Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Bojujete s cholesterolem? Poctivě brané léky pomohou!

redakce uLékaře

Vysoké hladiny tuků v krvi jsou jedním z nejvýznamnějších rizikových faktorů vzniku onemocnění srdce a cév. Zvýšené hodnoty škodlivého LDL-cholesterolu, či naopak malé množství tzv. „hodného“ HDL-cholesterolu označujeme jako dyslipidemii. Bývá častá, ale ne nebezpečná.

Vysoké hladiny tuků v krvi jsou jedním z nejvýznamnějších rizikových faktorů vzniku onemocnění srdce a cév. Zvýšené hodnoty škodlivého LDL-cholesterolu, či naopak malé množství tzv. „hodného“ HDL-cholesterolu označujeme jako dyslipidemii. Bývá častá, ale ne nebezpečná.

Dyslipidemie není nic vzácného, naopak se jedná o běžný stav, který trápí dospělé obyvatele většiny vyspělých zemí. Postižení srdce a cév však nejsou způsobená pouze vysokou hladinou tuků v krvi, na jejich vzniku se podílí i řada dalších faktorů, například:

 • věk,
 • obezita,
 • stres,
 • diabetes (cukrovka),
 • genetika,
 • mužské pohlaví,
 • vysoký tlak,
 • kouření,
 • sedavé zaměstnání,
 • v minulosti prodělaná kardiovaskulární příhoda (např. angina pectoris, infarkt myokardu, cévní mozková příhoda).

Mezi nejohroženější patří zejména pacienti po infarktu a diabetici.

Léky rizika snižují 

Hladiny tuků jsou pevně spjaté jak s výskytem, tak se závažností kardiovaskulárních onemocnění. Tomu odpovídají i výsledky studií, které potvrzují, že léky proti dyslipidemii mají pozitivní vliv na snížení pravděpodobnosti vzniku infarktu a cévní mozkové příhody u nemocných s různou mírou rizika.

 • Nejvýraznější účinek měly preparáty u pacientů s vysokou pravděpodobností onemocnění. Zde došlo díky užívání tzv. statinů (látky, které snižují hladinu LDL-cholesterolu v krvi) ke snížení jak počtu, tak závažnosti příhod.
 • U lidí se středním rizikem již ochranný efekt nebyl tak výrazný, přesto se i u nich snížil celkový počet případů kardiovaskulárních příhod. Tentokrát se ale lépe uplatnily látky ze skupiny fibrátů, které navíc lehce zvyšují hladinu HDL-cholesterolu.

Do studie nebyli zařazeni pacienti, kteří již v minulosti prodělali jakoukoliv kardiovaskulární příhodu či kteří měli aktuálně potíže tohoto charakteru.  

Nebezpečí číslo jedna

Infarkt myokardu a jeho následky jsou stále na prvním místě příčin úmrtí u nás i ve světě. Podle skotské studie přibližně polovina pacientů s akutním infarktem umírá do 28 dnů, dvě třetiny nemocných pak prodělají tuto příhodu mimo nemocnici, čímž se jejich šance na přežití snižuje. Proto je nezbytné věnovat každému možnému preventivnímu opatření náležitou pozornost. Dodržování léčby dyslipidemie je jednoduchý způsob, jak svému srdci ulevit. 

(jez)

Zdroj: http://www.aafp.org/afp/2011/0515/p1207.html

Doporučujeme