Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Trpíte nadýmáním? Upravte stravu a zkuste přidat homeopatika!

Homeopatie 3.10.2016
redakce uLékaře

Nadměrná plynatost a potíže s tím související jsou poněkud ožehavým tématem. Mnoha lidem ale tento problém přináší nepohodlí a ztěžuje jim fungování ve společnosti. Proto se o jedné z nejběžnějších trávicích potíží vyplatí vědět víc.

Plynatost je naprosto normální stav, ale v některých situacích může být velmi obtěžující. Plyn z trávicí trubice se vylučuje buď říháním, nebo uvolňováním tzv. větrů z konečníku. Udává se, že trávicí trakt dospělého produkuje až 2 litry plynu za 24 hodin. Ten pak průměrně odchází asi 14× za den. Nicméně jde o velmi individuální záležitost – někteří lidé mají sklony k mnohem častějšímu odchodu plynu některým přirozeným tělním otvorem. 

Kde se bere?

Plyn v zažívacím traktu pochází nejvíce ze spolykaného vzduchu při jídle, ten se pak vylučuje především říháním. Případně je plyn ve střevě produktem trávení některých částí potravy. S tím se lze setkat při konzumaci potravin s obsahem tzv. fermentovatelných cukrů. S výraznějšími potížemi se potýkáme v situacích, kdy tělo není schopno trávit některé složky potravy (například právě cukry) vinou nedostatku trávicích šťáv či enzymů ve střevní stěně. Typické je to při nesnášenlivosti laktózy, u syndromu dráždivého střeva a střevních zánětů, jako je třeba Crohnova choroba. Někdy svou roli mohou sehrát i stres či nedostatek spánku. K nejběžnějším příčinám plynatosti však patří: 

 • konzumace nadýmavých potravin (fazole, sója, zelí, brokolice, lilek),
 • nepravidelné stravování, jezení ve spěchu, přejídání,
 • alkohol,
 • nadměrné polykání vzduchu (což souvisí především s uspěchaným stolováním),
 • zácpa,
 • potravinové alergie (třeba na pšenici).

Jasná diagnóza

Příznaky plynatosti umí postiženého pěkně potrápit. Dotyčného sužuje:

 • pocit nadmutého břicha,
 • bolesti a křeče v břiše,
 • říhání, plynatost,
 • dojem ztíženého dýchání – s tím se setkáváme hlavně u nadměrného nadýmání.

Změňte životosprávu

Nepříjemnosti spojené s plynatostí mohou zmírnit následující doporučení.

 • Jezte pomalu, nepřejídejte se.
 • Pečlivě žvýkejte – někteří odborníci doporučují každé sousto kousat 30×.
 • Konzumujte jen jídla, která vašemu trávení vyhovují.
 • U problematických potravin zkuste pro vás vhodnou kuchyňskou úpravu.
 • Vynechejte vše, co vám vadí (nejčastěji jsou to luštěniny, brokolice, zelí, lilek).
 • Hýbejte se – dobrá je krátká energická procházka po každém jídle.

Homeopatika to zvládnou 

Graphites – lék vhodný při nadýmání se zácpou. Břicho je tvrdé, plné plynu, s extrémním pocitem plnosti. Potíže doprovází mohutné škroukání a kručení v břiše. Občas se mohou objevit i kolikovité bolesti. Odcházející větry zapáchají, ale postiženému se alespoň mírně uleví.

Magnesia phosphorica – pomáhá při plynatosti, kterou doprovází křečovité bolesti v břiše, škytání a říhání. Pacienta bolest nutí ke schoulení do klubíčka. Stav se lepší přiložením teplého obkladu na břicho.

Asa foetida – jde o přípravek na nadýmání, jež způsobuje velmi hlasité říhání. Plyn totiž odchází především ze žaludku, konečníkem prakticky vůbec ne. Říhání je velmi páchnoucí. Lék je k dispozici pouze na lékařský předpis.

China rubra – hodí se při potížích, kdy je břicho celé jakoby roztažené. Většinou se problémy objeví téměř ihned po jídle. Postižený má pocity plnosti a tíže v břiše, stav se lepší pohybem. Škroukání v břiše bývá velmi hlasité a přináší i velké společenské potíže.

Lycopodium – pomáhá při pocitu nadmutí břicha zejména v jeho dolní polovině. Nastává hned po dojedení, a to i když je porce jen malá. Typickým důkazem vhodnosti tohoto léku je brzký pocit sytosti při jídle. Nadýmání je spojené se škroukáním a touhou po sladkostech i teplých nápojích. Potíže může doprovázet též překyselení a pálení žáhy. Velmi často tito lidé trpí potížemi po pečivu, česneku či cibuli.

Nux vomica – lék vhodný při nadýmání, které se objevuje spíše až několik hodin po jídle, nikdy ne okamžitě. Stav je provázen kolikovitými bolestmi. Potížím na chvíli uleví odchod malého množství stolice, ale pak se vrací. Přípravek je vhodný zejména pro lidi, kteří si rádi dopřejí alkohol, kávu či cigarety nebo na zdravotní problémy zkouší různé léky. Velmi často tyto problémy souvisejí s přepracováním a stresem.

Argentum nitricum – řeší potíže, kdy plynatost postihuje opět spíše žaludek a postižený často říhá. To ale nepřináší žádnou úlevu. Obtíže se objevují po sladkém, slaných jídlech nebo v emočních situacích, jako jsou třeba zkoušky a tak podobně.

Léky podáváme nejlépe v ředění 9CH, 2–3× denně v dávce 5 granulí podle intenzity potíží.

Z dalších opatření je možno uvažovat o doplnění trávicích enzymů v situacích, kdy jejich produkce slinivkou nemusí být dostatečná. Velmi mohou pomoci též probiotika.

 

Doporučujeme