Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Osm pádných důvodů, proč nechat dítě očkovat

Očkování kojenců a batolat MUDr. Tereza Kopecká 20.2.2017
redakce uLékaře

Záleží vám na zdraví vašeho dítěte a váháte, jestli ho nechat očkovat? Pak byste měli vědět, že rizika neočkování jsou neporovnatelně vyšší. Přečtěte si proč.

Pokud se zajímáte o očkování, buďte velmi opatrní. Zdaleka ne všechny informace, které se k vám dostanou, jsou důvěryhodné a podložené. Proč lékaři doporučují očkování?

 1. Všichni bychom byli rádi, kdyby k ochraně před závažnými infekcemi stačil zdravý životní styl. Bohužel to nestačí. Infekčním nemocem zabránit dokáže skutečně jedině očkování. Až do jeho objevu byly život ohrožující infekce u dětí běžné a oběti na životech i trvalé následky byly doslova tragické.
 2. Získávat imunitu přirozenou infekcí je dobré leda u běžných nezávažných viróz. Povinně očkované nemoci jsou ale něco docela jiného. Trvalé následky a úmrtí jsou u nich daleko častější než závažné nežádoucí účinky očkování. Chcete vědět, jak moc?
  • Z 10 000 kojenců nakažených tetanem by jich zemřelo 2 000–5 000. Původce tetanu přitom najdete všude v půdě a k infekci stačí odřené koleno.
  • Z 10 000 kojenců infikovaných záškrtem by jich zemřelo přibližně 4 200.
  • Z 10 000 kojenců nakažených černým kašlem by podle aktuálních údajů z Brazílie zemřelo zhruba 200–400.
  • Pokud je očkujeme, bude výskyt nemocí prakticky nulový nebo velmi nízký (jednotlivé případy), podezření na nežádoucí účinek bude hlášeno u 8–9 dětí, přičemž v naprosté většině to budou reakce očekávané (uvedené v SPC, tedy v souhrnu údajů o přípravku) a o život pravděpodobně nepůjde nikomu.
 3. Některé nemoci mohou do evropského prostoru přicestovat během několika hodin, jiné se zde dokonce stále vyskytují – například černý kašel.
 4. Očkování bylo jasným mezníkem, který vedl k poklesu výskytu závažných infekcí, ale dokud nejsou vymýceny, je třeba očkovat dál. Všude na světě, kde bylo očkování přerušeno z důvodu lokálního vymizení infekce, se prakticky okamžitě začaly objevovat nové případy.
 5. Neočkovaní jedinci neohrožují jen sebe, ale i ty, kteří očkováni být nemohou (osoby s vrozenou poruchou imunity, miminka příliš malá na očkování apod.) nebo u kterých se očkováním nepodařilo navodit dostatečnou ochranu. Tito jedinci jsou závislí na tzv. kolektivní imunitě, která spočívá v nedostatku vnímavých jedinců schopných šířit infekci.
 6. Očkování je opravdu účinné a bezpečné. Netvrdí to jen výrobci vakcín, ale například i Mezinárodní zdravotnická organizace (WHO) a Dětský fond OSN (UNICEF).
 7. I vy sami se můžete kdykoli dostat do situace těch, kteří jsou závislí na kolektivní imunitě a potřebují, aby se ti druzí nechali očkovat. Stačí, aby vás postihlo nádorové onemocnění nebo abyste potřebovali transplantovat orgán. Podporovat očkování se vyplatí každému z nás.
 8. Čekáte miminko? Jeho bezpečí bude do značné míry záviset na tom, jestli se jeho předchůdci nechali očkovat. Je běžným scénářem, že odmítání očkování vede k onemocnění starších dětí, které nemoc přežijí, ale podlehnou jí kojenci, kteří ještě očkováni být nemohou.

Nechtějte rozhodovat o životech druhých. Systém ochrany před infekčními nemocemi vznikal dlouho. Opírá se o dramatické zkušenosti s projevy nemocí, které dnes sice díky vakcínám již málokdo zažil, ale jejich původci jsou stále v našem okolí. Očkování jednoznačně stojí za to.

(pez)

Zdroj:
http://www.vaccineinformation.org

http://www.sukl.cz

Zieliński A. Tetanus in Poland in 2012. Przegl Epidemiol. 2014; 68 (2): 271–3, 373–4. English, Polish. PubMed PMID: 25135513.

Guimarães L. M., Carneiro E. L., Carvalho-Costa F.A. Increasing incidence of pertussis in Brazil: a retrospective study using surveillance data. BMC Infect Dis. 2015 Oct 23; 15: 442, doi: 10.1186/s12879-015-1222-3. PubMed PMID: 26498058; PubMed Central PMCID: PMC4619034.

Besa N. C., Coldiron M. E., Bakri A., Raji A., Nsuami M. J., Rousseau C., Hurtado N., Porten K. Diphtheria outbreak with high mortality in northeastern Nigeria. Epidemiol Infect. 2014 Apr; 142 (4): 797–802, doi: 10.1017/S0950268813001696. PubMed PMID: 23866913; PubMed Central PMCID: PMC3942815.

Autor článku: MUDr. Tereza Kopecká
Líbil se vám článek? 0 ANO NE
Reklama

Poradna uLékaře.cz

Online poradna a objednání k lékaři

Rychlá odpověď
již do 6 hodin

Zkušení lékaři odpovídají
na vaše dotazy

Cena již
od 99 Kč

Zjistit, jak funguje poradna

Související články

Mají se očkovat děti nebo dospělí?

Stále dokola se opakuje fakt, že klíšťová encefalitida mívá závažnější důsledky...

Kdy nechat nemocné dítě doma, jak vyřešit dilema?

Vaše dítě má zvýšenou teplotu, trochu kašle a posmrkává. Co teď? Poslat potomka...

Očkování dětí: škodí, nebo prospívá?

České zdravotnictví na sebe může být pyšné v několika oblastech, ve kterých...

Očkujeme malé děti

Máte doma dítě, které celé dny s radostí leze či pobíhá v trávě? Chystáte se...

Očkovat se můžete nechat kdykoli během roku, nejen v zimě!

Proočkovanost české populace vakcínou proti klíšťové encefalitidě je obecně...

Kdy a kde se nechat očkovat proti žloutence A a B

Jedním z nejčastějších rizik na dovolené je žloutenka. Přinášíme proto tipy,...

Těhotné ženy chrání očkováním i své dítě

S blížící se chřipkovou sezonou lékaři začínají bít na poplach a nabádat k podzimnímu...

Vysoké dítě za každou cenu

Mnozí rodiče se kladou otázku, jak vysoké bude jejich dítě v dospělosti. Úzkostlivě...

S očkováním hexavakcínou neotálejte!

Očkování kojenců i starších dětí je velmi důležité. Tzv. hexavakcína chrání...

Když partner odmítá mít dítě "ze zkumavky"…

Zda mít, či nemít dítě, případně kdy, je bezesporu jedno z nejdůležitějších...

Doporučujeme