Cholesterol – potřebný a zároveň nebezpečný
Cholesterol je pro život důležitá látka, ale jeho hladina v krvi by měla být nízká. K dosažení cílových hodnot je potřeba dodržovat vhodná režimová opatření, především upravit stravovací návyky a zvýšit pravidelnou pohybovou aktivitu. Pokud režimová opatření nestačí, případně nejsou-li pacientem dostatečně dodržována, přichází na řadu snižování hladiny cholesterolu pomocí léčivých přípravků. V posledních letech došlo v této oblasti k velkému posunu, a v současnosti se tak nabízí poměrně široká škála možností, jak s cholesterolem bojovat. Ačkoliv nejznámějšími a zároveň nejpoužívanějšími přípravky zůstávají i nadále statiny.
Nesmazatelný přínos statinů
Statiny hrají v léčbě vysokého cholesterolu zcela zásadní roli, protože jsou dobře dostupné a mají značný vliv na snižování LDL („zlého“) cholesterolu v těle. Jsou totiž schopné bránit jeho tvorbě v játrech, čímž postupně klesá i jeho množství v krvi. Působením statinů dochází současně k mírnému vzestupu hladiny HDL („hodného“) cholesterolu, který napomáhá odstraňovat „zlý“ cholesterol z cév a dalších tkání. Statiny jsou určeny pacientům, kteří prodělali infarkt nebo cévní mozkovou příhodu, ale také cukrovkářům nebo pacientům léčícím se s vysokým krevním tlakem.
Mezi nemocnými panují někdy zbytečné obavy ohledně bezpečnosti statinů, které mohou velmi vzácně způsobit těžké poškození svalů. Jedná se však o jejich velmi vzácný vedlejší účinek, který by neměl vést k nedodržování nastavené léčby. Jistá nevýhoda statinů spočívá v jejich účinku. Tím, že se zablokuje výroba cholesterolu játry, dochází následně k jeho vyššímu vstřebávání z potravy. V takovém případě je potřeba přistoupit k předepsání dalších léčivých přípravků.
Ovlivnit lze nejen tvorbu cholesterolu, ale i jeho vstřebávání ze stravy
Další velmi účinný lék proti vysokému cholesterolu zabraňuje vstřebávání cholesterolu přijímaného stravou v tenkém střevě. Nežádoucí účinky jeho užívání jsou většinou dočasné a velmi mírné. Jedná se především o zvýšenou plynatost, průjem, bolesti břicha či únavu. Lék založený na tomto principu je užíván samostatně, častěji však v kombinaci se statiny, protože zvyšuje jejich účinek.
Revoluce v léčbě vysokého cholesterolu
Poměrně novou možností léčby vysokého cholesterolu nabízejí přípravky označované jako inhibitory PCSK9. Jedná se o léky, které působí na bílkovinu PCSK9, jež se uplatňuje v odbourávání LDL cholesterolu. Fungují tedy opět na jiném principu než statiny – nemají žádný vliv na tvorbu cholesterolu, ale umožňují tělu, aby se ho lépe zbavovalo. Podle výzkumů snižují koncentraci LDL cholesterolu v krvi o 50–70 %. Jejich další velkou výhodou je podávání každé 2–4 týdny pomocí aplikačního pera a také minimální vedlejší účinky, které se případně mohou podobat chřipce.
Snižovat vysoký cholesterol pomáhají nejen léky
Vedle léčivých přípravků určených k léčbě vysoké hladiny cholesterolu existuje i přístrojová metoda označovaná jako LDL afaréza. Během ní je krev pacienta očišťována od LDL cholesterolu v mimotělním zařízení. Jde o obdobu hemodialýzy používané při nedostatečné funkci ledvin. Ošetření trvá 2–4 hodiny a provádí se ambulantně jednou za 1–2 týdny. Metoda je vysoce účinná a umožňuje snížit hladinu LDL cholesterolu o 70–80 %. Její nevýhoda spočívá v nutnosti docházet pravidelně do ambulance a také v opakovaném zavádění injekční jehly.
Moderní medicína nabízí různorodé prostředky k účinnému snižování vysoké hladiny cholesterolu. Lékem první volby zůstávají nadále statiny. U pacientů, kteří je nemohou užívat v dostatečně vysokých dávkách, nebo v případech, kdy je jejich účinek na snižování cholesterolu nedostatečný, přicházejí na řadu další přípravky a metody. Výběr konkrétní léčebné metody závisí na počáteční hladině cholesterolu, na dědičných predispozicích, ale také na rizikovosti daného pacienta a je vždy v rukou ošetřujícího lékaře.
(mraf)
Zdroj:
https://www.heartuk.org.uk/getting-treatment/treatment-intro