Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Jak zmírnit bolest zubů i strach ze zubaře? Pomocí homeopatik!

redakce uLékaře

<p>Bolesti zubů jsou pro mnoho lidí spojeny s děsivým utrpením a ošetření na zubní pohotovosti pak kvůli nepříjemným zážitkům téměř nepředstavitelné. Stomatologické ošetření by však mělo být vždy na prvním místě. Návštěvu zubaře proto neodkládejte. Jako podpůrná léčba bolesti před zákrokem i po něm pak dobře poslouží homeopatika.</p>

Bolesti zubů jsou pro mnoho lidí spojeny s děsivým utrpením a ošetření na zubní pohotovosti pak kvůli nepříjemným zážitkům téměř nepředstavitelné. Stomatologické ošetření by však mělo být vždy na prvním místě. Návštěvu zubaře proto neodkládejte. Jako podpůrná léčba bolesti před zákrokem i po něm pak dobře poslouží homeopatika.

Problémy se zuby a dutinou ústní nás mohou potrápit prakticky v každém věku. Nejvíce obtěžujícím příznakem všech těchto onemocnění je bolest. Tu mnoho lidí popisuje jako nejhorší bolestivý zážitek v životě. Příčiny bolesti zubů jsou:

 • zubní kaz,
 • „mrtvé zuby“ – nedostatečně ošetřené zuby, vypadlé výplně,
 • obnažené zubní krčky,
 • prořezávání zubů – u dospělých zuby moudrosti,
 • úrazy zubů,
 • záněty a další onemocnění dásní.

Do oblasti zubů a dutiny ústní se ale může promítat i bolest jiného původu – například při zánětu lícního nervu, zánětech paranazálních dutin atd.

Ve všech uvedených případech je na prvním místě řádné stomatologické ošetření. Homeopatie pak bude účinnou pomocí v léčbě bolesti a poslouží ke zklidnění před zubním zákrokem, stejně tak bude vhodnou léčbou po zákroku.

Bolest zubů

Z homeopatických léků je na bolest zubů nejvhodnější:

 • Chamomilla jako lék známý na prořezávání zubů u dětí, ale pomáhá také od velké bolesti, která je krutá a postiženého doslova dohání k šílenství. Pacient je kvůli bolesti zlý, vzteklý, agresivní a při pokusu o ošetření může i udeřit. Bolest se zhoršuje kávou, teplem a v noci. Příznakem, který může potvrdit volbu tohoto léku, je to, že jedna tvář je červená a druhá bledá.
 • Belladonna je lékem pulzujících, tepavých bolestí, které jsou vyvolány opět zánětem. Bolest se zhoršuje při dotyku na postiženou oblast i pohyby úst. Charakteristickými doprovodnými příznaky jsou zarudlá a opocená tvář, zornička může být na postižené straně širší.
 • Mercurius solubilis je lékem na úporné bolesti, které mohou doprovázet zubní kaz, zánět zubní dřeně i okostice v okolí zubu. Bolesti jsou silné zejména v noci a zhorší je teplé i studené, jedinou malou úlevu může přinášet tření bolavé tváře. Postižený hodně sliní, sliny mohou být smrduté, dásně modročervené, oteklé a může z nich vytékat i hnisavý sekret.
 • Lycopodium je lékem pro pacienty s velkou přecitlivělostí na bolest a velkým strachem z ošetření. Přesto budou mít tendence „dirigovat“ všechny kolem sebe včetně zubaře.

Vybrané léky na bolest je nutné použít ve vyšším ředění, 15CH nebo 30CH, a jejich podávání případně opakovat v 30–60minutových intervalech až do zmírnění bolesti. Návštěva stomatologa je ale i přesto nezbytná. 

Strach z ošetření

Na zvládnutí strachu ze stomatologického ošetření můžeme použít některý ze známých léků strachu a obav:

 • Aconitum napellus 15CH je lékem pro pacienty s panickou úzkostí ze zubaře, kteří se bojí, že při ošetření mohou i zemřít. Úzkost je doprovázena vysokým tlakem, bušením srdce, rychlým pulzem a zarudlým obličejem.
 • Argentum nitricum 15CH je vhodné pro pacienty, kteří jsou nervózní a neklidní a kvůli tomuto neklidu nevydrží chvilku sedět na jednom místě. Úzkost a strach jsou doprovázeny bolestí břicha a průjmem.
 • Gelsemium sempervirens 15CH je nejvhodnějším lékem pro strachem ochromené pacienty, kteří se strachy doslova třesou.
 • Silicea 30CH je nejvhodnějším lékem pro pacienty, kteří jsou velmi přecitlivělí na bolest a nejvíce se bojí jehel, ostrých a špičatých předmětů a při pohledu na ně se začnou studeně potit na dlaních a nohách. Z dalších nejvýraznějších charakteristik lze zmínit velkou citlivost na chlad a sklon k onemocněním v oblasti hlavy a krku.

U těchto léků někdy postačí jedna dávka 5 granulí, v případě delšího čekání ji můžeme několikrát zopakovat. 

Po ošetření

V tomto případě jsou na místě léky, které mají vztah k chirurgickým zákrokům a poranění tání:

 • Arnica montana 15CH jako obvyklý lék na poranění měkkých tkání, ale i zubů a kostí, hodí se například i na hojení natrženého ústního koutku. Obvyklá dávka 5 granulí se podává zpočátku i 5× denně a se zlepšováním stavu se frekvence podávání zmenšuje.
 • Hypericum perforatum 15CH či 30CH můžeme využít buď ve stavech, kdy Arnica nepřinese rychlou úlevu, nebo se stomatologické ošetření týkalo přímo nervů. Tento lék je určen na silné neuralgické bolesti, které pociťujeme podél čelisti, například po vytrženém zubu. Zhoršují se dotekem, chladem anebo změnou počasí. Lék podáváme ve stejných dávkách jako Arnicu.
 • Hepar sulfur 15CH je lékem na bolesti, které doprovází hnisání, ať již v rámci pokročilého zánětu, nebo jako komplikace předchozího ošetření, například rány po vytrženém zubu. Bolesti jsou velmi kruté a pacient je popisuje jako střep nebo třísku vražené do čelisti. Postižené místo je velmi bolestivé na jakýkoliv dotyk a bolesti jsou zhoršené chladem ve všech formách. Dávka léku je opět 5 granulí zpočátku i 5× denně a se zlepšováním stavu se frekvence podávání zmenšuje. Lék je vhodné kombinovat s lékem Pyrogenium 9CH 2× denně 5 granulí.

Při těhotenství

Možností použití homeopatie v léčbě onemocnění zubů a dutiny ústní je mnohem více. Výjimkou nejsou ani speciální situace, jakou může být například bolest zubů v průběhu těhotenství. Pokud vás přepadnou bolesti až neuralgického charakteru, zhoršené v noci, chladem a v klidu, které se zlepšují naopak pohybem, pak je výborným lékem Magnesia carbonica 9CH či 15CH.

Doporučujeme