Inzerce
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup do lékařské poradny, možnost účastnit se soutěží a mnoho dalších výhod. Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte prosím e-mail, který jste používal(a) pro přihlášení na stránku

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Osm zásad, jak udržet srdce a cévy v kondici

redakce uLékaře

Kardiovaskulární choroby jsou nejčastější příčinou úmrtí ve vyspělých zemích. Také jen sedíte u počítače, stresujete se a bez rozmyslu sníte, co vám přijde pod ruku? Pak je možná infarkt nebo mrtvice blíž, než tušíte.

1. Zbavte se cigaret

Kouření podporuje a urychluje proces aterosklerózy. Je jedním z nejvýznamnějších ovlivnitelných rizikových faktorů kardiovaskulárních onemocnění. Přestanete-li kouřit, vašemu srdci a cévám se velice výrazně uleví. Nebezpečné je i tzv. pasivní kouření, tedy když dýcháte dýmem zamořený vzduch. 

2. O jídle přemýšlejte

Zdravá strava v přiměřeném množství je dalším nesmírně důležitým spojencem v boji s kardiovaskulárními chorobami. Spolu s dostatečnou pohybovou aktivitou je zásadním předpokladem pro udržení optimální tělesné hmotnosti a cholesterolu ve zdravých mezích. Preferujte potraviny bohaté na živiny (vitamíny, minerály, vláknina atd.) a zároveň chudší na kalorie. Do jídelníčku určitě nezapomínejte zařazovat:

  • ovoce,
  • zeleninu,
  • celozrnné výrobky,
  • nízkotučné mléčné produkty,
  • drůbeží maso,
  • ryby,
  • luštěniny,
  • ořechy,
  • rostlinné oleje.

Vhodné je též omezit příjem sladkostí, cukrem slazených nápojů a červeného masa.

3. Mějte pod kontrolou cholesterol 

Pokud je váš cholesterol vysoký, dochází v organismu k urychlení procesu aterosklerózy. To ve svém důsledku vede k rozvoji kardiovaskulárních onemocnění. Cholesterol lze dostat pod kontrolu zdravou životosprávou. Jejím naprostým základem je dostatek fyzické aktivity a omezení příjmu potravin obsahujících nasycené tuky a transmastné kyseliny (např. smažené pokrmy, zákusky, tučné maso apod.). Pokud tato opatření nestačí, může být zapotřebí nasadit léky.

4. Udržujte krevní tlak v normálu 

Nadměrný krevní tlak patří rovněž k významným rizikovým faktorům rozvoje nejrůznějších kardiovaskulárních chorob. K jeho stabilizaci ve zdravé normě kolem 120/80 mohou rovněž stačit režimová opatření, která se příliš neliší od těch držících na uzdě cholesterol. Navíc je vhodné ještě omezit příjem soli.

5. Pravidelně se hýbejte

Fyzická aktivita je podle výzkumů významným pomocníkem v boji a prevenci proti kardiovaskulárním chorobám. 40 minut středně náročné až náročné aktivity asi 3–4× týdně pomáhá zbavit se přebytečných kilogramů. Navíc snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu. Ale váš organismus pocítí rozdíl i třeba jen při 10 minutách cvičení.

6. Léky na cukrovku berte poctivě

Trpíte-li diabetem a vaše glykémie (tj. hladina glukózy v krvi) jsou špatně kompenzované, roste dále i kardiovaskulární riziko.

7. Vyhýbejte se stresu

Především nadměrné a dlouhodobé napětí je z hlediska kondice srdce a cév velmi nebezpečný stav. Eliminujte stres, jak to jen půjde. Pokud míra tlaku neklesá, snažte se alespoň dostatečně aktivně i pasivně odpočívat.

8. Omezte pití alkoholu

Nadměrná konzumace alkoholu bezesporu organismu škodí. 2 dcl vína u žen a 4 dcl vína u mužů ale naopak srdci a cévám prospívají.

Zdroj:

AMERICAN HEART ASSOCIATION. Lifestyle Changes for Heart Attack Prevention. Dostupné z: www.heart.org/HEARTORG/Conditions/HeartAttack/PreventionTreatmentofHeartAttack/Lifestyle-Changes_UCM_303934_Article.jsp#.V5pZDRIVSt9

Doporučujeme