Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Zimní dovolená v pohodě? Přibalte homeopatika

redakce uLékaře

Letošní zima sice delší dobu připomínala (a chvílemi ještě připomíná) spíš špatně vydařený podzim, ale už se také ukázala v plné kráse a síle. Hory lákají k zimním radovánkám – někoho k turistice, jiného na lyže.

Letošní zima sice delší dobu připomínala (a chvílemi ještě připomíná) spíš špatně vydařený podzim, ale už se také ukázala v plné kráse a síle. Hory lákají k zimním radovánkám – někoho k turistice, jiného na lyže. Jenže takovou vysněnou dovolenou na horách může zkazit mnoho menších či větších zdravotních problémů či úrazů. A není od věci mít v kufru přibalenou homeopatickou pomoc. Pro všechny případy. 

Když po pádu bolí tělo

Na prvním místě zmíním samozřejmě úrazy. O nejrůznější pády a nárazy na lyžích není nouze, obzvlášť u začátečníků. Nešťastný pád a vážný úraz ale mohou potkat i zkušeného lyžaře. Základním lékem, který je dobré mít vždy přímo u sebe a který je nejlepší podat co nejdříve, je dobře známá Arnica montana 9CH. Je třeba ji podat co nejdříve a dávky opakovat zprvu i po 30 minutách až do ústupu bolestí a zlepšení stavu. Arnica poslouží ke snížení bolesti, zabrání tvorbě hematomu a otoku nebo je omezí, a to dokonce třeba i u poranění hlavy. Pokud je zraněný při vědomí, můžeme mu několik dávek po 5 granulích podat ještě předtím, než přijede horská služba či záchranka. Po zvládnutí akutního stavu podáváme tento lék 3× denně po 5 granulích.

Jak na namožené svaly

Arnica montana je vůbec skvělý lék, protože krom úrazů má své místo i při léčbě svalové námahy, či spíše jejích následků. Měli by na ni myslet ti, které po celodenním lyžování či běžkování bolí celé tělo a jsou rozbolavělí tak, že ani nemůžou v klidu ležet v posteli. A je jedno, jestli je to sportovec, který to prostě jen přehnal, anebo sváteční lyžař, který si chtěl sněhu užít, co to šlo. Nejlepší je, když se Arnica montana 9CH bere každé ráno po 5 granulích, a večer se může podle stavu tato dávka ještě několikrát zopakovat.

Pohmožděný nejen kotník

V případě poranění kloubů, jako jsou pohmoždění anebo distorze čili zvrtnutí, je vhodné lék Arnica montana doplnit lékem Ruta graveolens 9CH, který napomůže hojení kloubních vazů a periostu. Dávkování je 3× denně 5 granulí. V případech distorzí kloubů je samozřejmě vhodné použít i bandáž a v případě vážnějšího stavu konzultovat zranění s lékařem.

Zlámané kosti

I v případě zlomenin může homeopatie zdárně napomoci rychlé úzdravě. Tady se zaměřujeme na léčbu bolesti, stimulaci hojení z periostu (okostice) a zlepšení metabolismu vápníku a fosforu. Nutný je samozřejmě rentgen a náležité chirurgické ošetření, ale pak už může nastoupit homeopatie. Kombinace léků Arnica montana 9CH, Symphytum officinale 9CH a Calcarea phosphorica 5CH výrazně zrychlí hojení takového úrazu. Od všech těchto uvedených léků podáváme 3× denně 5 granulí.

Po lyžování anebo třeba po vysokohorské túře, kdy je všude okolo krásně bílo a k tomu ještě intenzivně svítí sluníčko a odráží se od sněhu, se mohou objevit problémy s očima, obzvlášť když jsme zapomněli na tmavé brýle. Oči jsou oteklé, mohou být lehce zarudlé, dále jsou velice bolestivé a může se objevit i slzení. Krom chladného obkladu tady pomůže několik dávek léku Apis mellifica 15CH, který je v těchto situacích specifickým lékem.

Když vítr a mráz zaútočí

Další z nepříjemností, s nimiž se v zimě (a to nejen) na horách může každý setkat, je prudké prochladnutí. Stačí špatně zvolené oblečení anebo prudká změna počasí během dne, kdy se náhle objeví intenzivní ledový vítr anebo promokneme studeným deštěm. Většinou se potom brzo dostaví prudká a vysoká teplota s dalšími příznaky, jako je kašel, rýma a malátnost. Jako vždy je nejlepší prevence, ale při nutnosti léčby je specifickým lékem v těchto situacích Aconitum napellus 15CH, který je nejlépe začít užívat spolu s teplým čajem co nejdříve a během následujících hodin zopakovat několik dávek. V mnoha případech tak zabráníme tomu, abychom takové silné prochlazení pořádně odstonali a nemohli si hor užívat i nadále.

Omrzliny jsou další nepříjemností, která nás může v zimě potkat. Homeopaticky se dají velmi dobře léčit především omrzliny I. stupně, kdy je postižení povrchní, ale bolestivé a zejména v teplém prostředí se dostavují pocity pálení a píchání. Hlavním lékem je zde Agaricus muscarius 15CH, jenž působí na charakteristické pocity bodavé a pálivé bolesti, které připomínají píchání tisíci ledových jehliček a může je doprovázet i pocit svědění. V případě, že jsou omrzliny modravě zbarvené a kůže celkově má mramorovaný vzhled, čili z postižené oblasti je narušen odtok žilní krve, pak je indikován lék Pulsatilla pratensis 9CH. U citlivých osob, které jsou většinou zimomřivé, ale špatně snáší i přetopené místnosti a mají problémy s cévami, jako jsou například varixy, tzv. „křečové žíly“, pak tento lék můžeme použít i preventivně před pobytem venku v chladu.

Žaludek „na vodě“ po přemíře alkoholu

Pobyt v zimě na horách taky láká k vyšší konzumaci alkoholu, jednak „na zahřátí“ a po večerech často v rámci více či méně „náročných“ společenských akcí. Proto je dobré mít s sebou i lék Nux vomica 9CH, který nám pomůže zvládnout situace, kdy alkoholu již bylo poněkud nadmíru.

MUDr. Jaroslav Čupera

Člen Rady Homeopatické lékařské asociace, o.s.

odborník uLékaře.czDoporučujeme