Spálené kalorie i lepší spánek: Jak sex ovlivňuje naše zdraví
Kolik kalorií spálíme sexem? A proč se nám lépe usíná po orgasmu? Následující (vědecky podložené) informace doporučujeme číst rovnou ve dvou.
Sex funguje nejen jako příjemná partnerská aktivita, ale také výrazně pomáhá našemu zdraví. Ovlivňuje kvalitu našeho života, udržuje vitalitu a aktivitu. Studie potvrzují pozitivní vliv pravidelného pohlavního styku i ve vyšším věku. Sex však neznamená pouze pohlavní styk: zahrnuje všechny tělesné záležitosti s ním spojené. Proto se tento specifický druh pohybu hodí spíše výraz „sexuální aktivita“.
Co se děje při sexuálním vzrušení
Během sexuálního vzrušení a při pohlavním styku se nám aktivuje sympatikus, tedy sympatický autonomní nervový systém. Tento systém ovlivňuje tlak krve a srdeční frekvenci, které my sami nedokážeme vůlí ovládat. Právě sympatikus má vliv na to, jak naše tělo reaguje.
Běžná klidová hodnota systolického tlaku krve bývá 120 mm Hg. Normální hodnoty srdeční frekvence se pohybují mezi 60-90 tepy za minutu. Tato čísla se však během sexu mění.
Během předehry se srdeční frekvence a tlak krve zvyšují jen mírně. Na vrcholu soulože pak stoupá systolický tlak krve až na hodnoty 150-170 mm Hg. Srdeční frekvence dosahuje hodnot kolem 130 tepů za minutu. Po orgasmu se tlak krve i počet tepů za minutu rychle vracejí k výchozím hodnotám. Studie přitom nezaznamenaly rozdíl v hodnotách mezi muži a ženami.
Je sex pohyb?
Energetická zátěž dosahuje na vrcholu soulože maximálně 3-5 METs. MET je zkratka pro metabolický ekvivalent: jde o měřítko spotřeby energie u člověka. Jedna jednotka MET odpovídá naší spotřebě energie, když jsme v klidu. Při pohybu se pak hodnota MET zvyšuje a udává se pomocí násobků. Čím vyšší hodnota MET, tím energeticky náročnější je daná pohybová aktivita.
A jak je to u sexu? Energetická zátěž 3-5 METs odpovídá například rychlému vystoupání dvou pater či rychlejší chůzi cca 5 km za hodinu. U většiny jedinců je sexuální aktivita tedy srovnatelná s mírnou až středně těžkou fyzickou zátěží.
Spálené kalorie
Muži během soulože spálí v průměru 4,2 kcal/min, žena pak 3,1 kcal/min. Během 30 minut se tak muži dostanou na hodnotu 126 kcal, ženy na 93 kcal. Podobně jako u klasického tréninku záleží i zde na intenzitě, délce trvání a zvolených polohách.
Badatelé zjistili, že ženy nejvíce spalují během sexu v podřepu (188–224 kcal, zatímco muži jen 50 kcal). Muži vydají více energie v psí poloze (188 kcal, zatímco ženy spálí 103 kcal).
Skvělou formou cvičení pro obě pohlaví jsou potom pozice vestoje. Během 30minutové sexuální aktivity spálí muž průměrně 276 kcal a žena 213 kcal. Pro srovnání: stejně dlouhé kardio na pásu s mírnou intenzitou spálí přibližně o 2,7x více kalorií než při jedné sexuální aktivitě s mírnou intenzitou (u žen je to zhruba 3x více kalorií).
Kde se vzala tato čísla? Berme v potaz, že tyto hodnoty uvádějí studie, kterých se účastnili ženatí muži středního věku. Takový soubor určitě necharakterizuje celou populaci, zejména ne vyšší věkové kategorie, méně fyzicky zdatné osoby či osoby se srdečně-cévními chorobami.
Sex, srdce a naše imunita
Pravidelná sexuální aktivita se zdá jako ochrana před možnými potížemi. Podle některých studií měli muži, kteří si dopřávali dlouhodobě sex 2-3x týdně, téměř o 50 % nižší riziko vzniku kardiovaskulárních chorob oproti mužům, jejichž frekvence pohlavního styku byla nižší. Během sexu se sice přechodně zvýší tepová frekvence a tlak krve, nicméně pravidelný sexuální život udržuje hodnoty krevního tlaku na zdravé úrovni. Srdeční infarkt vyvolaný pohlavním stykem hrozí méně než 1 % mužů.
Pravidelný pohlavním styk také zlepšuje stav imunitního systému. Podle jedné zahraniční studie měli lidé se sexuální aktivitou 1-2x týdně prokazatelně vyšší hladinu imunoglobulinu A. Ten se ve velké míře vyskytuje především na sliznicích dýchacího, gastrointestinálního a urogenitálního systému.
Sex jako lék na stres
Při pohlavním styku se v mozku uvolňují takzvané šťastné hormony – endorfiny, dopamin či oxytocin. Ty pozitivně ovlivňují psychický stav jedince, pomáhají dotyčného zklidnit a uvolnit. Snižuje se tak míra stresu a úzkosti a právě snížení stresu má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém.
Intimita spojená s pohlavním stykem také snižuje hladinu kortizolu, který se řadí mezi stresové hormony. Snížení kortizolu a vyplavení endorfinů pomáhá navodit pocit pohody. Sex tak může posloužit jako relaxace i pro ty, kteří odpočívat neumějí.
Uvolněné endorfiny, oxytocin i dopamin pozitivně ovlivňují náš spánek. Po orgasmu se navíc uvolňuje hormon prolaktin, který navozuje pocit uspokojení a relaxace. Proto také řada lidí po milování usíná. Podle jedné australské studie se po sexuálním vyvrcholení lépe vyspí až 64 % lidí. Uvolněné endorfiny působí také proti bolesti. Sexuální aktivita tak může například zmírňovat či úplně ulevit od bolestí hlavy, pomáhá při chronických bolestech zad nebo menstruačních bolestech.
Co se děje v mozku při sexu?
Některé studie také zkoumaly, jaké části mozku se aktivují během pohlavního styku. Z výsledků vyplývá, že se jedná o více než třicet oblastí mozku, včetně míst souvisejících s pamětí, centrem odměn, zpracováváním dotykových vjemů či centra bolesti. Během orgasmu může docházet navíc k dočasnému vypnutí části mozku: deaktivuje se orbitofrontální kůra, která je zodpovědná za sebeovládání. Proto může během vyvrcholení dojít ke stavu, kdy si úplně neuvědomujeme, co děláme.
Závěrem
Rozhodně je na místě zajímat se o to, jak sex ovlivňuje naše zdraví. Kromě pozitivního vlivu na emocionální úrovni nám sex přináší výhody v mnoha oblastech: ovlivňuje imunitní systém, snižuje míru stresu, zlepšuje kvalitu spánku, působí pozitivně na srdce a cévy, tlumí bolesti a v neposlední řadě představuje také příležitost k pohybu.
V rámci ochrany zdraví však nemůžeme spoléhat pouze na pravidelný sex. Obranyschopnost bychom měli podporovat vyváženou stravou, jiným pravidelným pohybem a dostatkem kvalitního spánku.
Zdroje
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5052677/
https://www.kardiochirurgie.cz/novinky/pravidelny-sex-chrani-pred-infarktem-343
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2824175/
https://actavia.e-coretvasa.cz/pdfs/cor/2018/03/17.pdf
https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/0333102413476374