Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Zimní chmury zkuste zahnat homeopatiky

Homeopatie MUDr. Jaroslav Čupera 18.1.2016
redakce uLékaře

Únava, skleslost či nevysvětlitelný úbytek energie. Také vás tíží pocit, že na vás v nejchladnějších měsících roku všechno padá? Možná máte sklony k psychickému onemocnění, které se dá, mimo jiné, řešit i homeopatiky.

Zimní deprese je problém známý především ze severských zemí, ale lze se s ním setkat i v našich končinách. Přesněji bylo toto onemocnění popsáno až v roce 1984 americkým psychiatrem dr. Rosenthalem. Ovšem zmínky o zimním smutku vyskytujícím se u obyvatel Skandinávie jsou k nalezení již v kronikách ze 6. století našeho letopočtu.

Úsměv vrací ryby 

Jak již sám název napovídá, postižení jsou především obyvatelé těch zemí, kde zima a málo slunečné dny tvoří převážnou část roku. Výjimkou nejsou ani obyvatelé USA a Kanady. Na Floridě postihuje zimní deprese 1,9 % obyvatel, kdežto na Aljašce je to téměř 10 % populace. Zvláštní výjimku pak představují lidé žijící na Islandu, kde se tento fenomén nevyskytuje vůbec. Soudí se, že je to blahodárný důsledek tamní výjimečně vysoké konzumace mořských ryb.

Samota plná jídla 

Příznaky zimní deprese jsou velmi početné a pestré, proto může být diagnóza tohoto stavu poměrně obtížná. Prvními signály bývají například:

  • zhoršené ranní probouzení a nevolnost,
  • zvýšená konzumace jídla (především cukru a sladkostí) a z toho vyplývající nárůst hmotnosti,
  • pocit chybějící energie,
  • malá schopnost soustředění a následně i snížená pracovní výkonnost,
  • nechuť k sociálním aktivitám a stranění se společnosti,
  • pokles sexuální touhy.

To vše vede k depresi, pesimismu a pocitům naprosté beznaděje. U některých nemocných se můžeme setkat i s výrazným střídáním nálad.

Letní nejistota

Pro potvrzení diagnózy zimní deprese je důležité zhoršení psychických potíží v průběhu chladných měsíců s úpravou v létě, a to nejméně po dobu dvou po sobě následujících let. Někteří pacienti trpící zimní depresí mohou mít však podobné potíže kupodivu i v létě. Tehdy se u nich objevují klasické příznaky deprese s nespavostí a sníženou chutí k jídlu, navíc však doprovázené úzkostmi či vznětlivostí. To je pak již stav blízký tzv. bipolární poruše.

Rozsvítit a tančit!

Klasická léčba zahrnuje především různé formy světelné terapie. Podobně jako u jiných depresivních stavů je možné podávání antidepresiv. Dobrých výsledků bylo dosaženo i aplikací ionizovaného vzduchu, kognitivně-behaviorální terapií a v některých případech opatrnou aplikací hormonu melatoninu. Kromě zmíněných metod léčby byl popsán též pozitivní účinek užívání vitamínu D. Podobně jako u jiných forem deprese je pak velmi účinnou terapií přiměřená pohybová aktivita.

Homeopatická podpora

Pro zvládnutí zimní deprese bývají nejčastěji indikovány následující léky:

Arsenicum album – preparát určený velmi zimomřivým osobám, u nichž chlad zhoršuje prakticky vše. Svědčí jedincům, kteří trpí mnoha strachy a obavami, především z nemoci a smrti. A zima je vlastně archetypem konce. Není tedy divu, že je to často lék starých lidí, které sužuje mnoho chorob a kteří se obávají toho, že se nedožijí jara. Tento intenzivně prožívaný strach u nich vede k obrovskému neklidu a neustálé činnosti. Kromě toho často trpí nespavostí, typicky mezi 1. a 3. hodinou ranní.

Calcarea carbonica – lék vhodný pro lidi obézní a ochablé, s chronickými infekcemi horních cest dýchacích a zvětšenými lymfatickými uzlinami. Jsou velmi citliví na chlad, který jako by jim pronikal „až do morku kostí“. Obtížně se zahřívají. Zima a vlhko ve všech podobách jim přinášejí velké zhoršení, a raději se proto drží v teple. Velmi snadno se unaví. Dotyční mají málo energie a brzo je vyčerpá fyzická i duševní námaha, což vede k nechuti k jakémukoliv pohybu.

Causticum – hodí se jedincům, kteří mají melancholickou náladu, trpí ochromující slabostí a musí vždy sami sebe nutit a pobízet do jakékoliv činnosti. Bývají velmi citliví na utrpení lidí kolem sebe, ale také na chlad a tmu.

Lycopodium – důležitým znakem pro výběr tohoto léku je zhoršení tělesných potíží i deprese v pozdějších hodinách, typicky mezi 16. a 20. hodinou. Takto postižení mají chuť na teplé nápoje, jídla a na sladkosti, i když následně trpí zažívacími potížemi. Touží po pobytu na čerstvém vzduchu a neradi zůstávají v teplých místnostech.

Phosphorus – přípravek předepisovaný lidem, kteří jsou v kompenzovaném stavu velmi emotivní, empatičtí a otevření. Kromě citlivosti na pocity druhých jsou také značně vnímaví na počasí a jeho změny. Mívají hodně strachů a obav, především ze tmy a hrozícího neštěstí. Snadno se unaví jak tělesně, tak psychicky – pak se stanou neklidnými, depresivními a vyčerpanými. Jejich stav se zhoršuje, jsou-li v chladu.

Pulsatilla – preparát především pro osoby velmi náladové. Protichůdné emoce se u nich mohou střídat doslova z minuty na minutu. Bojí se tmy a samoty, velmi touží po společnosti a hlavně sympatiích. Neustálá přítomnost někoho pečujícího a utěšujícího jim dělá dobře. Jakékoli potíže (i duševního rázu) nabývají na síle v teplých uzavřených místnostech. Svědčí jim naopak pobyt na čerstvém vzduchu.

Lék, který nejvíce odpovídá potížím nemocného, je vhodné podávat v ředění 15CH 1× denně v dávce 5 granulí. V případě zimní deprese je vhodné s léčbou začít preventivně již s nástupem prvních studených a temných dnů a pokračovat až do jara.

Autor článku: MUDr. Jaroslav Čupera Lékař se věnuje intenzivní medícíně a homeopatii.
Je členem Rady Homeopatické lékařské asociace, o.s.
Aktuálně působí v AGNI centru v Rosicích u Brna
Líbil se vám článek? -4 ANO NE
Reklama

Poradna uLékaře.cz

Online poradna a objednání k lékaři

Rychlá odpověď
již do 6 hodin

Zkušení lékaři odpovídají
na vaše dotazy

Cena již
od 99 Kč

Zjistit, jak funguje poradna

Související články

Zlepšete kondici své imunity! Pomohou i homeopatika

Zimní období s sebou každoročně přináší zvýšený výskyt nemocí a infekcí dýchacích...

Vyžeňte zimní depresi pomocí homeopatik

<p>S podzimními a zimními dny na mnoho lidí padá smutek, jsou bez energie a...

Hladký přechod na zimní čas? Sedmero homeopatik, se kterými to zvládnete lehce

Nastavit si životní rytmus tak, aby jeho samozřejmou součástí byl i kvalitní...

Homeopatika, bez kterých se na dovolené neobejdete

Že vás titulek trochu vyděsil? Možná že vaše letní prázdniny budou bez chybičky...

Na bolesti bříška pomohou homeopatika

Bolesti bříška mohou potrápit děti i jejich rodiče již od nejútlejšího věku....

Zimní dovolená v pohodě? Přibalte homeopatika

Letošní zima sice delší dobu připomínala (a chvílemi ještě připomíná) spíš...

S nástupem do školy bez stresu pomůžou homeopatika

Konec prázdnin se přiblížil a s ním i další „magické“ datum kalendáře: 1. září....

Cítíte se vyčerpaní a bez energie? Zkuste ztracenou sílu nabrat pomocí homeopatik

<p>Únava, nevýkonnost a bolesti jsou jedny z nejčastějších stížností pacientů...

Dovolená v klidu aneb homeopatika na loď i do hotelu

Je tu se léto, čas vytouženého odpočinku. Aby byla dovolená opravdu odpočinkem,...

Viry útočí! Na typicky zimní nemoci platí homeopatika

Tuhé mrazy, mírná oteplení, sněžení a plískanice. Počasí jen přispívá k již...

Doporučujeme