Víte, jak se léčí roztroušená skleróza?
Léčba roztroušené sklerózy prošla v posledních 20 letech obrovským vývojem. Víte, jaké jsou současné možnosti terapie této chronické nemoci?
#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS#
Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet?
Přihlaste se zde
Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.
Přihlásit se přes FacebookZadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.
Chcete se přihlásit?
Přihlaste se zde
Nemáte účet?
Registrujte se
Léčba roztroušené sklerózy prošla v posledních 20 letech obrovským vývojem. Víte, jaké jsou současné možnosti terapie této chronické nemoci?
Není tomu tak dlouho, kdy měli neurologové k léčbě roztroušené sklerózy v ruce snad jen kortikoidy a vitamíny. V posledních letech naštěstí přibylo spoustu terapeutických možností. Největší vývoj zaznamenaly tzv. chorobu modifikující léky (DMDs) využívané k dlouhodobé stabilizaci onemocnění.
Kortikoidy sice mají řadu nežádoucích účinků, při správném použití jsou však nesmírně účinné a nenahraditelné. Dnes se používají zejména k léčbě akutního vzplanutí onemocnění, kdy dochází k aktivaci zánětu v centrálním nervovém systému. Kortikoidy tento zánět účinně potlačují. Obvykle se podávají v kapačkách po dobu několika dní.
V České republice je dlouhodobá léčba roztroušené sklerózy dostupná přibližně od poloviny 90. let. Tzv. chorobu modifikující léky si kladou za cíl ideálně zastavit vývoj choroby a minimalizovat akutní vzplanutí – ataky, případně jim zabránit nebo snížit jejich intenzitu. Hned na začátku onemocnění se nasazují tzv. léky první volby, většina z nich je injekčních. Aplikují se podkožně (podobně jako např. inzulin) nebo do svalu. Žádný z těchto léků se nepodává do žíly – kapačkou. Existuje také lék ve formě tablet. Výběr vhodné léčby se odvíjí od snášenlivosti konkrétního přípravku, přidružených onemocnění, laboratorních výsledků a například i případného plánování těhotenství.
Pokud má roztroušená skleróza agresivnější průběh nebo pokud léky první volby fungují nedostatečně, přichází na řadu tzv. léky druhé volby. Jedná se buď o léčivé přípravky podávané formou infuze, nebo ve formě tablet. Tyto léky však mají obecně více nežádoucích účinků, a proto musí být jejich indikace (důvod pro nasazení medikace) pečlivě zvážena.
Většina chorobu modifikujících léků je určena zejména lidem s tzv. relaps-remitentní formou roztroušené sklerózy. Tato forma je nejčastější a je charakterizována střídáním období atak (vzplanutí zánětu) a období remisí (klidu). U části pacientů však dochází k pozvolnému zhoršování nemoci bez přítomnosti atak. Trpí „progresivními formami“ roztroušené sklerózy. V posledních několika letech se naštěstí objevily chorobu modifikující léky vhodné i pro některé lidi s tímto typem nemoci. Vzhledem k nežádoucím účinkům je však vždy třeba zvažovat možný risk ve srovnání s možnými přínosy léčby.
Doposud zmiňovaná léčba byla zacílená přímo na mechanismus onemocnění. Pro zlepšení kvality života se však používá také tzv. symptomatická léčba. Ta nijak neovlivňuje průběh choroby, ale může ulevit od problémů s chůzí, křečemi a bolestmi, upravit obtíže s močením, sexuální poruchy, deprese, únavu nebo třes.
Léčba roztroušené sklerózy není jen na lékaři. Nesmírně důležitou roli hraje i vlastní přístup. Abyste se udrželi co nejdéle v dobré kondici, nezapomínejte na pravidelné cvičení. Ideální je kombinovaný trénink složený z mírné aerobní zátěže a mírně posilovacích, protahovacích a prodýchávacích cviků. Pokud si nevíte rady, existuje řada pacientských sdružení pro lidi s roztroušenou sklerózou. Dobře vám poradí i fyzioterapeut, na kterého vám dá kontakt váš lékař.
Dalším důležitým bodem je zdravá strava. Nemusíte držet žádné drastické diety. Stačí dodržovat zásady racionální stravy. Čím lepší je kondice těla, tím snáze bude bojovat s nemocí:
Obrovskou roli u roztroušené sklerózy hraje i psychika. Deprese potká velkou část lidí s roztroušenou sklerózou a má negativní vliv na kvalitu života. Nesouvisí jen s těžkou životní situací, ale i se samotnou chorobou. Nestyďte se říci si v RS centru o pomoc psychologa – pomůže vám utřídit si myšlenky a najít odpovědi na některé otázky. Můžete také kontaktovat četná pacientská sdružení a promluvit si s lidmi, kteří podobné starosti již řešili. Nezdráhejte se mluvit se svými blízkými o svých pocitech, obtížích a očekáváních.
Roztroušená skleróza má u každého člověka odlišný průběh. I léčba proto musí být značně individuální. V současnosti jsou možnosti léčit nejen symptomy (projevy nemoci) a akutní ataku, ale i se podrobit dlouhodobé terapii. Zapomínat by se však nemělo ani na režimová opatření a změnu životního stylu.
Více o roztroušené skleróze se dozvíte na webu www.ereska-aktivne.cz. Poradnu lékaře naleznete ZDE.
(dos)
Zdroje:
http://www.sukl.cz/leciva/em-siponimod
http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0222682&tab=prices
KUBALA HAVRDOVÁ, Eva. Roztroušená skleróza. Ilustrovala Klára ZÁPOTOCKÁ a Veronika BRATRYCHOVÁ. Praha: Mladá fronta, 2013. Aeskulap. ISBN isbn978-80-204-3154-7.
Víte, co je to roztroušená skleróza? Jaké jsou její projevy a co dělat při podezření...
Jeden název a mnoho podob – to je roztroušená skleróza. Jak vzniká, jak probíhá...
Roztroušená skleróza nepostihuje jen hybnost, citlivost či zrak. Má vliv i na...
Roztroušená skleróza představuje neurologické autoimunitní onemocnění, v jehož...
Roztroušená skleróza se bohužel nevyhýbá ani dětem. Pokud se její příznaky objeví...
Roztroušená skleróza (RS), lidově nazývaná ereska a mezi lékaři známá pod názvem...
Věděli jste, že na světě žije zhruba 2,5 milionů lidí nemocných roztroušenou...
Roztroušená skleróza je chronické onemocnění, a tak se z ní od stanovení její...
Roztroušená skleróza (RS) není až tak vzácné onemocnění, jak by se možná mohlo...
Roztroušená skleróza je obrovským zásahem nejenom do života nemocného, ale i...
Skutečnost, že hormonální antikoncepce zabraňuje nežádoucímu otěhotnění, je...
Většina žen užívajících hormonální antikoncepci tuší, že jejich pilulky (nitroděložní...
Dobře se stravovat znamená nejen přemýšlet o tom, co jíme, v jaké kvalitě a...
Žádná snídaně doma, v lepším případě svačina jako první jídlo o přestávce ve...
Kdo z nás se už někdy neporanil? Při běžné činnosti v domácnosti, na zahrádce,...
Výzkum poskytuje lékařům informace o tom, co mohou od přípravku čekat a kdy...
Na trhu dostupný znecitlivující krém pomůže dětem minimalizovat bolest během...
Inkontinence neboli samovolný únik moči je velice nepříjemný zdravotní problém,...
Bronchiální astma patří ve většině průmyslových zemí k nejčastějším chronickým...
Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění mozku. Způsobuje nevratné změny...
Samotné oblečení není příčinou varixů. Ale pokud jimi již trpíte, nevhodné oděvy...
Dieta sice tuto nemoc nevyléčí, ale může vhodně doplnit léky a rehabilitaci,...
Tepová frekvence znamená, kolik stahů provede srdce každou minutu. Změny v...
Pořezaný prst, rozbité koleno, modřiny a jiné rány se nevyhýbají nikomu. Nějak...
Není třeba připomínat, že s vysokou hladinou cholesterolu je spojeno také riziko...
Období nepříjemných štípanců opět začíná. Po odpuzovačích hmyzu sáhne většina...
Průjmy mohou mít různé příčiny, a existuje proto i více způsobů, jak se jim...
Průjmy mohou mít různé příčiny, a existuje proto i více způsobů, jak se jim...
Existuje několik způsobů léčby rakoviny prsu. Léčebný postup se volí především...
Pod zkratkou NAFLD se skrývá tukové onemocnění jater nealkoholového původu,...