Alkohol nebo chlór nastříkaný na kůži ničí koronaviry v těle
Tento postup se používá na ničení virů na povrchu předmětů. Viry v těle zničit nemůže, a při aplikaci do očí nebo úst může být dokonce nebezpečný.
Ohroženi jsou jím jen staří lidé
Novým koronavirem se může nakazit člověk jakéhokoliv věku. U starších osob a u jedinců s dalším onemocněním, jako např. zhoubným nádorem, onemocněním srdce či cukrovkou, jen existuje větší pravděpodobnost, že bude mít onemocnění COVID-19 závažnější průběh.
Děti nemohou COVID-19 onemocnět
Jak bylo řečeno výše, nakazit se jím mohou všechny věkové skupiny. Podle dosavadních údajů se děti nakazí stejně často jako ostatní, jen u nich v naprosté většině nemoc nepropukne, nebo proběhne velmi mírně.
COVID-19 je jako chřipka
COVID-19 má podobné příznaky jako chřipka (horečku, kašel, bolesti svalů a kloubů), může stejně jako chřipka mít mírný až závažný průběh, vést k zápalu plic, nebo dokonce ke smrti nemocného. Zde ale podobnosti s chřipkou končí. Celkově se jedná o závažnější onemocnění než chřipka. Procento nakažených, kteří tomuto onemocnění podlehnou, je několikrát vyšší než u chřipky.
Každý, kdo má COVID-19, zemře
Druhý extrém ale také neplatí: Na COVID-19 zemře jen malé procento nemocných (údaje z Číny hovoří o 3,6 %). Okolo 80 % nemocných má jen lehký průběh onemocnění.
SARS-CoV-2 šíří kočky a psi
K tomuto tvrzení není dostatek důkazů. Byl sice popsán případ psa, jehož majitel měl onemocnění COVID-19, u něhož byl virus SARS-CoV-2 zaznamenán. Je třeba ale rozlišovat přítomnost viru a infekci. Je velmi nepravděpodobné, že by virus adaptovaný na člověka šířili kočky a psi. Hlavním šiřitelem nákazy jsou lidé.
Rouška chrání před infekcí SARS-CoV-2
Před infekcí SARS-CoV-2 chrání jen profesionální respirátory, které těsně přiléhají k obličeji. Nošení jednorázových roušek pouze brání šíření nákazy od již nakaženého. Nošení roušky může navíc vytvářet v jejím nositeli falešný pocit bezpečí. Při používání roušky je nutné s ní řádně zacházet a nezapomínat na hygienu rukou.
Sušiče rukou ničí SARS-CoV-2
Sušiče rukou virus neničí. Je třeba si umýt ruce vodou, mýdlem a alkoholovým dezinfekčním prostředkem. Ruce je při mytí nutné řádně promnout.
SARS-CoV-2 je mutovaná verze viru chřipky
SARS-CoV-2 patří mezi koronaviry. Některé koronaviry mají člověka jako hlavního hostitele a vyvolávají běžné nachlazení. Virus SARS-CoV-2 byl na člověka přenesen od zvířat (podobně jako SARS-CoV a MERS).
Nakazit se jím lze až při kontaktu s nakaženým trvajícím déle než 10 minut
Čím déle jste v kontaktu s nakaženým, tím vyšší je pravděpodobnost nákazy. Nakazit se můžete ale i za dobu kratší, než je 10 minut.
Vyplachování nosu solným roztokem chrání před nákazou virem SARS-CoV-2
Tento postup může zmírnit příznaky rýmy, ale neexistuje žádný důkaz, že by chránil před virem SARS-CoV-2.
Před SARS-CoV-2 se můžete chránit kloktáním bělidla
O tom, že tento postup zabírá jako prevence nákazy COVID-19, neexistují žádné důkazy. Kloktání čisticích prostředků může člověka naopak vážně poškodit.
Infekci SARS-CoV-2 lze léčit antibiotiky
Nikoliv. Antibiotika léčí bakteriální infekce, ne virové. Antibiotika mohou být u osob s COVID-19 použita, pokud na virovou infekci nasedne další infekce vyvolaná bakteriemi.
Česnek chrání před SARS-CoV-2
Neexistuje žádný důkaz, že by česnek mohl chránit člověka před infekcí SARS-CoV-2. Lze dohledat pouze, že česnek zpomaluje množení některých druhů bakterií.
Před SARS-CoV-2 ochrání samoléčba
Užívání vitaminu C, koloidního stříbra, esenciálních olejů, sezamového oleje, pití vody každých 15 minut a podobné domácí postupy infekci SARS-CoV-2 nezabrání. Nejlepší prevencí je pečlivá hygiena rukou a vyhýbání se velkému počtu lidí.
SARS-CoV-2 se lze nakazit z čínského jídla
Jednoduše nelze, klidně si dejte svoji oblíbenou čínu. Raději si ji ale nechte dovézt.
Novým koronavirem se lze nakazit kontaktem s močí nebo stolicí nakaženého
SARS-CoV-2 se může nacházet ve stolici, protože neustále polykáme obsah horních cest dýchacích. Průchod kyselým prostředím žaludku ale aktivitu viru zastaví.
COVID-19 vymizí se zvýšením teplot v jarních měsících
Viry vyvolávající dýchací onemocnění se snadněji šíří v zimních měsících. Neznamená to ale, že na jaře a v létě se nešíří. Navíc dosud není známo, jaký vliv má teplota na šíření SARS-CoV-2.
SARS-CoV-2 je virus s dosud největší schopností usmrtit člověka
I když je procento nemocných, kteří na COVID-19 umírají, vyšší než u chřipky, rozhodně to není virus s největší schopností usmrtit člověka. Mnohem větší smrtnost mají jiná virová onemocnění, např. ebola nebo AIDS.
Očkování proti chřipce a pneumokokům chrání před COVID-19
Onemocnění COVID-19 vyvolává jiný patogen než uvedená onemocnění. Dosud proti němu neexistuje žádná vakcína.
SARS-CoV-2 byl uměle vytvořen v laboratoři
Nedávná studie prokázala, že SARS-CoV-2 je výsledkem přirozeného vývoje. Na člověka byl pravděpodobně přenesen z netopýrů nebo luskounů.
Vzplanutí infekce vyvolané SARS-CoV-2 začalo tím, že někdo snědl polévku z netopýra
SARSCoV-2 byl zřejmě přenesen na člověka ze zvířete, ale ne cestou jídla uvařeného z tohoto zvířete.
Mějte na mysli, že cílem současných opatření není se novým koronavirem nenakazit, ale zpomalit jeho šíření, aby současně neměl vážný průběh onemocnění vyžadující nemocniční péči tak velký počet osob, který naše nemocnice (a zdraví zdravotníci) nemohou zvládnout.
(zza)
Zdroj: Newman T, Godfrey I. Coronavirus myths explored. Medical News Today March 23, 2020. Dostupné na: https://www.medicalnewstoday.com/articles/coronavirus-myths-explored.