1. Pokožku můžou podráždit jak samotné materiály, ze kterých je oblečení vyrobeno, tak přípravky, které používáte na praní. Všichni, kdo mají citlivou kůži nebo atopický ekzém, by měli věnovat pozornost etiketám s názvy textilních vláken a číst složení pracích prostředků.
2. Pokud máte „pouze“ citlivou pokožku a netrpíte žádnou konkrétní alergií, na šetrné praní vybírejte prací prostředky bez barviv a parfemace. Jste-li ale alergičtí na konkrétní látky, které se v pracích prostředcích nacházejí, důsledně kupujte produkty bez těchto alergenů.
3. Nebojte se při výběru pracího přípravku metody „pokus–omyl“. Jen tak najdete výrobek, který bude vaší pokožce vyhovovat nejvíce a nebude ji zbytečně dráždit.
4. Soustřeďte se spíš na tekuté formy pracích prostředků. Při praní se lépe rozpouštějí a nezůstávají v záhybech oděvů či ve švech. Usazený a zaschlý prací prášek může vyvolat nepříjemnou kožní reakci se svěděním a zarudnutím.
5. Zkuste dvojité máchání, aby se všechna chemie z oblečení důkladně vypláchla. Pokud některé jemné kousky nebo spodní prádlo perete ručně, propláchněte je tolikrát, až z nich bude odcházet jen úplně čistá voda.
6. Než si na sebe poprvé vezmete nové oblečení, vždy ho vyperte. Mohou v něm zůstat zbytky barviv i nečistoty z obchodu. Týká se to také ložního prádla a ručníků. Výjimkou nejsou ani oděvy, deky nebo textilní hračky pro děti, u nichž platí pravidlo praní před prvním použitím dvojnásob.
7. Na silnější a hrubší textilní materiály zkuste použít aviváž. I když se jí někteří atopici snaží vyhýbat, aby minimalizovali množství použitých pracích prostředků, látka se díky aviváži zjemní. Nebude pak pokožku tolik mechanicky dráždit.
8. Všechny prací prostředky uchovávejte v originálním balení, abyste při případném podráždění nebo alergické reakci mohli zkontrolovat složení. Lépe tak vypozorujete, která složka prostředku vaší pokožce způsobuje problémy.
(pak)
Zdroj:
https://nationaleczema.org