Předsevzetí si dávejte po celý rok
Se začátkem nového kalendářního roku nastává i doba, kdy si lidé slibují, že v následujících měsících od základu změní svůj život: přestanou kouřit, začnou cvičit, zapracují na sobě. Ta se ale nemusí (a neměla by) týkat právě jen prvních několika dnů či týdnů. Zkuste si dát taková, abyste je byli schopni dodržet. A ohlížejte se i na svůj zdravotní stav.
#IMG#
Začněte malými, splnitelnými cíli…
Důležité je si při stanovování předsevzetí uvědomit, zda jsou opravdu reálná a splnitelná. Dát si za cíl zlomit světový rekord v běhu na 100 metrů je proto pro netrénovaného, navíc nemocného člověka holý nesmysl. A podobné to je i s předsevzetími, která se týkají našeho zdravotního stavu. Pokud si například obézní slíbí, že za rok zhubne 20 kilogramů, je to nejen reálné, ale i zdraví prospěšné. U předsevzetí zbavit se kilogramů šedesáti se to ale říct nedá.
Vhodné je také se pozitivně motivovat a k předsevzetí přistupovat s nadhledem. Lepší než si říct „Nebudu jíst chléb, těstoviny, sušenky a další pečivo, které je vyrobené z pšeničné mouky, a tudíž mi nedělá dobře,“ stačí přístup obrátit. A jako předsevzetí si například stanovit, že vždy jednou za týden vyzkouším některou z alternativ pšeničné mouky – žitnou, ječnou, proso, pohanku atd.
… a postupně zvyšujte nároky
Po splnění jednoho malého cíle je dobré nároky na svou osobu postupně zvyšovat. Ne nijak razantně, ale znovu tak, aby byl i další krok reálný. Daří se vám během týdne vždy jeden den jíst zdravěji? Výborně, po měsíci zkuste zařadit dva dny. A tak stále dál, až po nějaké době zjistíte, že už vám nový jídelníček ani nepřijde zvláštní.
Odměňujte se!
Nejenom neustálým zvyšováním předsevzetí se ale člověk vybičuje k velkým výkonům. Po každém úsilí totiž musí následovat odměna. Někomu stačí pocit sebeuspokojení a lepšího zdravotního stavu, pro někoho je důležité něco hmotného. Odměnu je ale třeba stanovit rozumně, a to tak, aby byla motivační, ale zároveň aby nenarušovala samotné předsevzetí.
(kam)