psychické pohody se jistě jedná o zdravý postoj. Soustředěné hubnutí ale vyžaduje mít váhu pod kontrolou o něco více, aby bylo možné zhodnotit úspěch hubnoucích opatření.
Téměř všem, kteří náš dotazník vyplnili (97,4 %), vadí, že se svou hmotností spadají do pásma obezity, a 62,4 % z vás na hubnutí přesto nerezignuje a je připraveno se o něj stále pokoušet. To je dobrý základ pro to, aby snažení o zhubnutí bylo skutečně úspěšné. Je to však jen první krok…
Nepřipouštíte si přidružená onemocnění obezity. Začněte se na ni dívat prismatem zdraví
Motivace k hubnutí je u většiny z vás založena spíše vnitřně. Překvapivým zjištěním bylo, že poznámky okolí k vzhledu, na němž zanechala své stopy obezita, trápí jen 20,4 % z vás. 65,6 % dotazovaných je motivováno zhubnout, ač si jejich nejbližší okolí na jejich kila již zvyklo. Znamená to, že motivaci zhubnout čerpáte zejména u sebe, to předznamenává v případě úspěchu trvalejší výsledky.
Ačkoliv si většina dotazovaných připouští, že jim jejich váha vadí, její následky na vlastní zdraví si uvědomuje jen část. Polovina (47,1 %) respondentů tvrdí, že netrpí jejími přidruženými onemocněními, třetina (36,9 %) pak, že by je o nich měl informovat lékař. Tento výsledek spíše než na nízký výskyt přidružených onemocnění obezity u dotazovaných ukazuje na to, že si je většina z nich nepřipouští nebo o nich není dostatečně informována. To může mít vliv i na to, jak je obézními obezita vnímána – spíše jako estetický problém, nikoliv jako zdravotní. To může představovat značné úskalí: řada dotazovaných totiž tápe v cestě za trvalým řešením, které právě spočívá ve změně perspektivy pohledu na onemocnění.
Více než polovina dotazovaných nevěděla, že se může obrátit na lékaře specialistu
O řešení obezity většina dotazovaných (69,4 %) usiluje, ale zatím se nedostali k takovému, které by jim skutečně pomohlo. 40,1 % respondentů se dokonce označilo za celoživotní dietáře a 66,2 % odpovídajících uvedlo, že by se obrátilo na odborníka, kdyby věděli na kterého. O lékaři, který se na pomoc obézním specializuje, slyšel tedy jen zlomek našich čtenářů. Také o moderních možnostech léčby obezity mají naši čtenáři jen částečné informace — 37,6 % z nich uvedlo, že o lécích na obezitu nic nevědí.
Rozhodně se tedy místo opakovaného zkoušení neověřených diet a dietních produktů vyplatí poradit s odborníkem a usilovat o léčbu, která má klinicky prokázané výsledky a není založena jen na principu „jedna paní povídala“. Právě tato cesta představuje jediné skutečně trvalé řešení obezity. Našich čtenářům nechybí v boji s obezitou základní předpoklady, cestu z ní ovšem přesto najít neumějí. Je tedy na čase, aby je z bludného kruhu věčného hubnutí někdo správně nasměroval…
(pok)