Problémy se zády mohou mít u nastávajících matek mnoho příčin. Může se jednat o bolesti svalů, vazů a kostí v oblasti páteře. Ale do zad se mohou promítat též bolesti vycházející například z ledvin a močových cest – projevuje se tak zkrátka i řada dalších nemocí. Typickým místem, kde se soustřeďují bolesti zad související s pohybovým aparátem, bývá spojení křížové kosti s kostmi pánevními.
Proč záda v těhotenství trpí
- Váhový přírůstek. Páteř musí unést hmotnost navíc a kromě toho děloha a rostoucí plod stlačují cévy a nervy v pánvi. To samo o sobě vyvolává velmi nepříjemné bolestivé pocity.
- Odlišný postoj. V těhotenství se posouvá těžiště směrem dopředu, což nutí ženu změnit držení těla i způsob pohybu. Též se zvětšuje bederní lordóza, tedy prohnutí této části páteře. Tím se záda dostávají do extrémních poloh, což může bolet.
- Hormonální zvraty. Během gravidity se tvoří hormon relaxin, který uvolňuje vazy v pánvi, aby se usnadnil porod. Ten samý hormon ale může oslabit vazy v oblasti páteře, což vede k nestabilitě a bolesti.
- Změna polohy svalů. Rostoucí děloha rozdělí průběh přímých svalů břišních. Zádové svaly navíc musí konat větší práci, aby unesly břicho.
- Stres. Nervová zátěž vede ke svalovému napětí v dolní části zad a každá další emoce tuto bolest zhoršuje.
Uleví pohyb i obklady
- Cvičení. Pravidelný pohyb zlepšuje svalovou sílu a zpevňuje vazy, což zádům uleví. Vhodná je chůze, plavání či rotoped.
- Fyzikální metody. Jedná se o studené či teplé obklady. Doporučuje se začít s těmi studenými a přikládat je na 20 minut několikrát denně. Poté je lze změnit na obklady teplé.
- Zlepšení postoje. Hlídejte si správné držení těla během práce, sezení či spánku. Například vsedě je možné podepřít záda srolovaným ručníkem nebo použít těhotenský podpůrný pás.
- Zmírnění stresu. Pomoci mohou třeba různé relaxační techniky.
- Akupunktura a chiropraxe. Jde o metody, které umí značně ulevit od bolesti. V obou případech je však namístě opatrnost a pouze odborná lékařská péče. V těhotenství je totiž využití řady akupunkturních bodů rizikové kvůli možnosti vyvolání předčasného porodu.
Kdy vyhledat lékaře
Pokud bolest zad v průběhu 1–2 dnů nepolevuje ani při použití běžných analgetik či homeopatik, poraďte se s odborníkem. Stejně tak v případech, kdy se objeví doprovodné příznaky, jako jsou slabost, horečka, pálení a řezání při močení. Může se totiž jednat o závažný stav, například o zánět ledvin nebo slepého střeva. K lékaři se vypravte i tehdy, pozorujete-li na sobě některý z následujících příznaků:
- přetrvává nesnesitelná bolest,
- postupně se obtíže zhoršují,
- bolesti jsou křečovité nebo mají nějaký rytmus,
- objevují se problémy při močení,
- trápí vás mravenčení v nohách.
Co zvládnou homeopatika
Odpovídající lék podávejte v ředění 9CH. V akutním stadiu berte 5–6× denně 5 granulí, posléze je možné přípravek aplikovat již jen 2–3× denně ve stejné dávce.
Rhus toxicodendron – preparát vhodný tehdy, jsou-li postižené hlavně hluboké zádové svaly. Bolest se zhoršuje při začátku pohybu, poté se zmírňuje. Záda jsou ztuhlá a ztuhlost i bolest jsou v klidu citelnější. Žena se musí pořád nějak hýbat, aby si ulevila. Stav je horší ráno či vsedě a lepší se vleže na něčem tvrdém, případně prohnutím páteře dozadu.
Arnica montana – pomáhá od bolestí v důsledku poranění páteře a zad, i když se úraz stal již před lety. Tento lék mírní i obtíže po velké námaze, například dlouhé chůzi či intenzivním cvičení. Zabírá při pocitech rozbitosti zad, což se třeba odráží v tom, že postel se zdá tvrdá.
Bryonia – lze aplikovat v případě, že bolest zad narůstá s jakýmkoliv pohybem a také v teple. Dotyčný cítí píchání a záškuby. Ztuhlost zad se mírní ležením na tvrdé podložce.
Kalium carbonicum – tento lék zabírá u osob, které mají pocit slabosti v dolní části zad. Bolesti jsou ostré, řezavé, zlepšují se pohybem a zapřením o něco tvrdého. Často jsou to potíže žen žijících s dlouhodobým stresem a úzkostí. Mívají sklony ke starostem a mnoha obavám. Tento typ bolestí se může objevit v těhotenství, v průběhu porodu, ale i po něm.
Magnesia phosphorica – pomáhá tehdy, když se stav zlepší po přiložení teplého obkladu. Bolesti jsou křečovitého charakteru a vyzařují ze zad do nohou.
Natrum sulfuricum – je lékem proti bolestem, které mají původ ve zranění. Je zde ale jasně patrná též citlivost na vlhko a chlad, které bolesti výrazně zvětšují.
Aesculus hippocastanum – preparát vhodný při stálé a tupé bolesti v dolní části zad a v kyčlích. Doprovázet ji mohou pocity únavy a slabosti při chůzi. Zhoršuje se při vstávání a pohybu nohou.
Nux vomica – řeší bolesti křečovitého charakteru, kdy se žena musí nejdřív posadit, aby se v posteli otočila. Potíže se prohlubují vždy, když má dotyčná nucení na stolici, pobývá v chladu či v průvanu nebo ráno vstává. Teplo stav zlepšuje.
Sepia officinalis – užívání se doporučuje tehdy, když je příčinou bolestí slabost vazů v oblasti křížové kosti. Problémy se ozývají hlavně při chůzi či vsedě, úlevu přináší leh na tvrdém a pohyb. Příznakem pro nasazení tohoto léku je, že žena má pocit chladu mezi lopatkami.