Příliš mnoho cukru
Chronický průjem způsobený nesnášenlivostí laktózy vzniká na základě následujícího mechanismu: Laktáza, enzym štěpící v tenkém střevě cukr z mléčných výrobků (laktózu), může být za určitých okolností zastoupena v těle v příliš malém množství. Nerozštěpený cukr je pak ve střevě nadbytečný a přispívá ke kvasným procesům. Střevo se nevstřebanou laktózu pokouší naředit, čímž vzniká průjem. Ten může mít různou intenzitu v závislosti na množství laktázy, kterou tělo vyprodukuje. Doprovázet ho mohou křeče, bolesti břicha a nadýmání.
Proč tělo nespolupracuje
Příliš nízkou hladinu trávicího enzymu zvaného laktáza mohou způsobovat tyto faktory:
- genetika (mutace genu, který brání tělu vytvářet laktázu),
- předčasný porod (v organismu nedonošených dětí se zpočátku nevytváří dostatek enzymu, ale s věkem se situace může zlepšovat),
- poškození sliznice střeva (například vlivem nemocí či užívání léků),
- chronická onemocnění (celiakie, syndrom dráždivého střeva, cystická fibróza, Crohnova nemoc).
Hledejte viníka
Příznaky nesnášenlivosti laktózy se objevují obvykle do 2 hodin po požití mléčných výrobků. Ne vždy se však vyskytnou ve stejné míře. Různé druhy a množství produktů vyrobených z mléka mohou působit na organismus odlišně. Zkuste proto vypozorovat, které konkrétní výrobky jsou příčinou vašich potíží a těm se pak vyhýbejte.
Pozor dávejte i na léky!
Mléko a mléčné produkty, například jogurty, měkké sýry, tvaroh či zmrzlina, jsou hlavním zdrojem laktózy. Méně nápadná je ovšem laktóza, která se může skrývat v některých druzích pečiva, instantních polévkách, koktejlech, sušenkách či salátových zálivkách. Pokud tedy trpíte průjmy, které souvisejí s nesnášenlivostí laktózy, věnujte čas čtení etiket na zboží. Sledujte složení výrobků či jídel, která konzumujete. Uvědomte si, že laktózu obsahuje také asi 20 % léků. Je tedy vhodné na svůj problém upozornit lékaře, který přípravky předepisuje, nebo lékárníka, u kterého si kupujete volně prodejné preparáty.
Aby nechybělo „déčko“
Nesnášenlivost laktózy lze řešit různě.
- Konzumujte mléčné výrobky bez obsahu laktózy (například sójové mléko, rýžové mléko, sýry a další produkty vyrobené ze sóji).
- Kombinujte mléčné produkty s dalším jídlem.
- Užívejte trávicí enzym laktázu ve formě doplňků stravy.
Omezením nebo vyloučením mléčných výrobků se automaticky snižuje příjem vápníku a vitaminu D. Je tedy důležité zařadit do jídelníčku dostatek potravin, které tyto látky obsahují. Jedná se mimo jiné o brokolici, špenát, fazole, ryby, zeleninu či pomeranče. Pomoci mohou i vhodné doplňky stravy s obsahem vápníku a vitaminu D.
(pak)
Zdroj:
http://www.webmd.com/digestive-disorders/chronic-diarrhea-16/diarrhea-lactose-intolerance