Nejvýznamnější způsob boje s rakovinou je zdarma. A funguje
Současná medicína již dokáže léčit i nádory, které se ještě před pár lety jevily jako beznadějné. Pokud ale vyšetření odhalí u pacienta nádor o velikosti dětské hlavy, nezmůže bohužel nic ani to nejmodernější pracoviště.
Screeningová preventivní vyšetření jsou tu právě proto, abychom my pacienti i naši lékaři byli ušetřeni těchto beznadějných situací. Situací, kdy už se musíme jen dívat, jak rozsáhlý nádor stravuje tělo nemocného člověka.
Screeningová vyšetření v onkologii jsou zaměřená na vyhledávání nádorů v jejich počátečním stadiu, kdy jsou ještě dobře léčitelné. Na rozdíl od nejrůznějších doplňků stravy a přípravků na posílení imunity nás preventivní vyšetření u lékaře vůbec nic nestojí. A co víc, jejich účinek je prokazatelný – díky pravidelným gynekologickým prohlídkám ve vyspělých zemích klesla například úmrtnost na nádor děložního čípku na úplné minimum. Proto bychom měli využívat všech možností, které nám současná zdravotní péče nabízí, a účastnit se preventivních programů hrazených pojišťovnami. Občas není ani na škodu trochu si připlatit ze svého.
Minimální prevenci by měl absolvovat každý
V současné době má každý pojištěnec v příslušné věkové skupině nárok na následující screeningová vyšetření – nehledě na to, u jaké pojišťovny je pojištěn:
Preventivní prohlídka u praktického lékaře pro osoby starší 18 let jednou za dva roky. Součástí této prohlídky je kromě jiného také základní onkologický screening, lékař během prohlídky cíleně pátrá po případných projevech nádorového onemocnění. Zhoubný nádor může odhalit především při vyšetření kůže (zhoubný melanom), vyšetření konečníku (rakovina tlustého střeva), vyšetření varlat u mužů a vyšetření prsů u žen.
U lidí starších 50 let je součástí preventivní prohlídky u praktického lékaře také test na okultní krvácení ve stolici, který dokáže odhalit počínající nádory tlustého střeva. Test zvaný hemokult je pojišťovnou hrazen jednou za dva roky.
Každá žena starší 15 let má od své pojišťovny hrazenou každoroční preventivní gynekologickou prohlídku. Ta má mimo jiné za úkol odhalit případné nádory na ženských orgánech, především karcinom děložního čípku. Součástí preventivní gynekologické prohlídky je také palpační vyšetření prsů.
Jakkoli je vyšetření prsů pohmatem důležité, drobné změny a počínající nádory v prsu odhalit nedokáže. Proto je ženám hrazeno také pravidelné mamografické vyšetření. Screeningové mamografické vyšetření hradí pojišťovny ženám ve věku 45–69 let, a to každé dva roky. Pokud se žena rozhodne vyšetření podstoupit častěji nebo nespadá do vymezené věkové kategorie, musí si vyšetření hradit sama. Jeho cena se pohybuje okolo 500 korun.
Do souboru screeningových vyšetření patří také stomatologická prohlídka. Přestože návštěvu zubaře obvykle nespojujeme s prevencí rakoviny, i zubní lékař má v onkologickém screeningu své místo a při pečlivém vyšetření ústní dutiny pátrá mimo jiné i po příznacích nádorového onemocnění v této oblasti.
Screening a prevence jsou trendy současnosti
Kromě výše uvedených vyšetření, která by měl absolvovat každý, komu není jeho zdraví zcela lhostejné, je možné udělat i více. Všechna screeningová vyšetření můžeme za poplatek absolvovat častěji nebo i ve věku, ve kterém nám jej pojišťovna neuhradí.
Význam prevence si kromě lékařů a pacientů stále více uvědomují i pojišťovny, které proto mají tendenci nabídku hrazených screeningových vyšetření rozšiřovat. Pojišťovna Metal-Aliance například nabízí svým klientům v určitých věkových nebo rizikových skupinách kolonoskopii zdarma. Je pravděpodobné, že i další pojišťovny budou příklad Metal-Aliance v brzké době následovat. Screening a prevence je zkrátka trend, který má v současné medicíně stále větší význam.
(vek)
Zdroj: www.prevencenadoru.cz