Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Průběh pásového oparu: potíže se mohou vrstvit

redakce uLékaře

Pásový opar je velmi bolestivým a celkově obtěžujícím infekčním onemocněním sám o sobě. Pokud se ale jeho průběh zkomplikuje, je nepříjemný dvojnásob. Jedním z možných problémů je tzv. bakteriální superinfekce puchýřků.

Pásový opar je velmi bolestivým a celkově obtěžujícím infekčním onemocněním sám o sobě. Pokud se ale jeho průběh zkomplikuje, je nepříjemný dvojnásob. Jedním z možných problémů je tzv. bakteriální superinfekce puchýřků.

Obecně se komplikace tohoto onemocnění častěji vyskytují u osob, které jsou nějakým způsobem oslabené (starší lidé, jedinci s cukrovkou, onkologickým onemocněním, některými chorobami imunity apod.) a také u těch, kteří léčbu nezahájí včas. V takovém případě se totiž nemoc stihne šířeji rozvinout a v organismu napáchat více škody.

Problém řešte rychle!

Superinfekce (tedy nákaza nasedající na jinou již probíhající infekci) může být různě závažná – od poměrně neškodných forem až po život ohrožující stavy. Proto ji v žádném případě nepodceňujte a navštivte lékaře, který vám v opodstatněných případech a po zvážení vašeho zdravotního stavu předepíše antibiotika. Jakákoli infekce v raném stadiu se léčí snadněji a zanechává za sebou méně následků. 

Pozor na poranění i léky 

Herpetické puchýřky, které se při pásovém oparu udělají, představují na kůži zranitelné místo. Jsou mimo jiné snadným cílem pro bakterie. K bakteriální superinfekci těchto puchýřků dochází relativně často. Riziko lze ale snížit. Jak?

  • Dbejte na to, aby nedošlo k jejich mechanickému poranění (např. ostrými nehty). Pokud se tak stane, jsou tato místa vůči bakteriím ještě zranitelnější.
  • Další poměrně účinnou metodou prevence je upřednostnění antibakteriálních mýdel.
  • Podle některých vědců může užívání tzv. nesteroidních protizánětlivých látek (mezi ně patří třeba ibuprofen) při léčbě bolesti při pásovém oparu zvyšovat riziko rozvoje nekrotizující fasciitidy, což je závažná infekce měkkých tkání. Proto část odborníků doporučuje místo nich brát spíše paralen apod.

Zdroje:

WEHRHAHN, M. C. a DE DWYER. Herpes zoster: epidemiology, clinical features, treatment and prevention. Dostupné z: http://www.australianprescriber.com/magazine/35/5/143/7

GNANN, JR., John W. Varicella-Zoster Virus: Atypical Presentations and Unusual Complications. The Journal Of Infectious Diseases. 2002. Dostupné z: http://jid.oxfordjournals.org/content/186/Supplement_1/S91.full.pdf+html

Doporučujeme