Prostata je orgán velikosti vlašského ořechu. Nachází se přímo pod močovým měchýřem. Prostatou vede močová trubice – vzhledem k tomuto těsnému propojení může onemocnění prostaty zásadně ovlivnit, zda muž trpí úniky moči.
Obtíže s prostatou se týkají více než poloviny šedesátníků
Mezi nejčastější onemocnění prostaty patří tzv. benigní hyperplazie – prostata se při ní zvětšuje, čímž utlačuje močovou trubici. Průtok moči močovými cestami bývá zpomalený a oslabený. Důsledkem toho nedochází k úplnému vyprázdnění močového měchýře, jehož kapacita je tak významně snížena a dříve se naplní.
Se zvětšením prostaty se setkává až 50 % šedesátiletých mužů, navíc s přibývajícím věkem se toto číslo dále zvyšuje, například ve věku 85 let postihuje až 90 % mužů.
Zvětšená prostata může způsobovat časté noční močení a stavy náhlého nucení na močení, které mohou vyústit až v tzv. urgentní inkontinenci, při které muž nestihne doběhnout včas na toaletu. V některých případech bývá u pacientů močový měchýř natolik přeplněný, že dochází až k přetékání moči. V krajním případě zvětšená prostata odtok moči močovou trubicí zcela zablokuje a muž není prakticky schopen se vymočit.
Problém nastává i při chybějící prostatě
Další velmi častou příčinou inkontinence u mužů jsou stavy po operacích prostaty. Zejména pak po jejím odstranění pro nádorové onemocnění. V těchto situacích se inkontinence objevuje přibližně v 10 % případů. Příčinou inkontinence bývá možné poškození okolí močového měchýře, zejména svaloviny zodpovědné za udržení a vypuzování moči. Následkem tohoto poškození může být tzv. stresová inkontinence – únik moči, ke kterému dochází při zvýšení tlaku uvnitř břicha, například při kašli, smíchu nebo větší námaze. Tímto problémem jsou ohroženi všichni muži, kteří se chystají podstoupit operaci prostaty. Nezáleží ani na tom, jak je operace vedena.
Kde hledat pomoc?
Příčin úniku moči může být mnoho. Zásadní je svěřit se s tím ošetřujícímu lékaři, který tuto příčinu dokáže odhalit. Praktický lékař vás ve většině případů odešle k urologovi.
I v kompetenci praktického doktora však je možnost předepsání inkontinenčních pomůcek, částečně hrazených zdravotní pojišťovnou. Na praktickém lékaři ale nejste v jejich získání závislí, tyto pomůcky si můžete v lékárně zakoupit i sami. Někteří jejich výrobci nabízejí dokonce speciální řadu produktů přímo pro muže, přičemž design pomůcek bývá upraven tak, aby připomínal mužské spodní prádlo. Mezi tyto pomocníky patří:
- inkontinenční vložky,
- natahovací kalhotky,
- plenkové kalhotky.
Někdy se vyplatí vyzkoušet i více druhů inkontinenčních pomůcek. Důležité je zjistit, která z nich nejvíce vyhovuje vašim konkrétním potřebám. Zaměřte se zejména na jejich velikost, savost, pohodlnost a design.
(tich)
Zdroj:
https://www.nafc.org/enlarged-prostate/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3197263/
https://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2015/04/06.pdf