Co jsou to nutraceutika?
Možná jste spíše než o nutraceutikách slyšeli o funkčních potravinách nebo superpotravinách, které v kontextu zdraví zní ještě lépe. Tyto tři pojmy ale nemají stejný význam, ačkoli se často zaměňují, a co hůř, přiřazují se jim zázračné účinky na naše zdraví.
Nutraceutika jsou přípravky někde na pomezí potravin a léčiv, jejich cílem ale není léčit. Slouží k podpoře zdraví a představit si pod nimi můžeme látky z řad vitaminů, minerálních látek, mastných kyselin nebo sacharidů.
Funkční potraviny i superpotraviny už v samotném názvu mluví o potravinách. Ty funkční mají kromě své výživové hodnoty ještě nějaký bonus, který získaly v procesu výroby. Typickým představitelem jsou mléčné výrobky s probiotickou složkou (jogurty, acidofilní mléka apod.).
Podmínky pro označování superpotravin, stejně jako v případě předchozích dvou pojmů, nejsou oficiálně nikde zakotveny. Většinou ale za ně považujeme takové potraviny, které mají přirozeně vysoký obsah zdraví prospěšných látek, například antioxidantů nebo vlákniny. Obvykle se tak mezi superpotraviny řadí ovoce a zelenina, ořechy, ryby nebo luštěniny.
Nutraceutika pod drobnohledem
Ať už se jedná o nutraceutika, nebo superpotraviny, popis jejich účinků musí být v souladu s tzv. zdravotním tvrzením. Jejich schvalování má na starosti Evropská komise, která každou látku nebo potravinu s možným vlivem na zdraví podrobuje pečlivému zkoumání. V současnosti je na jejím seznamu celkem 261 zdravotních tvrzení, která se ale většinou týkají živin, méně potravin nebo přímo jejich skupin. Výjimku tvoří například vlašské ořechy, sušené švestky nebo voda.
Jakou pomoc nabízejí nutraceutika pro srdce a cévy?
Mezi tvrzeními najdeme řadu látek s pozitivním vlivem na srdeční soustavu. Znamená to, že si poběžíme do lékárny koupit guarovou gumu nebo chitosan, protože přispívají k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi? Určitě ne. Z tohoto pohledu spojení „jezte pestře“ opravdu naplňuje svůj význam, jedině tak totiž docílíme přísunu všech potřebných živin. Možná ale využijete našich pár tipů na závěr:
- Do jídelníčku zařaďte beta-glukany, které najdete v ovesných vločkách nebo ječmeni.
- Nezapomeňte na omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, přirozeně si je dopřejete z mořských ryb.
- Dávejte přednost roztíratelným tukům, které jsou obohacené o rostlinné steroly ani omega-3 mastné kyseliny.
- Dopřejte si pět porcí ovoce a zeleniny denně.
- Svačinku doplňte vždy 30 g vlašských ořechů.
Srdce vám poděkuje!
(eha)
Zdroje:
https://www.bezpecnostpotravin.cz/az/termin/76773.aspx
https://www.bezpecnostpotravin.cz/az/termin/92488.aspx
http://www.practicus.eu/file/5b4b53914a87f0388eef01d7762f06f6/46/Practicus-9-2018-br.pdf
https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2012:136:0001:0040:CS:PDF