Při péči o blízkou osobu s mimovolným únikem moči je třeba věnovat pozornost stránce duševní i fyzické. Mezi základní body, na které je třeba se soustředit, patří:
1. Pitný režim
Pro správné fungování organismu je nezbytné dodržovat správný pitný režim. Snahy zmírnit inkontinenci omezením příjmu tekutin jsou naprosto nešťastným řešením situace. Nedostatečné množství tekutin a dehydratace jsou pro tělo nebezpečné a mohou ho významně poškodit. Snížený příjem tekutin může také zapříčinit zmenšení kapacity močového měchýře spojené s častější potřebou močit. Pokuste se vyhnout močopudným čajům, kávě, slazeným nápojům a alkoholu. Omezení příjmu tekutin přichází v úvahu jen těsně před spaním.
2. Komunikace
Za problémy s udržením moči se lidé stydí. Při péči o inkontinentního blízkého se s ním nebojte o jeho problému citlivě hovořit. Ujistěte ho, že není důvod, aby se cítil provinile. Výčitky rozhodně nejsou namístě. Podporujte nemocného v co největší aktivitě a společenském kontaktu.
3. Vhodné prostředí
Pokuste se nemocnému zajistit bezproblémový přístup na toaletu, bude se pak cítit jistější. V cestě by mu neměly stát překážky, měl by se však mít čeho chytit. Další možností je židle s nočníkem přímo u lůžka.
4. Oblečení
Oblečení by mělo umožnit připravit se na toaletu co nejrychleji. Ideální jsou například kalhoty s gumou, nikoliv s knoflíky.
5. Pohyb a polohování
Podporujte nemocného v jeho aktivitách. Pokud u něj není možný samostatný pohyb, dbejte alespoň na pasivní pohyb a pravidelnou změnu polohy.
6. Vhodné absorpční pomůcky
Použití inkontinenčních pomůcek (vložek, vložných plen, plenkových kalhotek, slipových kalhotek aj.) je dnes samozřejmostí. Výběru správných pomůcek je třeba věnovat dostatečnou pozornost. Pomůcka by měla umožňovat pohyb, měla by mít dostatečnou absorpční schopnost a odpovídat osobním preferencím uživatele. Při používání vhodného typu pomůcek lze nejen předcházet kožním podrážděním (svědění, zarudnutí či mokvání pokožky), ale lze je i léčit, pokud již vznikla.
7. Hygiena
Než začnete s hygienou, ujistěte se, že máte vše potřebné po ruce. Pokuste se zajistit nemocnému co největší soukromí. Po dobu mytí chraňte postel speciální hygienickou podložkou. Udržujte lůžko čisté a v suchu. Stejně tak dbejte na to, aby měl nemocný čisté a suché oblečení a absorpční pomůcky. Pokožku jemně očistěte pokaždé, když vyměňujete absorpční pomůcku. Nejlepší je použít speciální pěnu nebo jiné čisticí produkty, které mohou být použity bez vody.
8. Péče o pokožku
Citlivá pokožka, obzvláště u starších osob nebo u osob používajících absorpční inkontinenční pomůcky, vyžaduje odpovídající péči. Jedná se zejména o tělesné partie vystavené stálému dráždění močí, stolicí nebo potem. Důležité je pečovat i o suchá místa, například lokty. Je dobré používat prostředky, které mají pro pokožku neutrální pH. Pokožka by měla být po očištění ošetřena ochrannými krémy, které snižují její podráždění. Můžete aplikovat regenerační pleťové balzámy a stimulovat pokožku masáží s použitím aktivizačního přípravku.
Do značné míry záleží právě na vás, v jakém stavu bude pokožka nemocného. Lidé upoutaní na lůžko se navíc nedokážou efektivně bránit proti infekcím. Preventivní opatření a vhodná péče mohou ušetřit spoustu problémů s infekcí močových cest nebo s podrážděním kůže, které se může rozvinout až do proleženin.
(dos)
Zdroje:
http://www.seni.cz
https://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2010/02/05.pdf
https://www.everydayhealth.com/incontinence/cleaning-up-after-an-accident.aspx
https://www.everydayhealth.com/incontinence/caring-for-someone-with-urologic-condition.aspx