Typ podnětu, který vyvolává stresovou reakci, se nazývá stresor. Ten může být různý, například fyziologický (mráz, kouř, bolest, úraz, nedostatek vody či jídla), psychický (přetížení, strach) nebo i sociální (tlak okolí, hádky, úmrtí blízkého).
Trpí tělo i duše
Odolnost proti stresu je do značné míry individuální. Přesto platí, že většinu lidí dlouhodobý stres velice zatěžuje. Pokud náš organismus nemá čas na regeneraci, mohou se objevit různé zdravotní komplikace. Kromě ztuhlosti svalů a bolestí hlavy to bývají úzkosti či deprese, obtíže se zažíváním, únava nebo nespavost, podrážděnost, ztráta chuti k jídlu nebo naopak přejídání se. Postupem času se stálý stres může projevit zvýšeným krevním tlakem, či dokonce srdeční ischemií, která může skončit i srdečním infarktem.
Různé podoby stresu
Stres může být akutní, chronický a tzv. posttraumatický. Kromě toho odborníci hovoří ještě o dalších jeho typech. Eustres je nejběžnější podoba tlaku, který člověka žene kupředu a motivuje ho. Při distresu organismus reaguje na vysokou zátěž, může jít o škodlivý stres. Hypostres představuje převážně zvládnutelnou míru stresu, na který si tělo v krátkodobějším horizontu dokáže zvyknout a adaptovat se. Naopak hyperstres bývá velmi silný, jeho vlivem může nastat fyzické nebo psychické zhroucení.
Tipy, jak zvládat stres
Při zvládání stresu je primárně vhodné pokusit se odstranit jeho vyvolávající příčinu. Pokud to není možné, je vhodné si vypěstovat určité návyky, které nám pomohou problémové situace zvládat. Ideálně se naučit co nejdříve zátěžové momenty opustit a poté co nejrychleji dostat fyzické příznaky stresu pod kontrolu, tedy například se zaměřit na klidnější dýchání, utřídit si myšlenky. Obecně se doporučuje především:
- sdílet své emoce a potřeby,
- konflikty řešit, nevyhýbat se jim,
- neodkládat nepříjemné povinnosti,
- ujasnit si hodnoty a priority,
- mít dostatek pohybové aktivity,
- dostatečně odpočívat,
- stravovat se pravidelně a racionálně,
- oddělovat práci od osobního života,
- ve volném čase se věnovat svým zájmům.
Pomoci mohou i homeopatika
S úlevou od stresu pomohou i některá léčiva, například homeopatický léčivý přípravek Sédatif PC. Díky svému komplexnímu složení může zmírnit příznaky stresu během dne, čímž se zlepšuje také spánek. Tradičně se používá při fyziologických, emocionálních a intelektuálních příznacích stresu spojených s dlouhodobou zátěží, která se projevuje neklidem, nervozitou, podrážděností a poruchami koncentrace. Sédatif PC obsahuje výtažky z několika bylin v homeopatickém ředění, například oměje šalamounku, měsíčku lékařského nebo vlaštovičníku většího. Podává se ve formě tablet, které se rychle rozpouští v ústech. Může se současně užívat s dalšími léky a je vhodný i pro děti a těhotné či kojící ženy. Sédatif PC je nenávykový a neovlivňuje pozornost během dne, což ocení také řidiči nebo studenti. Je k dostání v lékárnách.
Tento homeopatický lék je určen k vnitřnímu užití, čtěte pečlivě příbalovou informaci.
(hno)
Zdroje:
https://boiron.cz/cs/96-sedatif-pc-reg
https://psychologie.cz/stres-jako-spojenec/
https://psychologieprokazdeho.cz/stres-nemusi-byt-vzdy-spatny/
https://zdravi.euro.cz/leky/nemoci-zpusobene-stresem/