Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Vše, co byste měli vědět o srdečním tepu

Tepová frekvence 31.1.2017
redakce uLékaře

Kromě fyzické námahy může mít vliv na tepovou frekvenci mnoho faktorů. Tep také významně souvisí s kondicí srdce. Napovíme jak, a navíc vyvrátíme i některé zažité mýty, které mohou spoustu lidí mást.

Kromě fyzické námahy může mít vliv na tepovou frekvenci mnoho faktorů. Tep také významně souvisí s kondicí srdce. Napovíme jak, a navíc vyvrátíme i některé zažité mýty, které mohou spoustu lidí mást.

Co je normální tep

Pokud máte zafixováno, že běžná hodnota tepu je 60–100 úderů za minutu, vyvedeme vás z omylu. Lékaři uvádějí, že ideální rozmezí je 50–70 úderů. Nejnovější výzkumy ukazují, že pokud srdce tluče v klidu vyšší rychlostí než 76 úderů za minutu, zvyšuje se riziko infarktu.

Proč bije srdce rychleji

Vyšší frekvenci srdečních úderů nejčastěji způsobuje „fyzická námaha“. Není to ale zdaleka jediný důvod. Zrychlený nebo nepravidelný tep, při kterém si uvědomujete bušení srdce, bývá označován výrazem palpitace. Tento stav může být vyvolán mnoha různými faktory. Mezi ně patří:

  • konzumace alkoholu a kofeinu,
  • stres,
  • silné emoce,
  • nedostatečný příjem tekutin,
  • porucha funkce štítné žlázy,
  • nežádoucí účinky některých léků,
  • vysoké venkovní teploty a vlhkost vzduchu.

Mnoho lidí se domnívá, že palpitace je předzvěst nebo začátek infarktu. Většinou se však nejedná o život ohrožující stav, ale o některý z výše uvedených faktorů nebo jejich kombinaci. Pokud se vám ale navíc špatně dýchá nebo máte bolesti na hrudi, je namístě vyhledat lékařskou pomoc.

Kontroly jsou nutné 

Také máte tendenci považovat tep za ukazatel své zdravotního stavu? Ne vždy platí, že normální tep znamená bezproblémovou kondici oběhového systému. Třeba vysoký krevní tlak (hypertenze) se nemusí na tepové frekvenci nijak projevit, proto je důležité nechávat si ho pravidelně kontrolovat.

Varovné zpomalení 

Pomalá tepová frekvence jde často ruku v ruce s výborným zdravím. Pokud sportujete a srdce je v pořádku, nemusí tento svalový orgán pracovat tak usilovně a tomu odpovídá i „línější“ tep. Neměli byste ale tento stav zaměňovat se situacemi, kdy je pomalý tep doprovázen závratěmi, mdlobami a dýchacími problémy. V takovém případě se nechte vyšetřit u lékaře, aby se vyloučilo srdeční onemocnění nebo jiné potíže.

(pak)

Zdroj:
http://www.webmd.com/heart-disease/features/5-heart-rate-myths-debunked#1

Doporučujeme