Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Zúžené tepny ohrožují zdraví. Pomůže jim operace

Tepová frekvence 27.4.2010
redakce uLékaře

Potíže s cévami jsou dnes bezkonkurenčním zabijákem číslo jedna, co se nemocí a úmrtí týče. Pro kvalitu života a život samotný jsou některé cévy důležitější než jiné. Koronární neboli věnčité tepny patří k těm, bez nichž se opravdu ani chvilku neobejdeme. Co když se ale ucpávají?

Potíže s cévami jsou dnes bezkonkurenčním zabijákem číslo jedna, co se nemocí a úmrtí týče. Pro kvalitu života a život samotný jsou některé cévy důležitější než jiné. Koronární neboli věnčité tepny patří k těm, bez nichž se opravdu ani chvilku neobejdeme. Co když se ale ucpávají?

Ucpané trubky

Proces kornatění tepen – aterosklerózy – je sice poměrně složitý děj, ale vcelku trefně jej lze přirovnat k ucpávání odpadních trubek všelijakou špínou. „Špína“ je v případě ucpávání cév zvláště cholesterol (VLDL a LDL) a běžné tuky (TAG). Neusazují se u každého stejně. Nebo jinak – dvě osoby se stejnými hladinami tuků v krvi budou mít různě poškozené cévy. Nejde jen o čas, ale i další parametry, které usazování ovlivňují. Nepříznivě působí zejména vysoký tlak a tichý zánět, „silent inflammation“, který je typický pro lidi s metabolickým syndromem.

Tajemná chemie – ischemie?

Zcela běžná je situace, kdy se ucpávání cév táhne celé roky, i dekády. Tepny se neucpou najednou, ale aterosklerotické pláty na stěnách se zvolna a pomalu zvětšují a stále více pak omezují průtok krve. Čím méně krve do srdce pouští, tím menší rezerva pro výkon existuje. Když jsou cévy ucpány tak, že srdci chybí kyslík, ozve se bolest. Tato bolest je nazývána angina pectoris a je zcela typickým příznakem ischemické choroby srdce – ICHS. Ischemie je nedostatek kyslíku a ischemická choroba tak značí stav, kdy do srdce neteče dost krve. V klidu je srdce obvykle zásobeno dostatečně, pokud však začne tlouci rychleji, jeho potřebu krve už zúžené věnčité tepny nedokážou nasytit.

Jak na zúžené tepny:

  1. Pomocí léků se snažit stav udržet. V úvahu většinou připadá kombinace několika léčiv, ty dokážou nepříznivý vývoj zpomalit a přinejlepším zastavit.
  2. Změnit životosprávu. To je velmi účinný faktor, kterým lze zvrátit i velmi pokročilé změny na věnčitých tepnách. Vyžaduje to ale nízkotučnou dietu, fyzickou aktivitu a některé další podpůrné metody.
  3. Použít katetrizaci. Takzvaná PTCA – perkutánní koronární angioplastika – je zákrok, kdy je tepnou, obvykle v tříslech, zaveden katétr (drát) do koronárních cév. Nafouknutím balonku na špičce katétru je pak céva roztažena a do tohoto místa je zaveden takzvaný stent. Stent je jakási pružina, která udržuje průsvit cévy. Moderní stenty se všelijak ošetřují, aby se v místě zúžení neobnovilo, což se často stává.
  4. Operovat. Operaci se říká aorto-koronární by-pass (CABG), jde tedy o jakýsi aorto-věnčitý obchvat. Obchvátit lze totiž ucpané místo v cévě, a to za pomoci kusu žíly, obvykle odebraného z nohy. Místa blokující tok krve jsou tak přemostěna novými cévami.

Konzervativci

První dva konzervativní přístupy můžeme pominout. Farmakologie obvykle není schopna proces zcela zastavit a zřejmě jej nezvrátí. Změna životosprávy je sice mimořádně účinná a šetrná, lidé však často ani s hrozbou prvního nebo druhého infarktu nejsou ochotni revidovat své návyky, nanejvýš si odpustí třeba kouření.

Invazivní přístupy aneb Hurá na to

Jak jsou na tom při srovnání dva invazivní přístupy? Velká metaanalýza vycházející z pěti velkých randomizovaných studií ukázala, že metody jsou si velmi podobné. Co se týče klinického zlepšení a rizika, jsou oba výkony plně srovnatelné. Po katetrizačních výkonech nastává nicméně mnohem častěji návrat obtíží a nutnost opakování výkonu.

Co z toho všeho vyplývá? Blahobyt vede velmi často k nemoci z blahobytu, k metabolickému syndromu. Ten vede dříve či později k poškození cév. Pokud není blahobyt zmírněn třeba častým pohybem a volbami v jídle, vede dříve či později na operační stůl. I když je by-pass (CABG) rozhodně větším a náročnějším výkonem, celkově se jeví jako účinnější řešení ucpaných věnčitých tepen.

(shmt)

Zdroj: MedLine – Comparative studies of PTCA versus bypass operation: rationale for patient-oriented therapy], Hamm, C. W., http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9827477#. PMID: 9827477 [PubMed – indexed for MEDLINE]

Líbil se vám článek? +23 ANO NE
Reklama

Poradna uLékaře.cz

Online poradna a objednání k lékaři

Rychlá odpověď
již do 6 hodin

Zkušení lékaři odpovídají
na vaše dotazy

Cena již
od 99 Kč

Zjistit, jak funguje poradna

Související články

Cholesterol: nenápadný zloděj zdraví

Vysoký cholesterol navenek nebolí, nesvědí, neškodí. Ovšem ve skrytu našeho...

Letní bouřky ohrožují zdraví nejen kardiaků

Letní bouřka, to není jen úleva po předcházejícím dusném počasí a dostatek vláhy...

Nemocné srdce dokáže zachránit katetrizační zákrok i klasická operace

Současná medicína nabízí při léčbě nemocného srdce mnohonásobně více možností,...

Když se tepny ucpávají, nohám hrozí amputace

Stav tepen docela věrně odráží náš věk a životní styl. Stárnutí nezastavíme,...

Kornatění tepen trápilo i faraóny

Ateroskleróza (kornatění tepen) bývá označována jako nemoc 20. století. Přestože...

Šest přípravků pro zdraví vašeho srdce

Srdce neúnavně přečerpává životadárnou krev a žene ji do všech tepen lidského...

Vitamin D – pomůže cévám diabetiků?

U lidí s cukrovkou dochází velmi často k ucpání tepen, což může mít za následek...

Aplikace Zdraví v mobilu

Chcete mít vše o svém zdraví vždy u sebe? Pak je nová mobilní aplikace České...

Po léčbě rakoviny prsu se zaměřte také na zdraví svých kostí

Nádory prsu jsou zákeřné a ohrožují život ženy. Jejich léčba musí být proto...

Infarkt myokardu

Infarkt myokardu je odumření části srdečního svalu. Vzniká jako následek přerušení...

Doporučujeme