1. Kdy si mám měnit sběrný sáček?
Nejvhodnější čas na výměnu sáčku je ráno před snídaní nebo večer před spaním. V tu dobu je totiž tělo v klidnější fázi, co se týče trávení. Četnost výměny sáčku záleží na typu pomůcek, které používáte, na množství snědeného jídla i na typu vývodu. Obecně platí, že sběrný sáček by se měl vyměnit, když je zaplněn z jedné třetiny. Někteří pacienti si ho mění jedenkrát denně, jiní dvakrát za den. Výměna je vhodná také v okamžiku, kdy v okolí stomie pociťujete svědění nebo pálení. Může se totiž jednat o známku protékání střevního obsahu.
2. Mohu se s kolostomií koupat?
S vývodem z tlustého střeva se můžete koupat a samozřejmě i sprchovat. Je třeba jen myslet na to, že pokud v tu chvíli nemáte připevněný sběrný sáček, ze stomie může odcházet střevní obsah. Kontakt stomie s vodou není při hygieně nebezpečný, měli byste se ale vyhnout zvláčňujícím sprchovým gelům a další kosmetice, která není určená pro stomiky. Běžná kosmetika totiž může na kůži zanechávat jemný film, kvůli kterému pak nebudou stomické pomůcky správně držet.
Co se týče koupání například v bazénu, i to je se stomií možné, tedy pokud je již vývod zahojený a pacient se na to cítí. Vyplatí se návštěvu bazénu načasovat na dobu, kdy jsou střeva méně aktivní, tedy až několik hodin po jídle. Před koupáním na veřejnosti je dobré vyzkoušet různé střihy plavek a zvolit ty, ve kterých se budete cítit nejpohodlněji a nejjistěji.
3. Komu všemu mám říct, že mám stomii?
Informaci o vývodu střeva potřebují dostat všichni lékaři, které navštěvujete. Důležité je to také například pro fyzioterapeuty a další profese, které souvisí s péčí o tělo. O stomii obvykle ví pacientova rodina, ale jinak jde čistě o osobní rozhodnutí, komu tuto informaci sdělíte. Pokud nechcete být konkrétní, můžete hovořit například o absolvování břišní operace, aniž byste to dál specifikovali.
4. Na co mám coby stomik myslet, abych si zbytečně nezkomplikoval každodenní život?
Když odcházíte z domova, vždy si s sebou vezměte pro případ potřeby rezervní stomické pomůcky. Nové produkty nejprve vyzkoušejte v pohodlí domova, abyste předešli nepříjemným situacím, například s protékáním nebo špatně držícím sáčkem. Nepoužívejte kosmetiku, která není určená pro stomiky, abyste nenarušili vlastnosti stomických pomůcek – například jejich přilnavost. Dobře pečujte o kůži v okolí stomie, abyste předešli kožním komplikacím, které patří k nejčastějším strastem stomiků. V případě, že si nejste s čímkoliv ohledně stomie jisti, obraťte se na stomickou sestru o radu. Ta vám může názorně ukázat, jak například lépe pečovat o vývod a jeho okolí.
5. Ovlivní stomie můj sexuální život?
Intimní život je možný i se stomií, ale je potřeba počítat s tím, že zpočátku může být blízký kontakt s partnerem psychicky náročný. Při obnovení sexuálního života se vyplatí opatřit si spodní prádlo, ve kterém se budete cítit dobře a pohodlně. Je vhodné myslet i na stravu a vyhýbat se například nadýmavým potravinám. Samozřejmostí před intimním stykem by měla být hygiena a vyprázdnění nebo výměna sběrného sáčku.
6. Můžu jet se stomií na dovolenou?
Stomie není překážkou pro cestování, ale je potřeba se na cestu dobře připravit. To znamená mít s sebou dostatek všech pomůcek (ideálně dvojnásobné množství) a při cestování letadlem si dát pomůcky do příručního zavazadla, abyste o ně nepřišli třeba při ztrátě kufru. Dopředu si zjistěte, kde je v okolí vašeho pobytu nejbližší lékař nebo zdravotnické zařízení, na které se můžete v případě problémů s vývodem obrátit.
(pak)
Zdroje:
https://www.webmd.com/colorectal-cancer/colostomy-q-a
https://innergood.ca/about/faq/