Co vše může stát za chronickým průjmem?
- Laktózová intolerance (nesnášenlivost mléčného cukru). Kvůli chybějícímu enzymu se mléčný cukr nemůže vstřebat a způsobuje plynatost nebo průjem. Výjimečně se tento problém objeví už po narození, typicky až v dospělosti. Škrtat mléko z jídelníčku však není třeba. Stačí přejít na speciálně upravené produkty bez laktózy.
- Celiakie. Tomu, kdo má tuto abnormální slizniční reakci na lepek, může konzumace mnoha běžných potravin způsobovat trávicí obtíže. Řešením je vyloučení všech potravin, které lepek obsahují.
- Nadbytek tuků. Nesprávná skladba stravy s velkým množstvím tuku zpomaluje vyprazdňování žaludku a dráždí svalstvo ve střevní stěně. Tím vzniká řada nepříjemností, i průjem.
- Konzumace alkoholu nebo kofeinu. Jestliže pijete velké množství kávy nebo alkoholických nápojů, zkuste trochu ubrat a možná vám bude zase dobře. Obojí totiž může u citlivých osob dráždit trávicí trakt.
- Léky. Za průjmem mohou stát též různé preparáty. Na základě individuální citlivosti ho může způsobit cokoli, ale často to bývají léky k neutralizaci žaludeční kyseliny (antacida), přípravky a doplňky stravy s obsahem hořčíku a běžné léky proti bolesti a horečce.
- Syndrom dráždivého tračníku. Jde o velmi časté onemocnění, nebo spíše funkční poruchu do značné míry ovlivněnou psychikou. Pomoci mohou úpravy životního stylu a některé léky, například antidepresiva.
- Nespecifické střevní záněty. Crohnova choroba a ulcerózní kolitida mohou být též příčinou chronických průjmů, často s příměsí krve nebo hlenu. Tyto nemoci ale provázejí i silné bolesti břicha, hubnutí a další příznaky. Samoléčba zde není možná. Máte-li důvod se těchto chorob obávat, promluvte si o tom s lékařem.
- Diabetes. Cukrovka poškozuje nervy, které koordinují střevní činnost. Nejlepším lékem na diabetický průjem je důsledné udržování cílových hladin glykémie.
- Léčba rakoviny. Co se průjmu týká, bývá též problematická. Střevo se však po čase regeneruje a funkce by se měla vrátit do normy.
- Nádorové onemocnění střev. Průjmem se může projevit i tento zdravotní problém.
Je možné, že jste se v některé z těchto položek poznali – diagnostika průjmu ale není tak jednoduchá. Bez řádného vyšetření se lze snadno zmýlit. Navíc tím můžete zameškat rané stadium různých onemocnění, jejichž léčbu je třeba začít co nejdříve. Proto pokud trvá průjem déle než dva týdny, poraďte se s lékařem.
(pez)
Zdroj:
www.webmd.com