Sedm tipů, jak lépe zvládat život s revmatickou chorobou
Pokud trpíte jakoukoliv revmatickou nemocí, asi už víte, že léčba bývá svízelná a úspěch se nedostaví vždy takový, jaký byste si představovali. Při určitých změnách životního stylu můžete ale sami efekt terapie ovlivnit k lepšímu.
1. Vyvarujte se nadměrné zátěže
Přetěžované klouby bolí, ať už jsou zdravé, nebo ne. Ty nemocné toho ovšem snesou méně. To ale neznamená, že by člověk s revmatickým onemocněním neměl nic dělat. Naopak. Správné cvičení je naprosto zásadní. Svaly budou pevnější, pružnější, a vy si tak ulevíte od bolesti a pocitu ztuhlosti. A jak klouby chránit při každodenních činnostech?
- Naučte se správnou techniku zvedání těžkých věcí. Rozložte váhu předmětu na několik kloubů (například těžkou pánev při vaření držte oběma rukama). Snažte se také minimalizovat zátěž zad – předmět na podlaze obkročte, vezměte ho oběma rukama a mějte u toho rovná záda. Pak totiž váhu věci nezvedáte zádovými svaly, ale pomocí svalů dolních končetin.
- Dobrými pomocníky pro klouby mohou být i anatomicky tvarované židle, ergonomické matrace nebo různé polštářky či dlahy.
- Pokud je to možné, vyhýbejte se činnostem, při kterých se neustále opakují stejné pohyby. Monotónní práce není nic pro vás.
Pokud už přece jen začnou klouby či svaly bolet, lze na ně aplikovat obklady. Podle toho, čím jsou bolesti způsobeny, zvolte teplou, nebo studenou variantu. Při zhoršení nemoci jsou lepší chladné obklady, teplé jsou dobré třeba před sportovní aktivitou, protože povzbudí krevní oběh. Trpíte-li ale poruchami kožní citlivosti nebo krevního oběhu, obklady nepřikládejte.
2. Dbejte na správné držení těla
Při správném postoji klouby méně bolí. Nejsnazší způsob, jak držení těla zlepšovat, je obyčejná chůze. Při rychlém pochodu jsou totiž svaly nuceny k tomu, aby harmonicky pracovaly na udržení vzpřímeného postoje. Vhodným podpůrným prostředkem při chůzi pak mohou být trekingové hole.
3. Odložte cigarety
Kouření škodí naprosto každému. Kromě jiného v organismu aktivuje prozánětlivé pochody, což lidem s revmatickým onemocněním projevy jejich nemoci jen zhoršuje.
4. Skoncujte s nadbytečnými kily
Budete-li jíst zdravě, je pravděpodobnější, že se vám podaří udržet si optimální tělesnou hmotnost. A správná váha znamená, že klouby budou zatíženy jen takovou hmotností, na kterou jsou stavěné. Budou tedy i méně bolet.
5. Udržujte se v psychické pohodě
Nadměrná stresová zátěž může zhoršovat projevy revmatického onemocnění. Proto se snažte vyhýbat psychicky vyčerpávajícím situacím a úzkosti. Pokuste se během dne pravidelně jíst a dopřejte si dostatek spánku. Budete tak vůči stresu odolnější a projevy nemoci pak budou mírnější. Podporu hledejte v případě potřeby u rodiny, přátel či odborníků.
6. Vnímejte své tělo
Vy sami víte nejlépe, jak se u vás nemoc projevuje. Proto na varovné signály svého organismu včas reagujte. Nemoc tak snáze udržíte pod kontrolou.
7. Zůstaňte aktivní
Snažte se i přes veškeré obtíže s chorobou spojené vydržet v pracovním procesu tak dlouho, jak jen to půjde. Žijte normálním společenským životem. Někdy to může být velice náročné, ale stojí to za to!
Zdroj: CEDARS-SINAI. Lifestyle Modifications Rheumatic Disease. Dostupné z: www.cedars-sinai.edu