Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Sport je zátěží pro tělo i psychiku. Jak se dostat zpátky do formy?

Homeopatie 5.8.2016
redakce uLékaře

Přiměřený pohyb je nezbytnou složkou zdravého životního stylu. Nicméně i dlouhodobě a dobře provozovaný sport s sebou může přinést určité problémy, o nárazové a nadměrné zátěži rekreačních sportovců nemluvě. Většinu potíží lze naštěstí vyřešit díky homeopatikům.

Přiměřený pohyb je nezbytnou složkou zdravého životního stylu. Nicméně i dlouhodobě a dobře provozovaný sport s sebou může přinést určité problémy, o nárazové a nadměrné zátěži rekreačních sportovců nemluvě. Většinu potíží lze naštěstí vyřešit díky homeopatikům.

Homeopatii v rámci tréninkové přípravy či při léčbě nejrůznějších poranění využívají i mnozí špičkoví sportovci. Příkladem může být fotbalový tým Německa, sprinter Usain Bolt, fotbalista David Beckham či slovenská tenistka Dominika Cibulková. Na homeopatické léčbě si cení rychlost zhojení poranění a zkrácení rekonvalescence. Důležité pro vrcholové sportovce je však především to, že se nejedná o chemické léky ani látky zakázané či dopingové.

Analgetika mají svá minus

Každý sport občas bolí, ať již v rámci různých úrazů, či vlivem tréninkového přetížení. Jako nejjednodušší pomoc se nabízí překlenout toto těžší období nějakým analgetikem a pokračovat v přípravě. Tyto léky samozřejmě zajistí zmírnění bolestí, ale pak třeba sportovec nemůže upravit nějaký špatný pohybový stereotyp či zavčasu zvolnit tempo. Mikrotraumata vznikající při nevhodném pohybu se nerozpoznají, kumulují se a nakonec může dojít k závažnému poškození zdraví. Kromě toho léky na bolest překyselují organismus; chronickým překyselením se u intenzivně trénujících jedinců například zvyšuje riziko osteoporózy a únavových zlomenin. Vše se může ještě komplikovat dehydratací. Při sportu je její určitý stupeň (a zahuštění krve) ve své podstatě běžný, i když samozřejmě přechodně. Může ale dojít k tomu, že se koncentrace chemických léků v krvi dostane na vyšší hodnoty, než je běžné v nezátěžovém stavu. Játra, ledviny, žaludek i střevo pak mohou být vinou nedostatku tekutin vystaveny v podstatě toxickým koncentracím se všemi nežádoucími účinky.

Základní homeopatická „čtyřka“ pro sportovce

Arnica montana 9CH je jednak lék všech možných úrazů, ale je to i preparát pomáhající při přetížení, zejména svalové tkáně. Kromě toho příznivě působí na srdce. Konkrétně v případech, kdy má sportovec po dlouhodobých intenzivních výkonech pocity tlaku na hrudi a dojem jakoby příliš velkého srdce. Stav může být doprovázený i extrasystolami. Ideální je, když se podá jedna dávka 5 granulí před tréninkem či sportovním výkonem, během něj se užívá v pitném režimu a poté se zopakuje další dávka 5 granulí. Výrazně se tak zlepšuje regenerace svalů i spánek, který neruší rozbolavělé tělo. Lék má též příznivý vliv na psychiku. Dá se použít i při poúrazové stresové poruše a samozřejmě jako základní přípravek při případných operacích.

Ruta graveolens 9CH zabírá na akutní stadia výronů, dislokací a zánětů šlach. Jde tedy o základní lék na přetažené klouby, natržené šlachy či poranění okostice (například holeň u fotbalistů). Má obzvláště příznivý dopad na šlachy flexorů (ohybačů), zápěstí a kotníků. Je to nezbytný pomocník především pro méně trénované sportovce.

Rhus toxicodendron 9CH je lék na bolavé svaly po příliš namáhavém cvičení. Řeší ztuhlost svalů z přetížení, ve kterých se mohou objevovat i drobné záškuby. Pomáhá při bolestech především dolní části zad, třeba po zdvihání velmi těžkých břemen. Jde o neocenitelný přípravek na následky vymknutí a poranění kloubů, velmi potřebný je též v rámci rehabilitace. Hodí se tehdy, když se bolest horší chladem a vlhkem. Nejtěžší bývá první pohyb, po rozhýbání se stav částečně zlepší. Pomáhá i teplo a masáže.

China rubra 5CH je preparát vhodný v případech únavy vyplývající z dehydratace. Zlepšuje regeneraci po každém sportovním výkonu, který je spojen s velkou ztrátou vody pocením. Je vhodné podat jednorázově 5 granulí po každém intenzivním tréninku spolu s dostatečným množstvím vhodných tekutin.

Proč nás trápí křeče  

S křečemi se setkal téměř každý sportovec a u řady z nich tento problém nejednou zhatil šance na dobré umístění. Boj s křečemi musí být komplexní, podpořit ho mohou i homeopatika. Svalová křeč je dlouhodobý a nadměrný stah svalového vlákna, což je samozřejmě bolestivé. Může postihnout jak svaly kosterní, tak i tzv. hladké, například ve střevě. Je to děj reflexní, vůlí neovlivnitelný, který je dán nadměrnou dráždivostí nervů. Příčin nepřiměřené dráždivosti nervů, a tím pádem i křečí může být u sportovců více. Jednak nerovnováha minerálů v krvi, ale také vyčerpání energetických zásob v buňce či nedostatek některých vitamínů. Může jít i o přetížení svalů, proto je důležitá správná regenerace po každém větším výkonu. Co pomáhá v rámci první pomoci?

  • V akutním stadiu křečí je vhodné svaly zahřát a protáhnout.
  • Masáž může v této situaci spíše uškodit.
  • Doporučují se rychle doplnit ionty.
  • Není-li k dispozici speciální iontový nápoj, postačí i obyčejná kuchyňská sůl a voda.

Co zařadit do prevence

Svaly je před výkonem vhodné zahřát a protáhnout. Dodržujte pitný režim s dostatkem iontů, především magnezia. Magnezium přispívá k uvolnění svalových vláken. Ztráty tohoto prvku jsou při sportovní aktivitě výrazně zvýšené. Jednak vinou většího pocení, ale také v důsledku námahy či hladovění hladina magnezia v krvi klesá. Sportovci by tedy měli dbát na dostatečný přísun nejen hořčíku, ale i vápníku, zinku a vitamínů – především B6 a E. A jak mohou pomoci homeopatika? 

Cuprum metallicum 9CH je hlavním a všeobecným lékem proti křečím chodidel a lýtek šířícím se od prstů směrem nahoru. Stah je velice bolestivý. Přípravek pomáhá nejen sportovcům, ale i v případě nočních křečí u starších lidí.

Magnesia phosphorica 9CH zabírá na křeče především z dlouhé námahy, které doprovází i svalový třes. Bolesti se v těchto případech lepší teplem a tlakem.

Arnica montana 9CH je preparátem na potíže z přetížení spojené s pocity rozbitosti ve svalech.

Nux vomica 9CH pomáhá při křečích, jejichž původcem jsou již prvotně zatuhlé svaly, které mohou mít i kontraktury. Pomůže nejlépe u lidí, kteří se sportu věnují spíše nárazově a jinak mají sedavé zaměstnání. Navíc si rádi dopřejí kávu, cigaretu či skleničku alkoholu.

Causticum 9CH je vhodné na křeče, které postihují zatuhlé a bolavé svaly a jsou spojeny s pocity zkrácených šlach. Problémy se horší v chladu a při suchém počasí, naopak se zlepšují teplem a vlhkem. Postižený může navíc trpět v nočních hodinách syndromem neklidných nohou.

Ignatia amara 15CH je lékem na křeče způsobené emočními problémy, například při neshodách s trenéry či kolegy v týmu.

Calcarea carbonica 15CH řeší křeče z námahy a chladného prostředí. Nejlépe funguje u obézních sportovců se slabým svalstvem, kteří se velmi snadno unaví.

Vhodný lék či léky podáváme v akutním stavu i v 15minutových intervalech. Se zlepšením prodlužujeme dobu mezi podáním.  

Zažeňte předstartovní kolaps

Napětí ze závodů, spousty diváků, soupeři, kteří srší energií, časový stres a mnoho dalších faktorů. Atmosféra, kterou sportovci důvěrně znají. Udržet v této situaci „nervy na uzdě“, soustředit se jen na sebe a věřit ve své schopnosti je mnohdy obtížné. Jedním z osvědčených přípravků, které v této situaci mohou pomoci, je Gelsemium sempervirens 15CH. Je to známý lék na trému, ale zabírá i u sportovců, kteří jsou jakoby paralyzováni stresem z nadcházejícího závodu. Mají pocit, že svaly jsou těžké, unavené a skoro se nemohou pohnout. Myšlení je otupělé, převládá neschopnost se soustředit na očekávaný závod. Trenérům může takový jedinec připadat ospalý a roztřesený. Ideální dávka léku je 1–2× 5 granulí krátce před startem.

 

Doporučujeme